Blockchain a automobilový priemysel.
Blockchain a automobilový priemysel. Zdroj: shutterstock.com/metamorworks

Nemecká automobilka Porsche oznámila, že bude skúmať možnosti ako v budúcnosti lepšie využívať Blockchain vo svojich vozidlách. V oznámení z 27. februára je tiež uvedené, že na výskume spolupracujú so spoločnosťou XAIN.

Článok v českom origináli nájdete tu. 

(Spoločnosť XAIN sa zaoberá skúmaním a vylepšovaním technológie Blockchainu od roku 2014)

Blockchain je revolučná technológia, ktorú pravdepodobne všetci poznáme alebo sme o nej aspoň počuli v spojitosti s kryptomenami a Bitcoinom. Využívať sa dá aj v mnohých iných oblastiach, napríklad v medicíne, výskume, finančných sektoroch, k zvýšeniu kyberbezpečnosti a tiež v automobilovom priemysle.

Blockchain pri odomknutí auta, ale aj pri autonómnom riadení

Svetoznámy výrobca ikonických vozidiel Porsche už skôr vyhlásil, že je prvým výrobcom automobilov, ktorému sa podarilo implementovať a úspešne otestovať Blockchain. Uplatniť sa dá napríklad pri testovacích procesoch, ako je diaľkové ovládanie vozidla pomocou aplikácie. Tiež by mohol umožniť udelenie dočasného prístupu k vozidlu ďalšej osobe, zlepšiť šifrovanie dát, či napomôcť väčšej bezpečnosti. Porsche rovnako naznačilo, že technológia Blockchainu môže byť v budúcnosti použitá pre systémy autonomného riadenia vozidla.

Diaľkové ovládanie vozidla pomocou aplikácie Porsche už umožňuje. Blockchain by však tento proces mohol urýchliť až šesťkrát. Z technického hľadiska by bolo nutné zahrnúť do Blockchainu celé vozidlo. To by umožňovalo ovládanie vozidla aj bez pripojenia na vzdialený server, ako je to v súčasnosti.

“Blockchain sa dá využiť pre bezpečnejší a rýchlejší prenos dát. Vďaka tomu môžu byť naši zákazníci v budúcnosti pokojnejší,” uviedol v tlačovom prehlásení finančný stratég spoločnosti Oliver Döring.

Dáta získané počas jazdy sa dajú pomocou Blockchainu lokálne zašifrovať. K takýmto dátam by mohol byť následne udelený prístup ďalším vodičom alebo by mohli byť predané integrátorom. Predovšetkým však ich môžeme použiť pre systémy umelej inteligencie a systémy autonomného riadenia vozidiel.

Porsche však nie je jedinou firmou v automobilovom priemysle, ktorá skúma využitie technológie Blockchainu. Napríklad spoločnosť ZF, banka UBS a softwérový gigant IBM spolupracujú s aplikáciou “Car eWallet”, ktorá by umožňovala bezpečné transakcie pri platení mýtneho, parkovného alebo na staniciach. Využitie Blockchainu skúma od minulého roku tiež Toyota.

Sledujte novinky z kryptosveta a navštívte náš FacebookInstagram a Twitter. Neváhajte sa tiež prihlásiť na odber notifikácií. Inštrukcie získate po kliknutí na zvonček vľavo dole.
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance