Ethereum 2.0 – Kedy príde staking? – Môžeme potom očakávať mega rast?

Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Prechod na Ethereum 2.0 bude jedným z najväčších upgradov blockchainov vôbec. Ide o bezprecedentnú situáciu, keď druhý najväčší blockchain prechádza na úplne iný algoritmus ťažby. Lenže ETH 2.0 má históriu meškania. V dnešnom článku sa pozrieme na to, kde sa momentálne nachádza stav vývoja, kedy môžeme očakávať príchod nového Etherea a aký dopad to bude mať na cenu ETH mincí.

Večný upgrade siete

Ethereum 2.0 je naplánované dlho. Podľa pôvodných predpokladov malo prísť už pred dvoma rokmi. To sa však nestalo. A je to pochopiteľné. Blockchain technológia je celkom nový vynález a smart-chainy ako Ethereum vytvárajú bezprecedentné technológie. Široké publikum majiteľov ETH však tlačí na rýchlosť práce, pretože sľubuje vyššie zisky z investícií.

Vývojári sa tak nachádzajú medzi mlynskými kameňmi. Na jednej strane musia vybudovať ultra bezpečnú technológiu a na druhej strane musia načúvať komunite. Z toho následne plynú rozpory medzi proklamáciami o vydaní funkčnej verzie siete.

Na Ethereum 2.0 ale teoreticky nie je nutné čakať. Už súčasná verzia umožňuje škálovanie a tisíce transakcií za sekundu: Nečakajte na Ethereum 2.0 – Škálovanie a transakcie ZDARMA už sú realitou!

Fázy testovania

Ethereum 2.0 je momentálne v stave testovania. Existuje hneď niekoľko testnetov siete na rôzne implementácie klientov. To v podstate znamená, že jednotlivé zoskupenia testujú verziu ETH 2.0 so svojím vlastným softvérom. Ide napr. o testnety Topaz alebo Prysm od Prysmatic Labs.

Po novom sa však spustil multiclient testnet Schlesi. Ten spustili spoločne Prysmatic Labs a Sigma Prime (predtým pracovali na svojich testnetoch). Práve spustenie Schlesi je už relatívne blízko k finálnej verzii. Ide totiž o multiclient testnet a k nemu sa pripájajú jednotlivé inštitúcie pomocou svojich vlastných klientov.

Záverečnou fázou testovania bude spustenie oficiálneho multiclient testnetu od Nadácie Ethereum, čo bude posledný stupeň pred spustením ETH 2.0 (konkrétne fáza 0). Fakticky to znamená, že ETH 2.0 je ešte relatívne ďaleko (minimálne niekoľko mesiacov), pretože najprv bude potrebné preukázať funkčnosť finálneho testnetu.

Schlesi testnet je však prvou lastovičkou, ktorá ukazuje, že testovanie postupuje pomerne rýchlo a multiclient testnet od Nadácie Ethereum by mohol byť spustený v najbližších mesiacoch. Následne potom by už mala byť spustená fáza 0. Pravdepodobné spustenie finálneho testnetu od Nadácie môže prísť viac-menej kedykoľvek a fáza 0 by mohla byť spustená už v júli (to je však relatívne málo pravdepodobné).

Zázrak z USA – Prečo je Amazon počas ekonomickej krízy na historickom maxime?

Ethereum 2.0 roadmap

Prechod na Ethereum 2.0 je rozdelený na tri fázy. Fáza 0 je spustenie nového blockchainu, ktorým je práve ETH 2.0. Ten bude postavený miesto na Proof of Work na Proof of Stake. Ak sa bude chcieť stať používateľ siete tiež validátorom (validovanie transakcií a uzatváranie blokov), tak bude musieť „staviť” 32 ETH.

Blockchain ETH 2.0 vo fáze 0 bude relatívne obmedzený vo svojej funkčnosti. Počas fázy 0 budú transakcie aj výpočtové výkony pre smart kontrakty prebiehať na pôvodnom chaine.

Nasleduje fáza 1. To je v podstate implementácia tzv. shardingu. Sharding znamená, že sieť sa rozdelí na viac častí, ktoré budú do istej miery fungovať ako samostatné jednotky. Ich prepojenie potom bude tvoriť Beacon chain, čo je hlavný blockchain, ktorý bude spustený vo fáze 0 a všetky shardy sa budú k nemu odkazovať.

