Wikileaks chce bojkot kryptoburzy Coinbase.
Wikileaks chce bojkot kryptoburzy Coinbase. Zdroj: shutterstock.com/rafapress

Spoločnosť Wikileaks oznámila, že chce globálny bojkot kryptoburzy Coinbase, ktorá údajne bez predchádzajúceho upozornenia a oznámenia dôvodu zablokovala oficiálny obchod Wikileaks. 

Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravila Denisa.

List od Coinbase

Spoločnosť Wikileaks tiež zverejnila časť listu, ktorý dostala od burzy Coinbase. List sa odvoláva na úrad Financial Crimes Enforcement Network (Fincen – obdobu úradu pre boj s finančnou kriminalitou). V liste je uvedené, že „Coinbase je regulovaná burza s peňažnými službami, spadajúca pod správu Fincenem“ a je „povinná dodržiavať regulačné mechanizmy a predpisy“. List ďalej pokračuje návodom na to, ako previesť zostávajúce finančné prostriedky mimo burzu Coinbase.

Mohlo by vás zaujímať: Coinbase potvrdila ďalšiu akvizíciu

Výzva k bojkotu Coinbase

Wikileaks v reakcii uviedla nasledujúce prehlásenie na svojom Twitteri: Wikileaks bude budúci týždeň vyzývať ku globálnemu bojkotu služieb kryptoburzy Coinbase ako nespôsobilého člena kryptokomunity. Kalifornská burza v odpovedi na skrytú manipuláciu zablokovala úplne neškodný Wikileaks obchod na základe rozhodnutia schváleného managementom.

Andreas Antonopoulos poznamenal: „Kruh se uzatvoril. Mnoho ľudí sa začalo zaujímať o Bitcoin potom, čo bola WikiLeaks pod špeciálnym embargom od spoločností Visa, Mc, Paypal a bank. Teraz Coinbase opakuje históriu. Chyba.“

Wikileaks a Satoshi Nakamoto

Antonopoulos sa odvoláva na globálnu platobnú blokádu Wikileaks v roku 2010, ktorá viedla k tomu, že Wikileaks sa stala jednou zo spoločností, ktoré často a verejne propagovali Bitcion. Zároveň len šesť dní predtým, ako Satoshi Nakamoto záhadne opustil celú kryptokomunitu, vypukla na fóre Bitcointalk debata medzi Nakamotom a tými, ktorí chceli, aby Wikileaks prijímala Bitcoin. Akcia, popísaná v knihe Juliana Assangeho „Keď Google stretol Wikileaks“, je do značnej miery považovaná za jeden z dôvodov, prečo tvorca Bitcoinu opustil projekt.

Záver

Krok Coinbase sa zdá byť náhly, avšak je tu otázka, odkiaľ vlastne prišiel príkaz k zablokovaniu služieb Wikileaks. Podľa neoverených správ je to odplata za údajnú účasť Wikileaks na konšpirácii za účelom manipulácie výsledkov volieb v USA, kvôli ktorej je Wikileaks vyšetrovaná i FBI. Čo myslíte vy? Môže taká výzva dnes fungovať a ovplyvniť najväčšiu burzu?

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku, a najnovšie i na Instagrame a Twitteri.

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance