Profesor Jeremy Siegel, ktorý komentuje ekonomické dianie, najnovšie varoval, že FED uplatňuje príliš agresívnu menovú politiku, čo spôsobuje extrémne vysoké riziko, že sa ekonomika USA prepadne do hlbokej recesie.
FED reaguje neskoro
Najnovšie v piatkovom rozhovore pre CNBC prof. Siegel povedal, že FED príliš prudko dupol na brzdu. Centrálna banka totiž počas roku 2022 veľmi rýchlo začala so zvyšovaním úrokových sadzieb. Problémom je, že FED mal začať sprísňovať menovú politiku oveľa skôr, pokiaľ chcel účinne potlačiť následky rastúcej inflácie.
Inflácia v júni dosiahla 40-ročné maximum, čo spôsobilo na trhu neistotu a americká centrálna banka zvýšila v posledných troch mesiacoch sadzby o 75 bázických bodov. Rozpätie referenčnej sadzby sa v súčasnosti nachádza v rozpätí 3 % až 3,25 %, pričom všetko nasvedčuje tomu, že zvýšenie nastane aj v najbližších mesiacoch.
Zvyšovanie sadzieb Fedom. Zdroj: tradingeconomics.com
Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
FED reaguje oneskorene
Zvyšovanie úrokových sadzieb rekordným tempom je dvojsečná zbraň. Po udržiavaní uvoľnenej menovej politiky v rokoch 2020 a 2021 FED v súčasnosti môže spôsobiť šok. Vysoké úrokové sadzby môžu vyvolať recesiu, ktorá je väčším problémom ako inflácia.
„Ak FED bude naďalej uplatňovať prísnu menovú politiku, tak ako hovorí, a budú pokračovať vo zvyšovaní sadzieb dokonca aj začiatkom budúceho roka, riziká recesie sú extrémne vysoké,” povedal Siegel.
V skutočnosti rýchly rast cien už mohol skončiť, no inflácia sa bude v oficiálnych štatistikách ešte istú dobu javiť ako zvýšená, keďže ekonomické údaje zaostávajú za realitou. To by mohlo opäť viesť k oneskorenej reakcii FED-u.
Siegel už v minulosti kritizoval centrálnu banku za ich rozhodovanie. Najnovšie kritizoval aj nedostatočnú názorovú rôznorodosť, keďže žiadny z členov nebol proti súčasnej menovej politike FED-u. Podľa profesora Jerome Powell, prezident FED-u, robí jednu z najväčších chýb za 110-ročnú históriu americkej centrálnej banky.
Jeremy James Siegel je profesorom financií na Wharton School of University of Pennsylvania vo Philadelphii v štáte Pennsylvánia. Siegel častokrát rozsiahlo komentuje hospodárstvo a finančné trhy.
Mohlo by ťa zaujímať: Spojeným štátom môže popri recesii a kríze hroziť občianska vojna, varuje Bill Gates