Volocopter ako dopravný prostriedok? Vo Fínsku prebehol prvý test tohto dronu!

0

Na medzinárodnom letisku v Helsinkách absolvoval minulý týždeň dôležitý test dopravný prostriedok budúcnosti, tzv. dronový taxík – konkrétne ide o Volocopter 2X. Dron by mal slúžiť na prepravu ľudí vo veľkých mestách. Zatiaľ je však iba vo fáze testovania.

Niekoľkoročná práca

Volocopter 2X vyvinula a vyrába nemecká firma Volocopter. Je to elektrické lietadlo využívajú 18 menších rotorov podobných tým, ktoré používajú malé bezpilotné quadkoptéry. Spoločnosť Volocopter sa myšlienke transportu ľudí vzduchom venuje od roku 2010 a okrem 2X predstavila nedávno koncept stroja pre dvoch pasažierov a ľahký náklad, ktorý môže dosiahnuť rýchlosť 110 kilometrov za hodinu.

Mohlo by vás zaujímať: [Video] Americké univerzity sú plné robotov! Na čo všetko ich používajú?

Špecifikácia

Mnoho v súčasnosti vyvíjaných strojov operuje s ideou elektrických motorov. A výdrž batérie pre letecký pohon je stále malá. Tieto stroje budú potom použiteľné na presuny v rámci väčšieho mesta, najmä v dobe dopravných špičiek.

Mnohé z vyvíjaných lietajúcich taxíkov majú byť samoriadiace či ovládané na diaľku. Ak by ich súčasťou bol aj živý pilot, ich úžitkovú hodnotu by to znížilo, hoci by to zrejme zvýšilo bezpečnosť.

Dronmi sa každopádne budú ešte zaoberať regulačné úrady. A to môže zdržať ich nasadenie do bežnej prevádzky.

Záver

Táto novinka vyzerá naozaj dobre. Mohlo by to uľahčiť dopravu potrebných vecí naprieč veľkomestom. Napríklad, pri transporte liekov alebo orgánov medzi nemocnicami. Ako taxík by som to asi príliš neuvítal, ale na transport áno. Jediným problémom bude vzhľadom na absenciu pilota bezpečnosť.

Čo čítať ďalej?

[Recenzia] Aké novinky si pre nás Apple pripravil? Oplatí sa kúpiť nový iPhone 11?

Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Radovan.

Leave a Reply

avatar
  Subscribe  
Notify of