Regulácia kryptomien v EÚ
Regulácia kryptomien v EÚ. Zdroj: shutterstock.com/Marian Weyo

Diskusie o potrebe regulácie krypotmenového sektoru v EÚ naberajú v poslednej dobe na intenzite. Hoci sa koncepčne návrhy rozchádzajú v niektorých bodoch, isté aspekty budúcej podoby regulačného rámca sa črtajú už dnes. Čo teda môžeme zatiaľ očakávať od plánovanej regulácie?

Regulácia kryptomien v EÚ

V utorok tento týždeň sa predseda Európskeho orgánu pre bankovníctvo (EBA) José Manuel Campa v komentári pre Financial News vyjadril, že Európsky parlament a Rada ukončili spoločné rokovania vo veci návrhu Európskej komisie o nariadeniach o trhu s kryptomenami. Tento návrh je známy pod označením MiCA.

Podľa predsedu EBA je cieľom pretvoriť kryptografický sektor na zodpovedné odvetvie. Súčasťou toho je aj intenzívny dialóg medzi kryptografickým priemyslom, vývojármi a regulátormi. Dialóg by mal nielen posilniť dodržiavanie predpisov, ale viesť aj k ochrane spotrebiteľov a investorov, čoho súčasťou by mala byť väčšia transparentnosť a vzdelávanie.

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

Keďže v súčasnosti sektor kryptomien pripomína divoký západ a vyznačuje sa množstvom podvodov, Campa upozorňuje, že regulácie a predpisy sú vysoko potrebné:

Keďže orgány prehlbujú svoje schopnosti a uplatňujú nový perimeter regulácie, možno očakávať nárast počtu opatrení na presadzovanie práva s cieľom potlačiť nezákonné alebo bezohľadné praktiky na trhu s kryptomenovými aktívami. Tieto opatrenia treba privítať nielen na ochranu spotrebiteľov, ale aj na riešenie praktík, ktoré poškodzujú vnímanie legitímneho využívania technológií v celom finančnom sektore.“ (zvýraznené redaktorom)

Regulácia kryptomien je nevyhnutná a je otázkou času
Regulácia kryptomien je nevyhnutná a je otázkou času. Zdroj: shutterstock.com/ESB Professional

Kontrola trhu

Budúcnosť kryptomenového trhu v EÚ bude spätá s prísnym dohľadom a kontrolou nad transakciami v rámci blockchainov. Tieto opatrenia majú primárne zabezpečiť prevenciu voči podvodom a kryptomenovej kriminalite, ktorá z roka na rok rastie.

Som presvedčený, že zodpovedné a udržateľné inovácie v sektore kryptomien môžu v nasledujúcich rokoch priniesť výhody občanom EÚ, ale budú si vyžadovať aj silnú a dôslednú reguláciu a prísnu kultúru dodržiavania predpisov.“

MiCA má nadobudnúť platnosť v roku 2023. Vytvorí všeobecný regulačný rámec pre kryptomeny v rámci celej EÚ.

Aký je váš pohľad na reguláciu kryptomien v EÚ? Prospeje tomuto sektoru, alebo povedie k zániku pôvodnej myšlienky kryptomien?

Čítaj tiež: „Buďte pripravení, Bitcoin môže po zavedení regulácii zdvojnásobiť svoju hodnotu“ – tvrdí významný americký predstaviteľ

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance