Blockchain by mohol zmeniť automobilový svet

Novinky Blockchain a automobilový priemysel.
Blockchain a automobilový priemysel. Zdroj: shutterstock.com/metamorworks
BITmarkets BITmarkets

Nemecká automobilka Porsche oznámila, že bude skúmať možnosti ako v budúcnosti lepšie využívať Blockchain vo svojich vozidlách. V oznámení z 27. februára je tiež uvedené, že na výskume spolupracujú so spoločnosťou XAIN.

Článok v českom origináli nájdete tu. 

(Spoločnosť XAIN sa zaoberá skúmaním a vylepšovaním technológie Blockchainu od roku 2014)

Blockchain je revolučná technológia, ktorú pravdepodobne všetci poznáme alebo sme o nej aspoň počuli v spojitosti s kryptomenami a Bitcoinom. Využívať sa dá aj v mnohých iných oblastiach, napríklad v medicíne, výskume, finančných sektoroch, k zvýšeniu kyberbezpečnosti a tiež v automobilovom priemysle.

Blockchain pri odomknutí auta, ale aj pri autonómnom riadení

Svetoznámy výrobca ikonických vozidiel Porsche už skôr vyhlásil, že je prvým výrobcom automobilov, ktorému sa podarilo implementovať a úspešne otestovať Blockchain. Uplatniť sa dá napríklad pri testovacích procesoch, ako je diaľkové ovládanie vozidla pomocou aplikácie. Tiež by mohol umožniť udelenie dočasného prístupu k vozidlu ďalšej osobe, zlepšiť šifrovanie dát, či napomôcť väčšej bezpečnosti. Porsche rovnako naznačilo, že technológia Blockchainu môže byť v budúcnosti použitá pre systémy autonomného riadenia vozidla.

Diaľkové ovládanie vozidla pomocou aplikácie Porsche už umožňuje. Blockchain by však tento proces mohol urýchliť až šesťkrát. Z technického hľadiska by bolo nutné zahrnúť do Blockchainu celé vozidlo. To by umožňovalo ovládanie vozidla aj bez pripojenia na vzdialený server, ako je to v súčasnosti.

“Blockchain sa dá využiť pre bezpečnejší a rýchlejší prenos dát. Vďaka tomu môžu byť naši zákazníci v budúcnosti pokojnejší,” uviedol v tlačovom prehlásení finančný stratég spoločnosti Oliver Döring.

Dáta získané počas jazdy sa dajú pomocou Blockchainu lokálne zašifrovať. K takýmto dátam by mohol byť následne udelený prístup ďalším vodičom alebo by mohli byť predané integrátorom. Predovšetkým však ich môžeme použiť pre systémy umelej inteligencie a systémy autonomného riadenia vozidiel.

Porsche však nie je jedinou firmou v automobilovom priemysle, ktorá skúma využitie technológie Blockchainu. Napríklad spoločnosť ZF, banka UBS a softwérový gigant IBM spolupracujú s aplikáciou “Car eWallet”, ktorá by umožňovala bezpečné transakcie pri platení mýtneho, parkovného alebo na staniciach. Využitie Blockchainu skúma od minulého roku tiež Toyota.

Sledujte novinky z kryptosveta a navštívte náš FacebookInstagram a Twitter. Neváhajte sa tiež prihlásiť na odber notifikácií. Inštrukcie získate po kliknutí na zvonček vľavo dole.
0 Dní
0 Hodin
0 Minút
0 Sekúnd
TAGY:
Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.