Bank of England: „Za DeFi protokolmi stoja ľudia, ktorí nechcú nič iné iba zarobiť”

Novinky Bank of England kritizuje DeFi
Bank of England kritizuje DeFi. Zdroj: Shutterstock.com/Hoowy
BitmarketsBitmarkets

Podľa Bank of England decentralizované protokoly zatiaľ neposkytujú efektívne riadenie rizík. S týmto vyhlásením prišiel viceguvernér banky Jon Cunliffe. Ten sa opiera najmä o informácie, ktoré podľa neho neboli nikdy dokázané ani zdokumentované.

Z pohľadu orgánu pre finančnú stabilitu a finančného regulátora ma zatiaľ nikto nepresvedčil, že riziká spojené s financiami možno týmto spôsobom účinne riadiť,” povedal viceguvernér Bank of England.

Bank of England

Bank of England. Zdroj: Shutterstock.com/William Barton

Prečítaj si tiež: Bitcoin je naďalej najziskovejšie aktívum za posledných 10 rokov! Oplatí sa doň stále investovať?

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

Cunliffe dokonca prirovnal decentralizované protokoly k automobilom bez vodičov, ktoré sú dobre len natoľko ako samotné pravidlá, ktoré zabezpečujú ich prevádzku.

Navyše, nie je jasné, do akej miery sú tieto platformy skutočne decentralizované. Za týmito protokolmi zvyčajne stoja firmy a zainteresované strany, ktoré majú z ich prevádzky príjem. Okrem toho často nie je jasné, kto v praxi riadi správu týchto protokolov,” dodal Cunliffe.

Je teda viac než jasné, že sa Bank of England bude usilovať o tvrdé regulácie kryptomien. Budúci rok plánuje uskutočniť dôležité konzultácie o regulačnom rámci. Centrálna banka a Úrad pre dohľad nad finančným trhom budú mať podľa najnovších pravidiel právomoci pre dohľad nad stablecoinami a ďalšími kryptomenovými technológiami. Okrem toho chce Britské ministerstvo financií učiniť tvrdé kroky pre ochranu investorov.

Sektor DeFi v roku 2022 čelí veľkému množstvu hackov a odlivu kapitálu. Pokles záujmu investorov o decentralizované financie súvisí so stratou dôvery v kryptomeny po posledných udalostiach. Argumentácia viceguvernéra Bank of England, že zakladateľom DeFi protokolov ide iba o sebaobohatenie platí rovnako pre bankový sektor.

Banky samotné nastavujú podmienky tak, aby z toho primárne mali výhody a zisk ony, nie ich klienti. Príkladom sú sporiace účty, ktoré pri súčasnej situácii absolútne nechránia financie klientov.

txbtxb