Ako obchodovať price action – kompletný návod pre začiatočníka

Plus Price action návod
Price action návod. Zdroj: Shutterstock.com/GrAl
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Price action je pohyb ceny aktíva zakreslený v priebehu času. Cenová akcia tvorí základ pre všetky technické analýzy grafu akcií, komodít, kryptomien alebo iných aktív. Mnoho krátkodobých obchodníkov sa pri obchodných rozhodnutiach spolieha výlučne na cenovú akciu. Technická analýza reaguje na cenovú akciu, pretože používa minulé ceny vo výpočtoch. Tie potom možno použiť ako informácie pre obchodné rozhodnutia.

Technickí analytici sledujú cenovú akciu na grafoch, aby hľadali vzory alebo indikátory, ktoré môžu pomôcť predpovedať, ako sa bude kryptomena správať v budúcnosti a načasovať vstupné a výstupné body obchodov.

Aké informácie poskytuje price action?

Cenovú akciu je možné vidieť a interpretovať pomocou grafov, ktoré zobrazujú ceny v čase. Obchodníci používajú rôzne typy grafov, aby zlepšili svoju schopnosť rozpoznať a interpretovať trendy, zlomy a zvraty. Väčšinou sa používa graf OHLC, resp. sviečkový graf. Práve tento typ grafu pomáha lepšie vizualizovať pohyby zobrazením 4 základných cien – otváracia, uzatváracia, maximálna a minimálna.

Sviečkový graf je najviac používaným grafom investormi

Sviečkový graf je najviac používaným grafom investormi. Zdroj: shutterstock.com/22 TREE HOUSE

Sviečkové patterny sú súhrnom dvoch alebo viacerých sviečok, ktoré spoločne dokážu vizuálne interpretovať cenovú akciu. Existuje mnoho sviečkových formácií, ktoré sa generujú aj mimo cenovej akcie.

Okrem vizuálnych útvarov na grafe mnohí technickí analytici používajú pri výpočte technických ukazovateľov aj údaje o cenových akciách. Cieľom je nájsť pravdepodobný budúci pohyb ceny v niekedy zdanlivo náhodnom pohybe. Napríklad, pattern zostupného trojuholníka je vytvorený klesajúcou rezistenciou z maxím a horizontálnym supportom z miním. Trendové čiary na grafe cenovej akcie sa teda môžu použiť na predpovedanie potenciálneho zlomu. Cenová akcia totižto naznačuje, že býci sa pri niekoľkých príležitostiach pokúsili o prelomenie rezistencie, no zakaždým strácali na sile.

Ako používať price action

Cenová akcia sa vo všeobecnosti nepovažuje za obchodný nástroj, ale skôr za zdroj údajov, z ktorého čerpajú všetky nástroje. Swingoví a trendoví obchodníci majú tendenciu najčastejšie využívať cenovú akciu. Vyhýbajú sa totižto akejkoľvek fundamentálnej analýze v prospech zamerania sa výlučne na úrovne supportu a rezistencie. Ale dokonca aj títo obchodníci musia venovať určitú pozornosť ďalším faktorom okrem samotnej trhovej ceny. Objemy obchodovania a používaná časová perióda majú taktiež kľúčový vplyv na cenu a jej ďalší budúci vývoj.

Obchodovaní objemy sú tiež kľúčovým indikátorom ďalšieho cenového vývoja

Obchodovaní objemy sú tiež kľúčovým indikátorom ďalšieho cenového vývoja. Zdroj: shutterstock.com/

Technická analýza a price action

Cenová akcia je obchodná technika, ktorá umožňuje obchodníkovi čítať trh a robiť subjektívne obchodné rozhodnutia založené na nedávnych pohyboch cien. Obchodník sa teda nespolieha iba na technické ukazovatele. Ako sa správa obchodník využívajúci poznatky price action?

Keďže ignoruje faktory fundamentálnej analýzy a zameriava sa viac na nedávny a minulý pohyb cien, obchodná stratégia price action závisí od nástrojov technickej analýzy.

Mohlo by ťa zaujímať: Návod – význam a pôvod pojmov bearish a bullish v tradingu

Psychológia obchodovania

Obchodovanie s cenovou akciou sa týka nedávnych historických údajov a minulých pohybov cien. Všetky nástroje technickej analýzy, ako sú grafy, trendové čiary, cenové pásma, supporty, rezistencie a konsolidácie atď. podliehajú výberu obchodníka a taktiež aj jeho vhodnej stratégie.

