[Video] Scania predstavuje nákladniak bez kabíny – Dokáže jazdiť úplne sám!

Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

To, že sa objavujú vozy s autonómnym riadením nie je prekvapením, ale aby niekto prišiel s nákladným vozidlom, ktoré vie jazdiť samo? To tu ešte nebolo. Švédsky výrobca Scania predstavuje svoj prvý model pod názvom Scania AXL.

Kde zmizla kabína?

Na miesto, kde bola kabína, vložili takzvaný inteligentný modul. Ten obsahuje celú inteligentnú elektroniku pre autonómny pohyb na pracovisku. Konkrétne ide o celý rad kamier, radarov a GPS prijímačov.

Vďaka tejto technike možno Scaniu AXL riadiť z logistického centra, kde zadávajú vozidlu pokyny, na ktoré miesto sa dostaviť, kde vyčkať na náklad a kde potom náklad vyložiť.

Na ceste ju nestretnete

Scania AXL je prispôsobená pre veľké bane či pieskovne, takže ju na bežnej ceste nestretnete. Okrem toho, že je vyrobená iba na prácu v banskom prostredí, neschvaľuje jej prevádzku na cestách ani zákon.

Zaujímavosťou je, že hoci je dnes technológia autonómneho riadenia často spájaná aj s pohonom vozidla na elektrinu, AXL na elektrinu nie je. Používa spaľovací motor na obnoviteľné biopalivá. Podľa Scanie má tento prístup ukazovať, ako možno kombinovať modernú a tradičnú techniku.

Čo čítať ďalej?

SpaceX Starship – Elon Musk predstavuje vesmírnu loď v životnej veľkosti

Zdroj:
youtube.com

Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Radovan C.