Jedna z najznámejších kryptobúrz v problémoch. Čo sa deje?

Novinky Známa kryptomenová burza ma problém
Známa kryptomenová burza ma problém. Zdroj: shutterstock.com/Iryna Budanova/Creativan/NEGOVURA31
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Kryptomenovým svetom sa znova šíria znepokojivé správy. Jedna z najväčších kryptobúrz na svete, Huobi Global je vo veľkých problémoch. Hovorí sa o insolventnosti, zatknutí niekoľkých zamestnancov či dokonca o klamlivom hospodárskom výkaze spoločnosti. Majiteľ zmenárne a zároveň šéf projektu Tron, Justin Sun, všetko popiera. Ako tomu naozaj je?

Huobi Global v problémoch

Blockchainový rešerš známeho analytika Adama Cochrana odhaľuje masívne odpredaje stablecoinu Tether (USDT) naprieč rezervami Huobi Global. Podľa výkazu by mala zmenáreň hospodáriť s celkovým obnosom vo výške 600 miliónov dolárov v USDT. Podľa Cochrana je však aktuálna hodnota rezerv len niečo okolo 90 miliónov. Tak veľký rozdiel medzi sľubovanými a reálnymi hodnotami môže spôsobiť kaskádový efekt udalostí. Tie môžu v najhoršom prípade viesť až ku krachu, tak ako to bolo pri burze FTX.

Ako prvá, ktorá na túto situáciu zareagovala, bola kryptoburza Binance. Za posledné 3 dni sme taktiež mohli byť svedkami hromadného odpredaja USDT aj z tejto obľúbenej burzy. Binance je známa tým, že sa vždy dozvie o podozrivých pohyboch a špekuláciách ako prvá. Z ich strany sa jedná len o klasické zníženie rizika, podobne ako pri kauze s bývalým majiteľom FTX.

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Sponzorovaný obsah

V problémoch je aj najväčšia kryptomenová burza

SEC ešte 6. júla 2023 vzniesla 13 obvinení proti subjektom kryptomenovej burzy Binance a ich zakladateľovi Changpeng Zhaovi za prevádzkovanie neregistrovaných búrz a skresľovanie obchodných kontrol.

Obáva sa, že zakladateľ preniesol prostriedky používateľov na súkromnú peňaženku, ktoré následne mohol použiť na vlastné účely. Podobný systém spravovania peňazí dlhodobo využíval majiteľ už skrachovanej (druhej najväčšej kryptomenovej) burzy FTX. Spoločnosť za prostriedky klientov kupovala nehnuteľnosti a stratila likviditu pri masívnych výberoch kapitálu od používateľov.

Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.

Máme sa obávať toho najhoršieho?

Huobi patrí ku stabilným burzám s viac ako 10 ročnou históriou. Napriek tomu držanie kryptomien na akejkoľvek burze je rizikové. Kryptomenový svet nemá patričné regulácie a nechráni vklady používateľov, ako tomu je v prípade bánk a brokerov.

V súčasnosti najbezpečnejší spôsob uchovania kryptomien je držať ich na vlastnej hardwareovej peňaženke. Ako prístup stačí mať zapísaných 24 slov. Z minulosti neexistuje žiaden prípad, že by bezpečnosť peňaženky prelomili. Väčšina chýb nastala v dôsledku ľudského zlyhania a nesprávanej ochrany prístupu.

Mohlo by ťa zaujímať: Burza Binance zlomila šialený rekord, pochválil sa šéf burzy