Po poklese ceny Bitcoinu od decembra minulého roka sme sa viackrát zamýšľali nad tým, čo bolo príčinou tohto pádu. Naposledy sa k tejto problematike vyjadrila Federal Reserve Bank of San Francisco. 7. mája vydala Economic Letter, v ktorom uviedla, že poklesu Bitcoin (BTC) dopomohlo spustenie obchodovania s Bitcoin futures.
V liste sa hovorí, že rýchly rast a následný pokles cien po zavedení futures sa nezdá byť náhodný a je to v súlade s obchodným správaním, ktoré typicky sprevádza zavedenie futures aj pre iné aktíva.
Môža vás zaujímať – [SPRÁVY] Bill Gates by shortoval Bitcoin, ale Microsoft zavádza podporu blockchainu
Nestalo sa tak prvý raz
Trhy zaznamenávajú podobný zlomový bod po zavedení nového nástroja. Mechanizmus závisí od hnacej sily optimistických a pesimistických obchodníkov. Najvyššia cena Bitcoinu sa približne zhodovala so zavedením Bitcoin futures na burzách Chicago Mercantile Exchange (CME) a Chicago Board Options Exchange (CBOE)
Tip redakcie: Burza NYSE bude obchodovať s Bitcoin futures
Prečo teda cena Bitcoinu klesala postupne? Odpoveď na túto otázku je zložitá. Mohlo by to byť preto, že pesimistickí investori neboli ochotní alebo schopní vstúpiť na trh v prvý deň alebo týždeň. Potvrdzuje to veľmi nízky objem transakcií na termínovanom trhu CME. Priemerný objem obchodov počas prvého týždňa bol približne 12 000 BTC v porovnaní s odhadovaným obratom 200 000 BTC.
Ako ovplyvnili cenu pesimisti a optimisti
Podľa Economic Letter boli optimistickí investori, ktorí vsadili na to, že cena BTC bude stúpať, jedinou hnacou silou rastu Bitcoinu. Trvalý rast cien prilákal ešte viac optimistov, ktorí ešte viac zvýšili dopyt.
Pesimisti až do zavedenia Bitcoin futures nemali k dispozícii nástroj pre “krátke” obchodovanie s Bitcoinom. Nová investičná príležitosť zapríčinila pokles dopytu na trhu a následne zníženie ceny.
Fundament Bitcoinu
Kde sa nachádza základná cena Bitcoinu? Dá sa povedať, že je to miesto, kde sa v dlhodobom horizonte cena ustáli, akonáhle sa špekulatívny dopyt optimistov a pesimistov vyrovná.
Množstvo BTC mincí je určené objemom Bitcoinu v obehu a objemom, ktorý sa má vyťažiť, pričom vieme, že tých je už len obmedzené množstvo. Rozhodnutie ťažiť Bitcoin závisí od nákladov a výnosov z ťažby. Všeobecne povedané, ťažobné náklady by nemali ovplyvňovať hodnotu BTC viac ako náklady na tlač Fiat meny, ktoré v podstate vôbec neovplyvňujú jej hodnotu.
Čo a ako ovplyvní cenu Bitcoinu
To, čo nakoniec hlavne určuje cenu Bitcoinu, je transakčný dopyt v pomere k ponuke. Vieme, že Bitcoin sa používa na mnohých trhoch. Množstvo mincí potrebných na fungovanie týchto trhov predstavuje transakčný dopyt. Ak sa dopyt po transakciách zvýši rýchlejšie ako ponuka, očakávame, že cena porastie.
Transakčný dopyt závisí od viacerých faktorov.
- Prvým je dostupnosť “náhrad”. Ak sa odlišná kryptomena úspešne etabluje na trhoch, v ktorých v súčasnosti dominuje BTC, dopyt po Bitcoine sa môže zrazu znižovať.
- Po druhé, ak budú tradičné finančné inštitúcie ochotnejšie prijímať Bitcoin ako zábezpeku, platobný prostriedok alebo priamu investíciu, dopyt sa môže podstatne zvýšiť.
- Tretím je úradné uznanie a regulačné prijatie Bitcoinu ako platobného prostriedku, ktoré by dopyt zvýšilo.
- Štvrtým sú regulačné obmedzenia alebo zavedenie transakčných poplatkov, ktoré môžu dopyt znížiť.
Viac o aktuálnom vývoji cien sa dozviete na našich stránkach venovaných tradingu
Na záver
Kevin Warsh, bývalý guvernér Federal Reserve, uviedol minulý týždeň, že ak by bol zvolený za predsedu Fedu namiesto Jerome Powella, zriadil by pracovnú skupinu na zavedenie federálnej digitálnej meny. Čo myslíte, bol by taký “USDcoin” prínosom do kryptosveta?
Naše najnovšie video. Budeme radi, ak sa prihlásite na odber videí na našom YouTube kanáli.
Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame a Twitteri.