Vitalik Buterin: kryptomeny stále nedospeli, adopcia bez toho nebude možná

Novinky Vitalik A Ethereum
Vitalik A Ethereum. Zdroj: Shutterstock.com/Alexey Smyshlyaev
Kvakomat PC bannerBitmarkets

Po prebiehajúcej diskusii o regulácii kryptomien sa Vitalik Buterin zapojil do diskusie v sérii tweetov. V rozhovore bol predmetom veľkej kritiky predovšetkým generálny riaditeľ FTX, Sam Bankman-Fried, pre jeho názory na reguláciu DeFi. Vitalik sa rozhodol tiež zareagovať.

Zakladateľ Etherea povedal, že pre kryptomeny nie je výhodné rýchle presadzovanie inštitucionálneho kapitálu. Kryptomeny by najprv mali dozrieť, a až potom by si ich mali inštitúcie osvojovať.

„Regulácia, ktorá ponecháva kryptomenový priestor voľne konať interne, ale sťažuje kryptomenovým projektom dostať sa do hlavného prúdu, je oveľa menej zlá ako regulácia, ktorá zasahuje do toho, ako kryptomeny interne fungujú.”

Vitalik verí, že pravidlá, ktoré udržia kryptomeny úplne otvorené, ale spomalia rýchlosť ich prijatia, sú vhodnejšie. Regulácia produktov DeFi, ktorá by vyžadovala KYC, by bola podľa Vitalika zbytočná aj na odradenie hackerov. Hackeri totiž píšu kód na priamu interakciu s inteligentnými zmluvami. Napriek tomu existujú niektoré vylepšenia, ktoré by sa dali v sektore DeFi aplikovať:

  • obmedzenie pákového efektu
  • vyžadovanie transparentnosti pokiaľ ide o to, aké bezpečnostné kontroly boli vykonané
  • testy založené na vedomostiach namiesto pravidiel minimálneho čistého majetku

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

DeFi má vážne problémy

Je potrebné pripomenúť, že práve ethereová sieť je najčastejšie hackovaná, pričom v treťom kvartáli bolo ukradnutých 347 miliónov dolárov v rámci 11 útokov. Sektor DeFi je všeobecne známy tým, že je najviac zraniteľný voči hackerom. Projekty fungujú na princípe mostov so skríženými sieťami, ktoré sú hlavným cieľom hackerov.

Zdá sa, že DeFi čelí vážnym problémom a existuje množstvo oblastí, kde by bolo potrebné tento ekosystém vylepšiť. Budúcnosť decentralizovaných peňazí je stále pre mnohých myšlienkou dokonalého finančného systému, ale zatiaľ je vysoko rizikový.

Prečítaj si tiež: Vitalik Buterin: toto sú štyri hlavné ciele pre Ethereum na rok 2023

Flockers PCKvakomat mobil
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.