Ako ušetriť viac peňazí v ťažkých časoch
Ako ušetriť viac peňazí v ťažkých časoch. Zdroj: Shutterstock.com/Licvin

Ako ušetriť viac peňazí v ťažkých časoch? To je otázka, ktorá aktuálne trápi veľké množstvo ľudí. V tomto článku sa pozrieme na konkrétne rady od finančného experta, ktoré vám môžu pomôcť vyriešiť túto dilemu.

Ako ušetriť viac peňazí v ťažkých časoch

Finančná expertka Suze Ormanová prikladá najväčšiu dôležitosť finančnej rezerve. Ľudia to častokrát ignorujú, ale mať vytvorenú rezervu pre prípad núdze je veľmi dôležité. Nepísaným pravidlom je mať k dispozícii prostriedky, ktoré vám pokryjú vaše náklady na obdobie troch mesiacov. Takto odložené peniaze má však veľmi málo ľudí. Pre niektorých je to doslova nemožné, keďže je ich mzda nedostatočná. Tipy od finančnej expertky Ormanovej vám však môžu pomôcť.

Obmedzenie niektorých položiek

Toto pravidlo je jednoduché. Snažte sa neminúť každý jeden cent, ktorý zarobíte. Takže musíte obmedziť niektoré z vašich položiek, ktoré bežne nakupujete. Napríklad v prípade bývania v byte, kde platíte nájom 600 eur, je dobré poobzerať sa po menšom alebo lacnejšom byte. To je iba jedna z možností. V otázke núdze je na mieste aj vyradenie niektorých položiek, ako sú napríklad koncerty, výlety či nákup oblečenia.

Prečítaj si tiež: Banka Goldman Sachs varuje: akcie do konca roka klesnú ešte o 4 %. Klesať budú aj kryptomeny!

Potreby vs. želania

Skúsili ste v minulosti urobiť experiment, že by ste celých šesť mesiac míňali peniaze len na vaše potreby a na nič iné? Finančná expertka Ormanová tvrdí, že vnímanie rozdielu medzi potrebami a želaniami vám môže výrazne pomôcť v šetrení. Ako príklad uvádza nákup jedla a konzumáciu doma v porovnaní s jedlom v reštaurácii.

Šetrenie peňazí
Šetrenie peňazí. Zdroj: Shutterstock.com/Farknot Architect

Pozitívne vnímanie šetrenia

Samozrejme, nákupy oblečenia, jedlo v reštaurácii či zábava spôsobujú ľuďom radosť. Ak však chcete v čase núdze šetriť, musíte mať z toho rovnakú radosť ako pri míňaní za vyššie spomínané položky. Stanovte si ciele a pri ich dosiahnutí si doprajte odmenu.

Šetrenie nie je jednoduché a nie každý dokáže byť v tomto prípade disciplinovaný. Určite sa však odporúča pozrieť sa na tieto rady bližšie a minimálne ich skúsiť zakomponovať do vášho finančného plánu.

Aplikujete niektoré z nich v praxi? Ktoré sa vám osvedčili? O svoj názor sa môžete podeliť v komentári.

Čítaj ďalej: Globálna ekonomika bude na tom v roku 2023 ešte horšie, varuje šéf MMF. Aké sú dôvody?

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance