Dolár bude naďalej rásť
Dolár bude naďalej rásť. Zdroj: Shutterstock.com/DesignRage

Rastúca sila dolára by mala na trhu pretrvávať aj najbližšie obdobie vďaka súčasnej politike FED-u, uviedli analytici investičnej banky UBS. Stále silnejší dolár má mnoho negatívnych vplyvov na ekonomiky a priamo ovplyvňuje aj kryptomeny.

Ako vidíme na grafe nižšie, dolárový index (DXY) sa v roku 2022 zhodnotil o približne 18 %. Výsledkom je znehodnotenie ostatných fiat mien voči doláru. Dôvodom je hlavne zvyšovanie úrokových sadzieb FED-om. Rastúci trend je sprevádzaný aj krátkodobými poklesmi, pričom ten posledný bol spojený s vierou ľudí, že centrálna banka sa odkloní od agresívnej menovej politiky. Vyplývalo to predovšetkým z poklesu voľných pracovných miest v USA a s nižším než očakávaným zvýšením sadzieb v Austrálii.

Dolárový index DXY
Dolárový index DXY. Zdroj: TradingView

Analytici investičnej banky UBS si myslia, že FED bude pravdepodobne pokračovať vo svojej menovej politike, ktorá posilňuje dolár, keďže výnosy priťahujú zahraničných investorov.

„Myslíme si, že je príliš skoro na to, aby sme hovorili o zmene politiky Fedu alebo vrchole dolára. Počet voľných pracovných miest v USA zostáva oveľa vyšší ako počet nezamestnaných, zatiaľ čo najnovší index cien základných výdavkov na osobnú spotrebu ukázal, že inflácia je stále vysoká,“ uviedli v stredu v správe pre klientov.

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

Prečítaj si tiež: Údaje ukazujú, že inflácia bude naďalej rásť. Hrubý národný dlh USA je na novom rekorde!

Dolár bude naďalej rásť

Vplyv rusko-ukrajinského vojenského konfliktu na európske ekonomiky pravdepodobne podporí dolár, ale zároveň zaťaží euro. Euro sa v roku 2022 prepadlo voči doláru už o 21 % a v čase písania článku je kurz EUR/USD na hodnote 0,9724. Globálna neistota medzitým zostáva vysoká.

Z tohto dôvodu prognózy hovoria o pokračovaní súčasného trendu a sila dolára bude rásť až do konca prvého štvrťroka budúceho roka. Najnovšia správa o zamestnanosti v USA za september, zverejnená v piatok, by mala investorom poskytnúť lepšie informácie o tom, aký bude postoj FED-u k menovej politike v najbližšom období. Centrálnej banke by nárast nezamestnanosti ponúkol priestor na to, aby sa priklonila k menej agresívnemu znižovaniu sadzieb. Celková zamestnanosť v nepoľnohospodárskom sektore sa v septembri zvýšila o 263 000 a miera nezamestnanosti klesla na 3,5 percenta. Preto je skôr pravdepodobné, že FED v súčasnosti nemá dôvod zmeniť svoju politiku.

A aký to bude mať vplyv na kryptomeny? Bitcoin vysoko koreluje v akciami a obe rizikové triedy aktív klesajú na cene v dôsledku zvyšovania sadzieb. Na kryptomenovom trhu chýba dopyt a pokým FED nezmení politiku, pravdepodobne sa trend nezmení ani v prípade Bitcoinu. Zvyšok roka 2022 v konečnom dôsledku môže priniesť nižšie minimum trhu.

Mohlo by ťa zaujímať: Peter Schiff: Bitcoin je podvod a smeruje na 5 000 dolárov

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance