USA má problém s infláciou. Čaká rovnaký osud aj eurozónu?

Ekonomika Inflácia v USA prestala klesať
Inflácia v USA prestala klesať. Zdroj: shutterstock.com/rblfmr/Popel Arseniy
BitmarketsBitmarkets

Inflácia v USA už tretí mesiac po sebe nedokázala klesnúť, ukazujú údaje Tradingeconomics. Dosahovanie inflačného cieľa na úroveň 2 % je, zdá sa, omnoho zdĺhavejšie než sa očakávalo. Medzitým sme v eurozóne svedkami stále sa znižujúceho tempa rastu cien. Môže však podobný scenár postihnúť aj nás?

Inflácia v USA už 3 mesiace neklesla

Miera inflácie v USA zostala v septembri nezmenená na úrovni 3,7 %, čím prekonala očakávania trhu o miernom poklese na 3,6 %. V júni sme mohli vidieť posledný pokles inflácie USA v tomto roku na úrovni 3 %, v júli došlo k nárastu na 3,2 % a posledné dva mesiace stagnuje rast cien na hodnote 3,7 %.

Miernejší pokles cien energií vykompenzoval spomaľujúce sa inflačné tlaky v iných kategóriách. Inflácia energií na úrovni 6 % klesla len o 0,5 %, pričom ešte v auguste bol v tomto sektore pokles cien až na úrovni 3,6 % najmä vďaka oživeniu cien palív. Okrem toho medziročne rástli ceny potravín o 3,7 %, služieb o 5,7 %, bývania o 7,2 % a dopravy o 9,1 %.

Inflácia v USA tri mesiace neklesla

Inflácia v USA tri mesiace neklesla. Zdroj: Tradingeconomics

Ďalšie stretnutie Federal Open Market Committee (FOMC) zo strany Americkej centrálnej banky (FED) sa bude konať už 31. októbra a 1. novembra. Na tomto zasadnutí sa bude rozhodovať o zvyšovaní úrokovej sadzby. Zdá sa, že FED môže opäť uplatniť reštriktívnu menovú politiku, keďže infláciu sa nedarí potlačiť.

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Sponzorovaný obsah

Inflácia v eurozóne zaostáva, no zatiaľ klesá

Inflácia v eurozóne podľa Eurostatu zatiaľ stále medzimesačne klesá, no dosahuje vyššiu úroveň ako v USA na hodnote 4,3 %. Čím bližšie je centrálna banka k dosiahnutiu inflačného cieľa, tým sa môže tempo poklesu cien viac spomaľovať. Oneskorené znižovanie cien v eurozóne je spôsobené predovšetkým reakciou Európskej centrálnej banky (ECB), ktorá prišla podstatne neskôr ako v prípade FED-u.

ECB môže zrejme najbližšie mesiace čakať rovnaký problém ako v USA. Dosiahnutie inflačného cieľa nemusí nastať ani najbližšie mesiace. Šéfka ECB, Christine Lagardeová, ešte v júli varovala, že 2 % nemusí centrálna banka dosiahnuť ani najbližšie 2 roky.

Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.

Na Slovensku je tempo rastu cien stále najvyššie

Medzitým inflácia na Slovensku stále dosahuje najvyššie čísla spomedzi krajín eurozóny na úrovni 8,2 %. Ide však o najnižšiu mieru od decembra 2021, najmä v dôsledku spomalenia cien potravín a nealkoholických nápojov (11,2 % oproti 13,5 % v auguste) a bývania a energií (6,5 % oproti 7,3 %).

Mohlo by ťa zaujímať: Američania utrácajú vo veľkom. Prilievajú tak palivo do inflačného ohňa

txbtxb
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.