[VIDEO] Slovák varuje pred „deepfakes” – Pozrite si video, ktoré obletelo celý svet!

Kvakomat PC bannerKvakomat mobil

O „deepfakes” sa často hovorí ako o novej hrozbe pre demokraciu, ešte nebezpečnejšej než „fake news”. Slovák, ktorý zatiaľ zostáva anonymný, šíri osvetu o tejto technológii s výbušným potenciálom pomocou zábavných videí. Jedno z nich sa teraz stalo virálnym – videlo ho už vyše 3 miliónov divákov. Pozrite si ho s nami! 

Čo sú „deepfakes”?

Deepfakes sú klamlivé videá, v ktorých zdanlivo skutočná nahrávka hovoriacich ľudí je len obyčajným podvrhom. Táto technológia využíva umelú inteligenciu, ktorá dokáže manipulovať tváre, ktoré sú voľným okom na nerozoznanie od reality.

Videli ste video, v ktorom sa Mark Zuckerberg priznáva, že kontroluje dáta ukradnuté miliónom užívateľov? Alebo video, v ktorom Barack Obama nenazýva Trumpa inak než vulgárnymi slovami? Áno, toto všetko sú príklady deepfakes – tváre rečníkov vo videách boli manipulované tak, aby vyzerali ako známe osobnosti.

Slovák vytvára zábavné deepfake videá

Slovák Tom na svojom Youtube kanáli Ctrl Shift Face zverejňuje deepfake videá nielen pre zábavu, ale aj pre to, aby zvyšoval povedomie o existencii deepfakes vo svete „misinformácií”. Na svojom kanáli opisuje deepfakes ako „okná do paralelných vesmírov”. Videá najprv vymýšľal pre svoju zábavu, priateľov i rodiny. V týchto videách dotváral svoju vlastnú tvár do populárnych filmov a televíznych šou. Pomocou pokusov a omylov sa pretransformoval až na autora, ktorého videá videl celý svet!

Hoci bol autor videí opísaný ako „deepfake profík”, podľa jeho vlastných slov je samouk, ktorý pracuje ako 3D umelec vo filmovom a hracom priemysle. Ak by ho chcel niekto považovať za šíriteľa nepravdivých informácií, nie je to tak. Na kanáli je transparentný a na viacerých miestach uvádza, že jeho videá sú deepfakes.

Výbušný potenciál deepfakes

V „postpravdivom” svete sa už nemôžeme spoľahnúť ani na informácie v článkoch, ani na hodnovernosť fotografií. Deepfakes nám teraz ukazujú, že s modernou technológiou sa dajú ľahko manipulovať už i videá. Môžeme ešte niečomu veriť?

„Predstavte si, čo sa stane, keď sa táto technológia použije ako zbraň v už i tak podlomených a extrémnych online ekosystémoch. Ľudia prestanú veriť vlastným očiam a ušiam,” komentoval video Gavin Sheridan, venujúci sa spravodajstvu v oblasti technológií.

Podľa slovenského autora, naopak, deepfakes nepredstavujú až také nebezpečenstvo ako fake news. Nepravdivosť videa sa podľa neho dá zistiť ľahšie – stačí nájsť originál a máte dôkaz!

V každom prípade, klamlivé videá obsahujú obrovský politický potenciál a ešte len uvidíme, ako budú ďalej využívané a zneužívané. Okrem vývoja technológií, ktoré tvoria stále kvalitnejšie deepfake videá, sa už teraz investuje i do softvérov, ktoré dokážu nepravdivosť videí rozpoznať.

Čo čítať ďalej?

Čo je to technologická singularita – Čaká nás všemocná umelá inteligencia alebo živý vesmír?

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu)! Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame a Twitteri!

Zdroj:
theguardian.com

Okazio PCOkazio mobil
Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.