Bill Gates varuje pred občianskou vojnou
Bill Gates varuje pred občianskou vojnou. Zdroj: shutterstock.com/Paolo Bona

Známy miliardár a filantrop Bill Gates v rozhovore pre časopis Forbes varoval, že popri zlej ekonomickej situácii, hrozbe recesie a krízy hrozí Spojeným štátom občianska vojna. Tá má byť výsledkom prehlbujúcej sa spoločenskej a politickej polarizácie v USA.

Bill Gates varuje pred občianskou vojnou

Zakladateľ Microsoftu sa nedávno v rozhovore pre časopis Forbes vyjadril, že Spojeným štátom vďaka politickým sporom medzi republikánmi a demokratmi hrozí občianska vojna. Nárast spoločenského napätia a polarizácie je podľa Gatesa výsledkom vzostupu konšpiračných teórií a dezinformácií, ktoré sa vďaka sociálnym sieťam ľahko šíria. Sám Gates je predmetom mnohých z nich.

Polarizácia a nedostatok dôvery je problém… Jednou z najpredávanejších kníh minulého roka bola kniha Roberta Kennedyho, v ktorej sa píše, že rád zarábam peniaze a zabíjam milióny ľudí vakcínami. Je to divočina, ktorá sa dobre predáva,“ hovorí o sebe Gates v rozhovore.

Gates na hrozbu polarizácie upozornil aj na svojom knižnom blogu, kde publikuje výber kníh, ktoré číta a odporúča:

Vo všeobecnosti som optimista, pokiaľ ide o budúcnosť, ale jedna vec, ktorá trochu tlmí môj výhľad, je rastúca polarizácia v Amerike, najmä pokiaľ ide o politiku.“

Ekonomické následky

Rastúca politicko-spoločenská polarizácia v USA aj po celom svete je výsledkom zhoršujúce sa životnej úrovne, ktorá počas pandémie COVID-19 klesá predovšetkým v rozvojových krajinách. Ruka v ruke s následkami pandémie, ktorá otriasla dôverou ľudí vo vlády a ich kompetenciu, monetárne politiky centrálnych bánk a vojenský konflikt na Ukrajine spôsobili, že sa globálna ekonomiky ocitla v najhoršej situácii za posledných 40 rokov.

Pokles hospodárskej výkonnosti krajín, zvyšujúci sa globálny dlh, rastúca inflácia a úrokové sadzby sú faktory, ktoré môžu nielen vyústiť do recesie, ale aj do občianskej vojny. Občianska vojna predstavuje absolútnu stratu dôvery občanov voči svojim lídrom a pre ekonomiku a trhy má katastrofické následky. Hoci Gates hovorí o tomto scenári len ako o možnosti, táto hrozba bola predmetom diskusií už v minulosti.

Čítaj tiež:

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance