Inflácia v mesiaci jún dosiahla nové maximum – 9,1 %. Informovalo o tom dnes Americké ministerstvo práce a denník Wall Street Journal.
Predpoklady analytikov a investor o inflačnom vrchole v máji sa ani tento mesiac nenaplnili. Oproti máju, keď spotrebiteľské ceny dosiahli hodnotu 8,6 %, v júni narástli o ďalších 0,5 %. Pokračujúce tempo rastu nie je pozitívnym signálom pre globálnu ekonomiku ani pre svetové trhy. Keďže inflácia ďalej rastie, očakáva sa aj zo strany Americkej centrálnej banky (FED) ďalšie zvýšenie úrokových sadzieb. Podľa niektorých analytikov FED opätovne zvýši sadzby o 75 bázických bodov.
Minulý mesiac FED zvýšil sadzby prvýkrát od roku 1994 o 75 bázických bodov. Mesiac predtým o 50 bodov. Zvyšovanie sadzieb je priamou reakciou na zhoršujúcu sa ekonomickú situáciu v najsilnejšej ekonomike sveta. Podľa denníku Wall Street Journal je cieľom FED-u spomalenie dopytu a obnovenie cenovej stability v ekonomike. To však ide ruka v ruke s hrozbou recesie. Predseda FED-u Jerome Powell na nedávnej konferencii, ktorú organizovala Európska centrálna banka, avizoval, že FED bude pokračovať vo zvyšovaní sadzieb dovtedy, kým neuvidí jednoznačné náznaky zastavenia rastu inflácie.
Medzitým trhy na správu reagovali len miernym poklesom. Index S&P 500 dnes klesol o 1,15 %, Nasdaq o 1,4 %, Dow Jones o 1,12 %, Bitcoin o 0,75 %. Pred investormi je ďalšie rozhodnutie, ktoré bude mať silný vplyv na trhy, a to ohlásenie navýšenia sadzieb ECB.
Čítaj ďalej: Historický okamih: euro dnes dosiahlo paritu s dolárom. Pre trhy je to negatívny signál