Nástroje a vzory, ktoré obchodník používa, môžu byť jednoduché cenové trendovky, cenové pásma, zlomy alebo zložité kombinácie zahŕňajúce patterny, volatilitu, kanály atď.

Psychologické a behaviorálne interpretácie a následné akcie, o ktorých rozhoduje obchodník, tiež tvoria dôležitý aspekt obchodov s cenovými akciami. Uveďme si nasledujúci príklad. Cena Bitcoinu je 38 000 $ a rezistencia sa nachádza na hladine 40 000 $. Niektorí obchodníci nastavia svoju psychiku tak, že pri kontakte 40 000 $ budú predávať, lebo očakávajú, že cena túto rezistenciu neprekoná. Na druhej strane sú však obchodníci, ktorí očakávajú, že keď cena pôjde nad 40 000 $, tak sa potvrdí rastúci trend, a preto je to vhodný vstup na nákup.

Nastavenie mysle a subjektivita sú ďalšie faktory, ktoré určujú investičnú stratégiu

Nastavenie mysle a subjektivita sú ďalšie faktory, ktoré určujú investičnú stratégiu. Zdroj: shutterstock.com/Ground Picture

Ako vidíte, dvaja obchodníci nebudú interpretovať určitú cenovú akciu rovnakým spôsobom, pretože každý z nich bude mať svoj vlastný výklad. Subjektivita vyplýva aj z faktu, že každý obchodník má definované vlastné pravidlá a má odlišné správanie a vzťah k riziku. Na druhej strane, niektoré dlhodobé cenové hladiny môžu byť také významné, že takmer s istotou môžeme očakávať, že cena sa na tejto úrovni zastaví.

Tu narážame na psychológiu spojenú s technickou analýzou. Ak je totižto cenová hladina kľúčová z dlhodobého hľadiska, takmer každý obchodník čaká odraz. Môžeme to interpretovať aj ako samonaplňajúce sa proroctvo. To znamená, že obchodníci tým, že hromadne čakajú odraz od cenovej hladiny, sa ho nakoniec dočkajú. Bez hromadnej aplikácie technickej analýzy by však možno k odrazu ani nedošlo. Vtedy sme svedkami davového správania.

Obchodovanie s cenovými akciami je v podstate systematická obchodná prax podporovaná nástrojmi technickej analýzy a najnovšou cenovou históriou. Obchodníci môžu slobodne rozhodnúť v rámci daného scenára, aby zaujali obchodné pozície podľa ich subjektívneho, behaviorálneho a psychologického stavu.

Kto využíva obchodovanie price action?

Keďže obchodovanie s cenovými akciami je prístupom k cenovým predpovediam a špekuláciám, používajú ho maloobchodníci, špekulanti, arbitrážni obchodníci a dokonca aj obchodné firmy, ktoré zamestnávajú obchodníkov. Dá sa použiť na širokú škálu aktív vrátane kryptomien, akcií, dlhopisov, forexu, komodít, derivátov atď.

Mohlo by ťa zaujímať: Návod: čo je to OHLC graf, načo slúži sviečka a sviečkové patterny

Dva základné kroky

Najskúsenejší obchodníci sledujúci obchodovanie s cenovými akciami majú viacero možností na rozpoznanie obchodných vzorcov, vstupných a výstupných úrovní a stop-lossov. Mať len jednu stratégiu nemusí vždy ponúkať dostatočné obchodné príležitosti. Väčšina scenárov zahŕňa trojkrokový proces:

  • pochopenie trhu
  • identifikácia scenára
  • identifikácia obchodných príležitostí v rámci scenára

1. Pochopenie trhu

Tento krok môže byť jednorázový, no bez neho sa žiaden obchodník nepohne. V tomto kroku je potrebné dokonale ovládať pojmy ako je trend, trendové čiary, sviečka a jednotlivé typy cien.

Nasledujúce obrázky poskytujú informácie o sviečkách a jednotlivých typoch cien. Ak sa chcete podrobne pozrieť na tému sviečky a sviečkové patterny kliknite TU.

