Zradilo zlato investorov? Niekoľko dôvodov, prečo zlato nerastie

Novinky Zlato stráca hodnotu
Zlato stráca hodnotu. Zdroj: Shutterstock.com/Bucyfon
BitmarketsBitmarkets

Zlato sa historicky zotavuje, keď je inflácia vysoká, pretože ide o fyzickú investíciu, ktorá slúži ako uchovávateľ hodnoty. V súčasnosti cena kovu klesá a od svojho maxima z marca 2022 stratila už 20 % svojej hodnoty. Zlato sa často považuje za najlepšiu možnosť v časoch globálnej neistoty a za bezpečný prístav. Prečo ale stráca na cene?

Cena zlata narástla v prvom kvartáli 2022, keď vznikali obavy z rusko-ukrajinského vojenského konfliktu. Odvtedy sa do popredia dostala skôr politika FED-u, ktorou centrálna banka zvyšuje úrokové sadzby agresívnym spôsobom, ako sme vás informovali. Táto politika posunula index amerického dolára DXY na nové maximá. Tieto kroky centrálnej banky ovplyvňujú priamo aj zlato.

Cena zlata

Cena zlata. Zdroj: TradingView

Ako vidíme na grafe vyššie, cena najznámejšieho drahého kovu sa nachádza v hlbokej korekcii. Zdá sa, že z krátkodobého hľadiska investori dávajú ruky preč aj od zdanlivo najbezpečnejšej investície v časoch inflácie.

Prečo zlato klesá?

Transakcie komodít vrátane zlata sa zvyčajne uskutočňujú v dolároch. Skutočnosť, že dolár je stále silnejší spôsobuje, že nákup pre zahraničných investorov sa zdražuje a potláča dopyt, ktorý znižuje cenu zlata.

Ďalším dôvodom je výnos amerických vládnych dlhopisov, ktorý sa pohybuje v opačnom trende a stále rastie. Zlato konkuruje štátnym dlhopisom ako bezpečná investícia a keď investori môžu získať lepšie výnosy z dlhopisov, tak dopyt sa presúva.

Trend pre najbližšie obdobie a po zvyšok roku 2022 bude pravdepodobne rovnaký. Centrálne banky neustúpia od svojej prísnej menovej politiky, čo spôsobí ďalšie potlačenie dopytu. Zmenu politiky by mohla priniesť iba znižujúca sa inflácia.

Aké sú vaše skúsenosti s investovaním do zlata? O svoj názor sa môžete podeliť v komentári.

Mohlo by ťa zaujímať: Banka Goldman Sachs varuje: akcie do konca roka klesnú ešte o 4 %. Klesať budú aj kryptomeny!

txbtxb
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.