Vitalik ľutuje spálený čas – Podcenili sme vývoj PoS a Shardingu

0

Vitalik podcenil náročnosť vývoja Proof-of-Stake (PoS) a shardingu pre Ethereum

Vitalik Buterin sa nedávno objavil v 88. dieli Hashing it Out podcastu a okrem iného sa rozhovoril aj o minulosti Etherea. Zaujímavá bola napríklad jeho odpoveď na otázku, čo by urobil inak, ak by dnes zakladal Ethereum. Spomenul napríklad problémy s cenou gasu v skorých dňoch Etherea, no najviac rozhodne ľutuje, ako veľmi podcenil náročnosť vývoja Proof-of-Stake a sharding technológií, ktoré ani po šiestich rokoch neboli dokončené.

„Rozhodne sme nečakali, že na tom strávime tak veľa času.“

Môže vás zaujímať: Ethereum 2.0 – Kedy príde staking? Môžeme potom očakávať mega rast ETH?

Povedal v podcaste Vitalik. PoS a sharding sú pritom technológie, ktoré boli sľúbené už v Ethereum whitepaperi. Bez nich táto sieť nikdy nedosiahne svoj plný potenciál. I keď už v súčasne podobe má obrovské rezervy. Škálovanie a transakcie zdarma už sú realitou vďaka šikovným ETH startupom. Informovali sme o tom už pred dvoma mesiacmi v našom článku.

Vitalik ľutuje spálený čas – Dnes by Ethereum riadil inak

Vitalik sa však zatiaľ naďalej sústredí na technológie, ktoré vo svojej mysli stvoril ešte pred siedmimi rokmi.

„Ak by sme vedeli, že vývoj PoS a shardingu nám zaberie roky, pravdepodobne by sme svoj roadmap navrhli inak a tiež by sme zvolili iný prístup pri riadení našich vývojárskych tímov. Keď sa tak obhliadam, spravili sme množstvo zlých rozhodnutí a spálili sme veľmi veľa času.“

No ako sa hovorí, po bitke je každý generál. Dôležité je dokončiť úspešne vývoj ETH 2.0 siete a odštartovať novú kapitolu vo fungovaní Etherea.

Ak vás zaujímajú technológie, ktoré (snáď) v relatívne blízkej budúcnosti umožnia Ethereu naplniť svoj potenciál, rozhodne odporúčame prečítať si tento článok: Všetko, čo potrebujete vedieť o Ethereu a o škálovaní: Sharding, Casper a Plasma

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Pozrieť všetky komentáre