USA odstúpili od dohody o jadrových zbraniach s Ruskom – Začne sa nový závod v zbrojení?

Okazio PCWallstreetpepe ICO mobil baner

Svet sa stáva zase o trochu menej bezpečným miestom. USA totiž najnovšie odstúpili od dohody s Ruskom o jadrových zbraniach stredného doletu. S odstúpením dohody sa obom štátom otvoria nové možnosti šírenia jadrových zbraní.

Dohoda z obdobia studenej vojny

Michail Gorbačov a Ronald Reagan v roku 1987 podpísali dohodu, ktorá nesie názov The Intermediate-Range Nuclear Forces Treaty (INF). Tá v podstate zakazovala výrobu jadrových zbraní s doletom medzi 500 a 5500 km.

Dohoda z konca studenej vojny ale dnes zomrela. Americká strana totiž ohlásila, že od dohody ustupuje. Dôvodom je presvedčenie NATO a USA, že Rusko dohodu pravidelne porušuje. Podľa USA totiž Rusko vyrába nový typ riadených rakiet.

Informácie o cene BTC: [SPRÁVY] Bitcoin stále zápasí s 10 000 $ – Jeff Bezos predáva akcie Amazonu – Prichádza altseason?

Podľa americkej strany sú dostupné dôkazy o tom, že Rusko do výzbroje svojej armády zaradilo množstvo rakiet 9M729. Spojenci v rámci NATO tvrdia, že americké dôkazy sú dostatočné, a že je odstúpenie od dohody logické.

„Za zánik dohody je jednoznačne zodpovedné Rusko,” povedal minister obrany USA Mike Pompeo. „S plnou podporou všetkých spojencov v rámci NATO sa Spojené štáty rozhodli odstúpiť od dohody a naďalej nebudú plniť záväzky, ktoré z nej vyplývajú,” dodal.

Dohoda už bola mŕtva, hovoria Rusi

Formálne sa od dohody o obmedzení jadrových zbraní odstúpilo už podstatne skôr. Už vo februári totiž Donald Trump oznámil, že ak Rusko nezmení svoj prístup, tak 2. augusta USA dohodu oficiálne pochová.

Lenže krátko po prvom oznámení od Trumpa reagoval Vladimir Putin slovami, že Rusko už nebude plniť svoje záväzky. Od februára bola dohoda v stave klinickej smrti.

Generálny tajomník OSN neskrýval svoje rozčarovanie nad krokmi dvoch veľmocí. „Neoceniteľná brzda nukleárnej vojny je stratená,” povedal António Guterres. „S veľkou pravdepodobnosťou môžeme očakávať zvýšené nebezpečenstvo vo vzťahu k balistickým strelám,” dodal.

Guterres ale zároveň vyzval k hľadaniu novej zhody a novej cesty pre medzinárodnú kontrolu zbraňových systémov. Podľa analytikov je pravdepodobné, že zrušenie dohody povedie k novému zbrojnému závodu medzi veľmocami.

Kto má koľko jadrových zbraní

Podľa odhadu vlastní najviac jadrových zbraní Rusko. Tu sa odhaduje, že výsledné číslo je približne 6500 kusov jadrového arzenálu. Hneď za ním sú potom USA, ktoré však majú s veľkou pravdepodobnosťou podstatne modernejší jadrový arzenál, ktorý obsahuje približne 6200 kusov.

Ďaleko za nimi sú potom Francúzsko a Čína. Obidve tieto krajiny majú cca 300 jadrových zbraní. Najväčšie nebezpečenstvo jadrovej vojny ale hrozí medzi Indiou a Pakistanom. Tieto krajiny sú totiž stále vo vojne a obe vlastnia cez 100 jadrových zbraní.

nukleární zbraně
Zdroj: https://www.ploughshares.org/world-nuclear-stockpile-report

Svet tak urobil jeden dôležitý krok späť. Späť k vysokej miere zbrojenia a súboju o to, kto bude mať jadrovú dominanciu nad svetom. To je bohužiaľ zlou správou pre všetkých obyvateľov planéty.

Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Adam.

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame Twitteri.

txbtxb
Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.