Medvedia sviečka

Medvedia sviečka

Býčia sviečka

Býčia sviečka

Ďalej si obchodník musí ujasniť, čo sú to trend a trendové čiary. Nasledujúci obrázok poskytuje vizuálne zobrazenie trendovej čiary počas klesajúceho trendu a počas rastúceho trendu. Tieto pojmy sú úzko spojené s pojmami rezistencia a support.

Spodná trendová čiara. Zdroj: TradingView

Spodná trendová čiara. Zdroj: TradingView

Horná trendová čiara. Zdroj: TradingView

Horná trendová čiara. Zdroj: TradingView

Ak sa chcete dozvedieť viac o téme rezistencia a support, kliknite TU.

Ak sa chcete dozvedieť viac o téme obchodovania trendových čiar kliknite TU.

2. Identifikácia scenára

V tomto kroku je nevyhnutné identifikovať, v akej fáze sa nachádza trh. Väčšinou sa trh pohybuje vo fáze navýšenia dopytu, distribúcie a akumulácie. Tieto tri fázy sa opakujú po sebe. Nasledujúci obrázok poskytuje vizuálne zobrazenie troch základných fáz trhu.

Fázy trhu

Fázy trhu. Zdroj: TradingView

V tomto kroku tiež identifikujeme dôležité hladiny supportu a rezistencie a vytvoríme tak kanál, kde sa pohybuje cenová akcia. Samozrejme, túto stratégiu viete aplikovať na ľubovoľný časový rámec a rezistencia so supportom vôbec nemusia byť horizontálne. Teraz by mal obchodník vedieť, v akej fáze sa trh nachádza, a kde sú dôležité hladiny supportu a rezistencie.

Obchodník teda nastaví minimálnu a maximálnu hodnotu pre konkrétnu cenu kryptomeny na základe predpokladu nízkej volatility. Ak cena kryptomeny bude v tomto rozsahu, obchodník môže zaujať pozície. To znamená, že nastaví predajné alebo nákupné objednávky podľa toho, kde určil hornú a dolnú hranicu kanála cenového rozpätia.

Cenové rozpätie

Cenové rozpätie. Zdroj: TradingView

3. Identifikácia obchodných príležitostí v rámci scenára

Po úspešnej identifikácii stavu trhu a fázy, v akej sa nachádza, musíme predpovedať možné pohyby v budúcnosti. Tu už záleží od samotného obchodníka, ktoré scenáre uprednostní. Obchodovaniu s cenovými akciami úzko pomáhajú nástroje technickej analýzy. Konečná obchodná výzva však závisí od jednotlivého obchodníka a ponúka flexibilitu namiesto prísneho súboru pravidiel, ktoré treba dodržiavať. V nasledujúcich príkladoch sa pozrieme práve na tento druhý krok, kde uvidíme rôzne prístupy obchodníkov.

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

Mohlo by ťa zaujímať: Aké obchodné štýly obchodovať na burze – návod a porovnanie

Príklad price action – pattern

V tomto príklade si rozoberieme pattern typu klesajúci klin. Ak je napríklad trh v korekcii a v patterne klesajúceho klinu, môže obchodník očakávať uzatvorenie tohto klinu buď na základe sklonu klinu, alebo objemov a taktiež na základe toho, keď sa support klinu priblíži až veľmi blízko k rezistencii klinu.

Príklad price action

Príklad price action. Zdroj: TradingView

Na obrázku vyššie obchodník počíta s dvoma scenármi a tomu prispôsobuje svoje obchodné objednávky. Pozitívny scenár hovorí o tom, že cena už našla dno na základe nášho určeného kanála v prvom kroku. Obchodník však vidí, že tento vstup môže byť rizikový, a preto nastavuje nákupné objednávky aj nižšie ako za súčasnú cenu. To znamená, že berie do úvahy aj to, že cena z jeho kanála vypadne na nový support. Prečo tak uvažuje?

V prvom rade sa rozhodoval na základe objemov, keďže vidí, že býčie objemy na minime sú slabé a prevládajú medvedie. Následne vidí napravo pomocou indikátora VPVR, že transakcie sa v minulosti akumulovali až na novo určenom supporte dole pod kanálom, pričom support s rezistenciou budú v tom čase omnoho bližšie. To tiež zvyšuje pravdepodobnosť uzatvorenia klinu na nižšej úrovni ako súčasnej.

