V roku 2024 zažije slovenská ekonomika dlho očakávané oživenie

Ekonomika Slovensko zažije oživenie
Slovensko zažije oživenie. Zdroj: shutterstock.com/GagoDesign
BitmarketsSolaxy mobil banner

Slovensko, rovnako ako aj globálna ekonomika, zažilo v priebehu posledných dvoch rokov mnohé šoky a negatívne makroekonomické faktory zapríčinili, že reálna mzda klesla najviac od roku 2000. Podľa správy Ministerstva financií Slovenskej republiky by ale od ďalšieho roka malo dôjsť k oživeniu.

Vyhliadky na nasledujúce roky

V roku 2023 by malo HDP na Slovensku vzrásť o 1,3 %, hlavne vďaka národnému dopytu, stropu cien energií a čerpaniu z EÚ. Nasledujúci rok sa ekonomika zameria aj na externý dopyt. Zahraničný obchod by mal zvýšiť rast HDP aj v rokoch 2024 a 2025.

Súčasná inflácia 15,1 % by mala klesnúť pod úroveň 10 %. Paradoxne je inflácia na Slovensku najnižšie spomedzi krajín V4, o čom sme vás informovali už skôr. Ceny potravín by mali mierne rásť, no na druhej strane ceny pohonných hmôt naopak klesať. V roku 2024 by mala inflácia dokonca klesnúť na úroveň 5,3 %.

V tabuľke nižšie sú zobrazené konkrétne predpovede makroekonomických ukazovateľov pre nasledujúce roky.

Slovensko: predpoveď ekonomiky

Slovensko: predpoveď ekonomiky. Zdroj: MFSR

Stabilizácia reálnej mzdy je jedným z hlavných cieľov v roku 2023, pretože potrebuje dobehnúť vysokú mieru inflácie. S tým je spojený aj rast úspor. Nárast nominálnej mzdy o 10,5 % by mal prekonať mieru inflácie v roku 2023.

Trh práce by mal ostať odolný, no dynamika zamestnanosti ostane nízka. Viac sa o tejto téme môžete dočítať v článku Slovensko čelí rastúcemu problému s nezamestnanosťou. Očakáva sa, že v roku 2023 sa vytvorí na trhu práce ďalších 12 000 pracovných miest.

Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.

Slovensko nasleduje západ

Slovenská ekonomika viac–menej nasleduje západné krajiny a očakáva sa, že k oživeniu má dôjsť aj v zahraničí. Problémom sú ale neočakávané makroekonomické faktory, ktoré priamo vplývajú na dopyt a nie je možné ich predpovedať. Eskalácia rusko–ukrajinského vojenského konfliktu by totiž mohla všetky tieto predpovede v priebehu krátkej chvíle pochovať.

Slovensko čelí mnohým výzvam a v prípade, že sa viac zaujímate o túto tému, môžete si prečítať aj nasledujúce články:

V skratke by sme ale mohli zhodnotiť, že bežných ľudí najviac trápia vysoké ceny spotrebných statkov a služieb a s tým spojený pokles reálnej mzdy. Táto priepasť musí byť v nasledujúcich dvoch rokoch odstránená, pretože podnikatelia pravdepodobne ceny znižovať nebudú a preto bude musieť stúpnuť reálna mzda. V opačnom prípade sa ľudia budú cítiť ochudobnení a úspory nedosiahnu požadovanú úroveň.

Mohlo by ťa zaujímať: Slováci sú výrazne chudobnejší: Reálna mzda klesla najviac za posledných 22 rokov

txbOkazio mobil
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.