Sharding má umožniť podstatne vyššiu mieru škálovania. Každý shard bude zvládať určitý počet transakcií za sekundu a následne sa bude odkazovať k Beacon chainu. Keby jeden shard zvládol napr. 1 000 transakcií za sekundu, tak pri výslednom počte 64 shardov (za predpokladu, že bude dostatok validátorov, ktorí zaistia bezpečnosť 64 shardov) by ETH 2.0 mohlo zvládnuť 64 000 transakcií za sekundu.

Fáza 2 je potom implementáciou virtuálnych strojov postavených na eWASM. eWASM (Ethereum Web Assembly) strieda EVM (Ethereum Virtual Machine). Každý shard by mal mať svoj vlastný virtuálny stroj založený na eWASM, ktorý bude umožňovať tvorbu smart kontraktov. V poslednej fáze tak prídu na Ethereum 2.0 funkcionality smart-chainov.

eWASM Virtual Machine bude prakticky vylepšená verzia pôvodného EVM. Hlavnou výhodou nového konceptu by mala byť zvýšená rýchlosť (rýchlejšie výpočtové procesy a transakcie) a interoperabilita.

Tvorca Cardana tvrdí: Vitalik Buterin nezvláda Ethereum a vývoj kvôli nemu stagnuje!

Kedy príde ETH 2.0

Vývoj ETH 2.0 má naďalej problémy. Ako uvádzajú prevádzkovatelia jednotlivých testnetov, tak bugov je stále dostatok. Aj preto sú vypísané bounties až vo výške 25 000 dolárov za objavenie kritických chýb.

Charles Hoskinson z konkurenčného projektu Cardano na adresu ETH 2.0 povedal, že potrebuje ešte veľa času, aby sa eliminovali všetky problematické časti.

Vo výsledku tu máme obrázok o tom, že príchod ETH 2.0 a stakingu mincí je jednoducho nejasný. Rozumný časový interval bude od júla (ultra optimistický) až do konca roka 2020 (pravdepodobne reálny variant). Nebolo by však divu, keby spustenie ETH 2.0 prebehlo až v roku 2021.

Kompletný prechod na ETH 2.0, a teda dokončenie všetkých troch fáz možno potom očakávať v nasledujúcich rokoch. Reálny odhad bude rok 2022, ale ako vidno, tak vo svete kryptomien sa možno len ťažko spoliehať na konkrétne dáta.

Čo bude ETH 2.0 znamenať pre cenu Etherea?

Úspešné spustenie ETH 2.0 prinesie kľúčovú zmenu, ktorá povedie v ideálnom prípade aj k rastu ceny. Držitelia ETH sa fakticky stanú majiteľmi a prevádzkovateľmi siete. Za to budú odmeňovaní novými mincami ETH. To by malo logicky viesť k vzostupu ceny, pretože vlastnenie ETH sa stane kombináciou držania samotnej mince (s očakávaním nárastu ceny) a ekvivalentom vlastnenia ťažobných zariadení.

Prechod na PoS by mal zvýšiť hodnotu mincí práve vďaka zvýšeniu ich dôležitosti v sieti. Problém by však nastal vo chvíli, keby sa prechod zabrzdil, alebo by sa nepodarilo zvýšiť škálovateľnosť siete.

Za sieťou Ethereum totiž stoja desiatky konkurentov, ktorí sa snažia pomocou rôznych prístupov presne o ten istý cieľ (Cardano, Cosmos, Eos, Tron, NEO, ICON, Zilliqa, Qtum, Algorand, Tezos, Harmony, Elrond a mnoho a mnoho ďalších).

Príchod ETH 2.0 je nejasný a tí, čo s ním kalkulujú, by mali mať na pamäti práve možné problémy. Ethereum je však stále najviac využívaná sieť s najväčším počtom aktívnych vývojárov a decentralizovaných aplikácií. Prechod na verziu 2.0 bude pre sieť naozaj radostnou správou. Ak sa podarí.

Môže Ethereum vďaka 2.0 upgradu prekonať v kapitalizácii Bitcoin? Momentálne to tak síce nevyzerá, no v budúcnosti je to dosť dobre možné. Detailne sme túto tému rozobrali na našom streame. Ak ste tak ešte neurobili, prihláste sa na odber nášho YouTube kanála BitLink a nenechajte si ujsť naše video-spravodajstvo.

Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Adam Kracík.