Charlie Munger, práva ruka Warrena Buffetta a podpredseda Berkshire Hathaway, nedávno predpovedal, že väčšina kryptomenových projektov klesne na nulu a investície do nich padnú na dno. Bitcoin označil za najhlúpejšiu investíciu akú kedy videl, uvádza správa News Bitcoin.
Bitcoin je najhlúpejšia investícia v histórii, hovorí Charlie Munger
Warren Buffett aj Charlie Munger sú známi kryptomenoví kritici a zastávajú skôr investovanie na tradičnom trhu. Často sa vysmievajú bitcoinovým investorom a obchodovanie s digitálnymi menami považujú za obchodovanie s hlinou. Munger rovnako odsúdil aj vlády, ktoré povoľujú túto triedu aktív a aj to, že ľudia tomuto podvodu slepo veria.
Zároveň vyjadril svoj postoj, že nikdy sa kryptomien ani nedotkne a poradil každému, aby sa im vyhýbali. Dokonca prirovnal kryptomeny k pohlavnej chorobe a vyzýval vlády, aby ich zakázali. Warren Buffett prirovnal obchodovanie ku gamblingu s tokenmi, pričom digitálne meny neprinášajú žiadnu pridanú hodnotu.
Sú kryptomeny podvod?
Položme si otázku, či skutočne môžu byť kryptomeny podvod. Anketu aj s touto otázkou sme vytvorili už skôr a odpovede neboli jednoznačné. Samozrejme existuje veľké množstvo kryptomenových projektov, ktoré vznikli iba za účelom podvodu. Preto je čoraz viac ľudí skeptických, keďže sa stali obeťami.
Môže byť ale podvodom aj taký Bitcoin? Ak hovoríme o decentralizovanej sieti, ktorú nikto nemôže svojvoľne zmeniť, podvodníci by museli byť všetci účastníci trhu. Kryptomenové podvody vždy ovláda jednotlivec alebo skupina ľudí. V prípade Bitcoinu by to ale museli byť všetci ťažiari aj ľudia, ktorí posielajú a prijímajú transakcie.
Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.
Má Bitcoin vnútornú hodnotu?
A čo otázka hodnoty Bitcoinu? Väčšina kritikov sa zhoduje v tom, že Bitcoin nemá vnútornú hodnotu. Keď sa však pozrieme na históriu amerického dolára zistíme, že stratil od roku 1971 až 98 % kúpyschopnosti. Dokonca od vzniku Bitcoinu voči najväčšej digitálnej mene stratil až 99,52 % svojej hodnoty.
Hodnota dolára alebo inej tradičnej (fiat) meny je dôvera, že si za ne môžeme kúpiť rovnaké statky a služby aj na druhý deň. V prípade Bitcoinu je hodnota taktiež iba dôvera. Ani jedno platidlo nie je kryté iným aktívom. Jediný rozdiel je v tom, že adopcia Bitcoinu je v plienkach, pretože trh nie je dostatočne regulovaný.
Mohlo by ťa zaujímať: Americká vláda chce údaje kontrolovať Bitcoin