[VÝSKUM] BitMEX zverejnil výsledky pokusov s Lightning Nodmi – Dosiahli na nich takéto zhodnotenie

BITmarkets BITmarkets

Spoločnosť BitMEX nedávno zverejnila výsledky experimentovania s Bitcoin Lightning Nodmi. Lightning Network je dôležitá technológia – akási nadstavba štandardného Bitcoin blockchainu, ktorá umožní posielať prakticky instantné transakcie s minimálnymi poplatkami.

Bitcoin Lightning Network sa v poslednom roku neuveriteľne rozrástla. V súčasnosti má viac než 7,5 tisíc uzlov a takmer 40 000 platobných kanálov. Kapacita siete je momentálne ľahko nad 1000 $.

Bohužiaľ, tento typ platby zatiaľ podporuje iba málo kryptomenových spoločností. Čiastočne preto, že klasické Bitcoin transakcie sú momentálne dostatočne rýchle a lacné. Tento trend sa však pravdepodobne čoskoro skončí, keďže počet transakcií Bitcoinu v posledných mesiacoch rapídne stúpa.

Môže vás zaujímať: [NÁVOD] BlueWallet – Peňaženka pre Lightning Network

1% ročne za operovanie Bitcoin Lightning Nodu

Lightning Network je skvelá technológia, ktorá v budúcnosti kryptomenám veľmi pomôže. Avšak, má jeden problém. V súčasnosti nie je jasné, či sa vôbec oplatí vlastniť Lightning Node.

Aby váš Node dobre fungoval, musí mať dostatočnú likviditu. Tú sčasti vytvoria samotní používatelia, čo čiastočne musíte poskytnúť vy. Lightning Node začne používaním tvoriť profit z fixných poplatkov za transakcie, plus poskytovatelia likvidity dostanú takzvaný liquidity fee ako kompenzáciu za to, že im na uzle stoja peniaze.

Podľa BitMEX-u je možné chytrým monitorovaním siete a riadením zdrojov dosiahnuť 1% ročné zhodnotenie. To je ale dosť málo.

1% zhodnotenie možno v súčasnosti vyzerá celkom dobre, ale sieť Lightning Newtork by vo svojich začiatkoch mohla naraziť na problémy. Pritiahnuť komerčných poskytovateľov likvidity nebude vôbec jednoduché. Kryptomeny väčšinou priťahujú typ investorov, ktorí vyhľadávajú rizikové, no potenciálne veľmi výnosné investície, zatiaľ, čo toto je investícia s nízkym rizikom a nízkym výnosom.”

Bude zaujímavé sledovať, ako sa Lightning Network popasuje s týmto problémom. V súčasnosti sa zdá, že je to budúcnosť Bitcoinu, takže nám ostáva dúfať, že všetko dobre dopadne.

Čo čítať ďalej?

Lightning Network – čo to je, ako funguje a čo prinesie kryptomenám?