Záhadný osud zabavených Bitcoinových peňaženiek – druhá časť – Silk Road

Novinky Záhadný osud zabavených Bitcoinových peňaženiek - Silk Road.
Záhadný osud zabavených Bitcoinových peňaženiek - Silk Road. Zdroj: shutterstock.com/YuriShebalius
Mind of Pepe PCMemex mobil banner

Pri zabavovaní majetku pochádzajúceho z trestnej činnosti sa objavil fenomén, pri ktorom nie je úplne jasné, ako by sa s ním malo správne nakladať – kryptomeny. Úvod do tejto problematiky nájdete v prvej časti seriálu. Aká je však prax pri predaji a aký bol osud Bitcoinov zabavených v prípade Silk Road?

Silk Road

Mladý Texasan známy ako Dread Pirate Roberts, skutočným menom Ross Ulbricht, postavil Silk Road na troch nových technológiách:

  1. Lacnom ukladaní dát v cloude,
  2. prehliadači Tor, ktorý umožňuje pohybovať sa na „Darknete”,
  3. Bitcoine, umožňujúcom bezpečne a (takmer) anonymne platiť na diaľku bez použitia bánk.

V roku 2013 sa federálni predstavitelia zamerali na Silk Road. A hoci v tom čase zločinci s Bitcoinom už dávno pracovali, policajní úradníci zaostávali.

Neexistovali žiadne odborné znalosti. Bolo to príliš nové.”

hovorí prokurátor zapojený do prípadu.

Rovnako ako väčšina používateľov Bitcoinu v tej dobe sa Ulbricht pri úschove svojich digitálnych prostriedkov nespoliehal na sprostredkovateľa, akým je napríklad Coinbase. Ulbricht ovládal svoje peňaženky pomocou private key, teda súkromného kľúča. Je to dlhý a zložitý súbor znakov, ktorý v podstate nemožno odhadnúť. V takomto prípade jedinou možnosťou ako sa dostať k obsahu peňaženky je, že majiteľ prezradí svoj kľúč.

Ako na to?

Už náležite poučení a podnikaví agenti si uvedomili, že páchateľa musia dostať v momente, keď jeho peňaženky nebudú chránené. Ulbrichta zatkli v knižnici v San Franciscu s otvoreným a odomknutým notebookom pod nosom. (Čo sa týka Alexandra Cazesa, v momente, keď agenti autom prerazili bránu jeho vily v Thajsku, bol prihlásený na účet administrátora Alpha Bay.)

Keď FBI dostala Ulbrichta, US Marshal Service obdržali kľúče k aspoň dvom digitálnym peňaženkám, na ktorých boli držané coiny zo Silk Road. Obsahovali (a teraz sa radšej posaďte!) asi 175 000 Bitcoinov.

Bola to špičková vec.” hovorí Sharon Cohen Levin, dlhoročný šéf útvaru pre zabavenie majetku v kancelárii amerického prokurátora pre južnú časť New Yorku a dnes partner vo firme Wilmer Hale. „Nikdy sme niečo také neurobili.”

Potom sa maršali vrátili k štandardnému postupu a chystali sa spraviť so zadržanými Bitcoinmi to isté, čo by urobili aj s pretekárskym člnom – vydražiť ich. Uvedomili si však, že by to vyvolalo problémy kvôli obrovskému objemu zadržaných mincí. Tie v tom čase predstavovali 2% všetkých Bitcoinov v obehu. Podľa prokurátora oboznámeného s prípadom sa maršali rozhodli pre šikovnú sériu aukcií, aby sa vyhli znehodnoteniu ceny Bitcoinu.

A ide sa dražiť

V štyroch aukciách v období medzi júnom 2014 a novembrom 2015 úradníci US Marshals Service predávali Bitcoiny zo Silk Road za priemernú cenu 379 USD.

Bitcoin medzitým pokračoval v raste. Pre porovnanie: v januári tohto roku v iných aukciách maršali predali 3813 Bitcoinov, za ktoré obdržali 45 miliónov dolárov – čiže asi 11 800 USD za mincu.

Ak by sa Bitcoiny zo Silk Road predávali za túto cenu, U.S. Marshals Service by za ne získali 2,1 miliardy dolárov. To je suma dostatočná na pokrytie ročného rozpočtu agentúry. V rokoch 2014 a 2015 to však bolo „len” 66 miliónov.

Miliardár a investor Tim Draper vtedy vydražil 30 000 Bitcoinov zo Silk Road po 600 USD za jeden. To by sa dnes dalo nazvať investíciou desaťročia. Draper, ktorý popísal aukčný proces pre ekonomický portál Fortune ako „hladký”, hovorí, že zatiaľ z nich nepredal ani jediný a dodal:

Prečo by som mal predávať budúcnosť kvôli minulosti?”

Špekulácie

U.S. Marshals Service samozrejme nemohla predvídať rast ceny.

Ani by také niečo nemali robiť, keď predávajú aktíva zabavené pri vyšetrovaní trestných činov. Vláda sa nemôže stať špekulantom na burze.”

hovorí Clifford Histed, bývalý prokurátor, ktorý teraz pracuje v spoločnosti K&L Gates.

Napriek tomu sa predávalo opatrne, dlhú dobu a tak, aby cena Bitcoinu v dôsledku predaja veľkého objemu neklesla. A určite sa tak nedialo preto, že by federálnym úradníkom záležalo na Bitcoine ako takom.

V polovici decembra 2017, keď sa cena BTC blížila ku 20 000 USD, sa štátni právnici ponáhľali na federálny súd v Utahu kvôli povoleniu predať 513 Bitcoinov, zabavených od predajcu falšovaných liekov. Sudca súhlasil, no maršali neuskutočnili predaj až do konca januára. Cena medzitým totiž klesla takmer o polovicu.

Sledujte novinky z kryptosveta a navštívte náš FacebookInstagram a Twitter. Neváhajte sa tiež prihlásiť na odber notifikácií. Inštrukcie získate po kliknutí na zvonček vľavo dole.

txbKvakomat mobil
Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.