Jedna z najvýznamnejších osobností vo svete kryptomien a zakladateľ siete Ethereum, Vitalik Buterin, vyjadril vo svojom prejave veľmi zaujímavé myšlienky o budúcnosti tzv. krypto miest.
Vitalik Buterin a budúcnosť kryptomien
Zakladateľ ETH sa vo svojom prejave na nedávnom podujatí SG Blockchain Day 2021 v Singapúre, vyjadril, že si všíma, ako sa v jednotlivých mestách zvyšuje počet ľudí, ktorí sa zaujímajú o kryptomeny. Podľa neho je úplne jasne vidieť, ako sa stále viac miest zapája do experimentovania s blockchainom a NFT. Ide najmä o mestá v USA.
Tak sa poďme pozrieť ako sa jednotlivé regióny v skutočnosti snažia využívať kryptomeny a blockchain.
Starosta Miami Francis Suarez pred nedávnom uviedol, že mestská samospráva bude obyvateľom poskytovať získané výnosy z BTC za vklad do mestskej kryptomeny MiamiCoin. Podobný projekt spustil aj New York so svojím coinom NYC Coin. New York má v pláne stať sa uznávaným krypto centrom.
Obe tieto mestá sú súčasťou programu spoločnosti CityCoins.co, ktorá mestám umožňuje vytvoriť si vlastnú mincu a časť z emisií týchto projektov poputuje priamo do mestských kás.
„Podnietilo by to obyvateľov týchto miest, aby robili veci, vďaka ktorým budú tieto mestské mince skutočne užitočné,” uviedol Buterin.
Mohlo by ťa zaujímať: Tretia najväčšia adresa BTC zvýšila množstvo mincí v držbe až o 207 bitcoinov
Veľmi zaujímavým smerom sa uberá aj Wyoming. V tomto regióne sú zákony pre kryptomeny a blockchain celkovo veľmi prijateľné. Sídli tu aj spoločnosť CityDAO, ktorej hlavným cieľom je vytvárať blockchainové mestá v reálnom svete. Predstavitelia projektu kúpili až 40 akrov pôdy v odľahlom mieste Wyomingu a v budúcnosti plánujú tento stav navýšiť.
„Namiesto riadenia pomocou tokenu je správa založená na občianskych NFT a nakoniec by mohla byť správa dokonca obmedzené na maximálne jeden hlas na osobu. Máme tu veľa experimentov, no stále sme iba v rannom štádiu, čo na jednej strane znamená, že nemáme k dispozícií žiaden návod ako to robiť, ale na druhej strane vieme, že máme veľmi veľa možností”, uviedol Buterin.
A čo s NFT?
Aj v prípade NFT sú tu reálne dôkazy využiteľností vo veľkých mestách. Napríklad v Singapure.
„Singapurská vláda už technicky vydáva NFT ako povolenia na jazdu s autom. Sú to NFT projekty, ale nie sú založené na blockchaine, aspoň zatiaľ nie,” skonštatoval Buterin
Blockchain by v tomto prípade zabezpečil úplnú transparentnosť a dôveru. Vitalik Buterin na záver dodal:
„Napriek tomu, že sú stále niektoré projekty súkromné, stále máme k dispozícií rôzne kryptografické dôkazy, že čokoľvek sa deje, je v súlade s pravidlami. Teším sa, čo nám prinesie nasledujúcich päť rokov, keď budú mestá experimentovať s myšlienkami blockchainu.”