Príklad price action – indikátor

V tomto príklade sa pozrieme na prístup obchodníka, ktorý je podporený indikátorom a nie patternom. Konkrétne budeme hovoriť o kĺzavom priemere periódy 200. Obchodník si oddialil graf na vyššiu periódu, kde uvidel, že kĺzavý priemer periódy 200 (modrá krivka) v minulosti predstavoval absolútne dná korekcie. Preto na základe tohto prístupu uvažuje nad poklesom ceny pod jeho kanál a tomu prispôsobuje objednávky. Nastavuje teda nákupné objednávky na tejto modrej krivke.

Kĺzavý priemer

Kĺzavý priemer. Zdroj: TradingView

Výhody cenovej akcie

Obchodovanie s cenovou akciou je vhodnejšie pre krátkodobé až strednodobé obchody s obmedzeným ziskom namiesto dlhodobých investícií.

Väčšina obchodníkov verí, že trh sa riadi náhodným vzorom a neexistuje jasný systematický spôsob, ako definovať stratégiu, ktorá bude vždy fungovať. Kombinácia nástrojov technickej analýzy s nedávnou cenovou históriou na identifikáciu obchodných príležitostí má však veľkú popularitu.

Medzi výhody patria:

  • samostatne definované stratégie ponúkajúce obchodníkom flexibilitu
  • použiteľnosť na viacero tried aktív
  • jednoduché použitie s akýmkoľvek obchodným softvérom, aplikáciami a obchodnými portálmi
  • možnosť jednoduchého spätného testovania akejkoľvek identifikovanej stratégie na minulých údajoch
  • obchodníci cítia zodpovednosť, pretože stratégia im umožňuje rozhodovať o svojich postupoch namiesto toho, aby slepo dodržiavali súbor pravidiel

Obmedzenia

Interpretácia cenovej akcie je veľmi subjektívna. Je bežné, že dvaja obchodníci dospejú k rôznym záverom pri analýze rovnakej cenovej akcie. Jeden obchodník môže vidieť medvedí klesajúci trend, iný sa môže domnievať, že cenová akcia ukazuje potenciálny obrat v prospech býkov.

Použité časové obdobie má tiež obrovský vplyv na to, čo obchodníci vidia. Na nízkom časovom rámci môže cena ukazovať reverziu trendu, no ak oddialime graf na dlhodobý časový rámec, cena už reverziu nemusí signalizovať. To znamená, že takáto reverzia trendu môže byť významná iba z veľmi krátkodobého obdobia a na dlhodobý vývoj grafu nebude mať významný vplyv.

Dôležité je zapamätať si, že predpovede obchodovania uskutočnené pomocou cenovej akcie v akomkoľvek časovom rozsahu sú špekulatívne. Čím viac nástrojov však použijete na svoju obchodnú predpoveď, tým lepšie. V konečnom dôsledku však cenová akcia založená na minulosti nie je zárukou budúcej cenovej akcie. Obchody založené na minulej cenovej akcii sú s vysokou pravdepodobnosťou špekulatívne obchody. To znamená, že obchodníci podstupujú riziko, aby získali prístup k potenciálnemu zisku.

Práve kryptomeny sú vysoko volatilné aktíva

Práve kryptomeny sú vysoko volatilné aktíva. Zdroj: shutterstock.com/WindAwake

Na trhu kryptomien to platí obzvlášť. Cenová akcia je veľmi volatilná a riziko manipulácie s trhom je vysoké. Samotné obchodovanie s kryptomenami je všeobecne vysoko rizikové a špekulatívne bez ohľadu na cenovú akciu.

Záver

O obchodovaní s cenovými akciami je k dispozícii veľa teórií a stratégií, ktoré hovoria, že majú vysokú mieru úspešnosti. Je preto ťažké určiť práve tú vhodnú pre vás. Bez ohľadu na to by si mali byť obchodníci vedomí, že mnohí zverejňujú iba správy, ktoré prinášajú príbehy o úspechu. O neúspech sa málokto podelí. Obchodovanie však môže priniesť slušné zisky. Je na konkrétnom obchodníkovi, aby jasne pochopil, otestoval, vybral, rozhodol a konal podľa toho, čo spĺňa jeho požiadavky na najlepšie možné dosiahnutie zisku.

Prečítaj si tiež: Long a short pozície – ako obchodovať aj v čase poklesov na trhu

Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.