[TOP 10] 10 mincí, ktoré sa oplatí sledovať v roku 2020 – Kryptomeny prechádzajú od špekulácie k reálnemu použitiu

Kvakomat PC bannerBitmarkets

Jednou zo základných otázok kryptopriestoru je, aké mince sa oplatí držať. Preto sa dnes pozrieme na tie, ktoré osobne považujem za zmysluplné. Kryptomeny sú vysoko špekulatívne prostredie a teda nie je nikdy dobré dať len na jeden názor. Každý investor by mal dbať na to, aby sa rozhodoval na základe dostatku relevantných informácií. 

Profesionálna analýza – 07.01.20 Technická analýza BTC/USD – Kupci majú záujem

1) Ethereum

Ethereum je pre mňa jednotka. Metriky využívania siete sú bezkonkurenčné. Počet vývojárov je najvyšší a to oveľa. V rámci celého ekosystému ETH sa buduje na všetkých frontoch. Na čele stojí oblasť decentralizovaných financií, ktoré by mohli priniesť to, čo Bitcoin sľuboval. Kompletné finančné a bankové služby na decentralizovanej a férovej báze.

Práve decentralizované financie môžu byť hlavnou hnacou silou za rozvojom ekosystému ETH. Kriticky dôležité je, že Ether hrá v decentralizovaných financiách kľúčovú úlohu. Teda bude o daný token záujem.

ETH čaká tiež veľký upgrade a prechod na PoS. To má dve výhody. Jednak sa zrýchli celá sieť a po druhé sa majiteľom siete fakticky stanú tí, čo vlastnia tokeny. To povedie (dúfajme) k vyššej miere decentralizácie siete a väčšej angažovanosti majiteľov tokenu.

Ethereum je tak úplne jednoznačne top minca. Má využitie, ponúka reálne aplikácie a potrebné služby a má zmysluplné plány na budúci vývoj.

2) Binance Coin

Hoci nie som fanúšikom centralizovaných mincí, aj tak si myslím, že Binance Coin bude v najbližších rokoch rozumnou investíciou. Binance sa počas troch rokov stala jednotkou na trhu. Binance spolu s Coinbase sú go-to burzy, kam prídu noví investori.

BNB má široký ekosystém žiadaných služieb. Okrem spot tradingu poskytuje Binance aj margin trading, futures kontrakty, lending či IEOs. Práve IEOs môžu byť veľkým hýbateľom ceny. Nástupca ICOS bude profesionálnejšia a s veľkou pravdepodobnosťou žiadanejšia služba. Aj napriek cenovému prepadu sa IEOs na Binance drží v pluse. Ostatné burzy poskytujúce IEOs (okrem Kucoin) zostali s úvodným ponukami v červených číslach.

Binance má aj vlastný chain a Dex, ktorý nie je naozaj decentralizovaný, ale ide o non-custodial burzu, kedy samotní používatelia fakticky držia mince a nie burza. Binance je dravý, progresívny hráč. Decentralizované varianty by boli lepšie, ale je nutné rešpektovať terajší stav kryptopriestoru. Rozumná alternatíva k BNB je pre mňa KCS (Kucoin shares).

3) Smart Chainy (Cardano, Cosmos, Algorand, Dfinity, Polkadot)

Ethereum slávi úspechy preto, že umožňuje tvorbu komplexných, decentralizovaných aplikácií. Podobne na tom budú aj ostatné smart chainy. Terajší prostredie je veľkou súťažou o to, ktoré chainy sa stanú go-to riešením pre vývojárov. Zatiaľ sa ukazuje, že Ethereum je jasným víťazom.

Viac informácií o ADA – [Rozhovor 2. časť] Cardanians: Budovanie komunity je o práci a zisk zo stakingu Cardana bude 7 – 12 %

V tejto kategórii nie sú chainy ako NEO, EOS či Tron, ktoré majú síce podobné vlastnosti, ale ich snaha o decentralizáciu je na pomerne nízkej úrovni, pretože zvolili tzv. DPoS model, kde je v sieti len obmedzený počet overovateľov. Tých vyberá obvykle centrálna entita.

Nová generácia smart chainov má priniesť tri hlavné výhody. Ide o vysokú škálovateľnosť, komplexnejšie smart kontrakty a interoperabilitu. Polkadot a Dfinity ešte nie sú na trhu, ale mali by prísť v roku 2020.

4) DeFi projekty (Maker DAO, Chainlink, Synthetix)

O decentralizovaných financiách som písal už pri ETH. Ethereum z nich bude jednoznačne ťažiť. Profit však uvidia aj tokeny, ktoré umožňujú konkrétne DeFi služby. Decentralizované financie sa budú pravdepodobne rozvíjať veľmi rýchlo a tak je ťažké vybrať konkrétne, nádejné projekty.

Maker DAO je prvou voľbou. Vďaka tomuto projektu vzniká stablecoin Dai. To je prvý stablecoin, ktorý sa odvodzuje od locknutých kryptomien v kontrakte. Maker DAO je momentálne jasným kráľom decentralizovaných financií s 55 % dominanciou.

Za Maker DAO sa drží Synthetix, čo je projekt, ktorý umožňuje tvorbu derivátov a tokenizáciu iných druhov majetkov. Tie sú potom obchodované na natívnej burze projektu. Projekt rovnako ako Maker stavia na tom, že majitelia SNX tokenov majú fakticky finančný stimul na tvorbu a obchodovanie nových druhov majetku v decentralizovanom prostredí.

K tomu je ale potrebný posledný diel skladačky, ktorým je Chainlink. Ak totiž privediete do SNX ekosystému tokeny reprezentujúce zlato, tak musíte mať informácie o tom, koľko zlato stojí. To robí Chainlink. Je to systém decentralizovaných oraclov, ktorí privádza dáta z okolitého sveta na blockchain.

Záver

Toto je čisto môj osobný pohľad na to, kde sa nachádza budúcnosť kryptomien. Článok vynecháva BTC, ale Bitcoin je stále tá najbezpečnejšia investícia v rámci kryptomien. Ak sa rozhodnete investovať do spomínaných mincí, tak si vždy urobte vlastný a dôkladný výskum.

Kryptomeny sa v nasledujúcich rokoch budú presúvať od špekulácie na využitie a vyššie spomínané mince podľa môjho názoru majú využitie.

Čo čítať ďalej:

[PREHĽAD TRHU] +6% za jeden deň – Bitcoin dnes hviezdi a alty za ním nestíhajú

Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Adam K.

Anycoin pc bannerAnycoin mobil banner