POZOR: Bitcoinoví baníci vstupujú do kapitulácie, čo to znamená pre trh?

Novinky Bitcoin a kapitulácia baníkov
Bitcoin a kapitulácia baníkov. Zdroj: Shutterstock.com/Yev_1234
BITmarkets BITmarkets

Bitcoinoví baníci predávali za posledné dva roky najagresívnejším tempom, čo naznačuje ich kapituláciu. Na identifikáciu cenového dna sa často používajú tzv. hash ribbons. Keď hash ribbon signalizuje blížiacu sa kapituláciu baníkov, Bitcoin klesá.

Hash ribbons je dlhodobý signál, ktorý sa používa na označenie dlhodobého dna ceny Bitcoinu. Ide o dôležitý ukazovateľ na identifikáciu nákupnej príležitosti. Je založený na pomere dvoch jednoduchých kĺzavých priemerov (SMA). Konkrétne ide o 30-dňový a 60-dňový SMA.

  • Ak 30-dňový SMA klesne pod 60-dňovy SMA, graf signalizuje kapituláciu
  • Ak 30-dňový SMA narastie nad 60-dňovy SMA, graf signalizuje koniec kapitulácie

Ako vidíme na grafe nižšie, 30-dňový SMA (zelená krivka) čoskoro klesne pod 60-dňový SMA (modrá krivka) a to bude znamenať ďalšiu fázu kapitulácie baníkov.

Hash Ribbon: kapitulácia baníkov

Hash Ribbon: kapitulácia baníkov. Zdroj: Glassnode

Kapitulácia baníkov je bežná

Okrem toho, čistá zmena pozície baníkov naznačuje veľké odlivy, čo znamená, že sa zbavujú mincí. Naposledy boli podobné odlivy zaznamenané začiatkom roka 2021 v januári a februári, keď sa rastúci trend dostával do konečnej fázy bullrunu a cena formovala poslednú korekciu v rámci trendu. Teraz je ale situácia odlišná a ceny neustále klesajú.

Kapitulácia baníkov prichádza uprostred rastúcich cien energií, čo taktiež podporí skôr negatívne vyhliadky do blízkej budúcnosti. Posledný extrémny odliv bol zaznamenaný práve počas krachu burzy FTX, čo vyvolalo na trhu paniku. Výnimkou neboli ani dlhodobí držitelia, ktorí náhle začali presúvať svoje mince preč z búrz.

Otázkou zostáva, či toto obdobie kapitulácie bude posledné pred budúcou akumuláciou a bullrunom. Vytvorenie dlhodobého dna Bitcoinu je vždy sprevádzané do istej miery aj kapituláciou baníkov, no ak by táto fáza trvala príliš dlho a baníci by ťažili pod svoje výrobné náklady, mohlo by to na trhu spôsobiť negatívny sentiment. Problémom nie je výskyt kapitulácie, ale skôr doba trvania.

Mohlo by ťa zaujímať: Denný komentár: môže Bitcoin skutočne spadnúť na 0 dolárov?

0 Dní
0 Hodin
0 Minút
0 Sekúnd
Zdroj: cryptoslateTAGY:
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.