Bytová výstavba v druhom štvrťroku na Slovensku opäť expandovala. Dokončilo sa takmer o polovicu viac bytov ako v priemere počas piatich rokov pred pandémiou koronavírusu, uvádza Štatistický úrad. Zatiaľ čo výstavba napreduje, čoraz menej Slovákov má možnosť si kúpiť vlastné nehnuteľnosti.
Medziročne počet skolaudovaných bytov narástol o 11,2 %, pričom len v druhom štvrťroku ich bolo 5 211. Najvyšší nárast zaznamenal Bratislavský, Trnavský a Košický kraj.
Na druhej strane, počet rozostavaných bytov klesol na celom Slovensku. Celkovo sa začalo stavať iba 4 668 bytov, pričom tempo vydávania stavebných povolení kleslo medziročne o 27,4 %. Za prvý polrok 2023 sa začalo stavať iba 8 349 bytov, čo je medziročne pokles o približne jednu štvrtinu.
Ceny nehnuteľností hľadajú dno
Od začiatku leta 2022 ceny nehnuteľností na Slovensku začali klesať. Najprv bol cenový pokles výrazný, no v blízkej budúcnosti bude už len mierny. Na túto situáciu reagovali aj developeri, ktorí odmietajú zlacňovať. Kým sa im podarilo dokončiť nehnuteľnosti, ceny sa výrazne prepadli. Aj to môže byť jeden z faktorov, ktorý priamo ovplyvnil pokles novo začatých stavieb bytov.
Pád cien nehnuteľností sa v závislosti od lokality pohybuje od 10 do 20 %. Analytici však tvrdia, že ich hodnoty sú stále nadhodnotené. Podľa Národnej banky Slovenska (NBS) bola priemerná cena nehnuteľností na Slovensku v druhom kvartáli na úrovni 2 498 eur za m2. Pre porovnanie, v prvom kvartáli to bolo 2 556 eur a v roku 2022 sa ceny vyšplhali až nad 2 700 eur.
Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.
Vlastné nehnuteľnosti sú pre Slovákov príliš drahé
Ruská invázia na Ukrajinu spôsobila extrémne vysokú infláciu, na ktorú reagovala Európska centrálna banka (ECB) zvyšovaním úrokovej sadzby, ktorá dosahuje už 4,25 %. Hypotéky sa predražili a dopyt po nich klesol, čo spôsobilo pokles cien nehnuteľností. Tie budú klesať až do bodu zvratu, keď úrokové sadzby začnú opäť klesať a nehnuteľnosti budú aj naďalej hľadať dno.
V súčasnosti je ale na takýto scenár ešte stále priskoro. Ceny nehnuteľností ešte nenašli dno a pre Slovákov je vlastné bývanie stále drahé. Dokonca Slováci musia vynaložiť až 14 ročných platov v hrubom na to, aby si mohli kúpiť vlastné bývanie, čo je najviac zo všetkých krajín v Európe. Bratislava je na tom po Amsterdame najhoršie s hodnotou 14,6 ročných miezd.
Mohlo by ťa zaujímať: Máte problém so splácaním hypotéky? Toto vám môže pomôcť