Cena ropy v roku 2022 závratne narástla, čo sa prejavilo na aktuálnych nákladoch na tankovanie pohonných hmôt. Trhové hodnoty dosiahli maximum počas 7. a 8. marca a odvtedy sa pohybujú stále na vysokých úrovniach. Posledné týždne však ceny padajú, čo by mohlo ovplyvniť výslednú cenu benzínu a nafty.
Posledné maximum bolo dosiahnuté 9. júna a odvtedy ceny ropy klesajú. WTI za posledných dva a pol týždňa klesol o takmer 13 % a Brent o vyše 9 %.
Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Prečítaj si tiež: Prečo cena nafty stúpa rýchlejšie ako benzín?
Spotrebná daň na Slovensku ostáva vysoká
Cenu PHM však neovplyvňuje iba trhová cena ropy. Na Slovensku spotrebná daň dosahuje 51 centov za liter. Pre porovnanie, v Nemecku je už mesiac zavedená znížená spotrebná daň až o 30 centov a aktuálne dosahuje 36 centov.
Nižšie môžete vidieť súčasné ceny a ich vývoj od januára 2022. Posledné dva údaje sa medzitýždenne takmer nezmenili a benzín dokonca stagnoval. Pravdepodobne sa tak dočkáme mierneho poklesu cien, čo bude výsledkom klesajúcej ceny ropy.
Práve začiatkom júla by mohol nastať pokles cien benzínu a nafty. Problémom však môže byť nedostatok PHM a zvýšený dopyt, čo by opäť v Európe tlačilo ceny smerom hore. Výsledkom teda môže byť krátkodobé klesanie cien PHM, no z dlhodobého hľadiska je priam nemožné určiť trend týchto cien.
Mohlo by ťa zaujímať: Porovnanie 5 recesií z minulosti: ako sa pripraviť na investičnú recesiu?