Z výslnia až na samotné dno. Ako vyzeral bankrot najväčšieho kryptomenového fondu?

Novinky Ako vyzeral bankrot najväčšieho kryptomenového fondu?
Ako vyzeral bankrot najväčšieho kryptomenového fondu? Zdroj: Shutterstock.com/Miro Nenchev
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Pár mesiacov dozadu svietilo na účte najväčšieho kryptomenového fondu Three Arrows Capital neuveriteľných 10 miliárd dolárov. Dnes je však situácia absolútne odlišná a spoločnosť vyhlásila bankrot. Čo spôsobilo tento pád?

Bankrot najväčšieho kryptomenového fondu

Spoločnosť Three Arrows Capital bola a stále je vo svete kryptomien populárna. Dlhodobá korekcia na trhu s kryptomenami spôsobila mnohým spoločnostiam obrovské až likvidačné škody. Do tejto skupiny patrí aj spoločnosť Three Arrows Capital, ktorá nebola schopná splácať záväzky svojim veriteľom.

Podľa najnovších informácií však najhoršie ešte len príde. Tento bankrot so sebou prináša veľké množstvo protistrán a spoločností, ktoré do fondu investovali nemalé čiastky. A zoznam je naozaj dlhý.

Blockchain.com, prvý významný investor do fondu, hlási škody vo výške 270 miliónov dolárov. Medzičasom maklérska spoločnosť Voyager Digital, ktorá pôsobí vo svete kryptomien, požiadala o ochranu pred bankrotom. Dôvodom je, že Three Arrows Capital nedokázali splatiť viac ako 670 miliónov dolárov. Straty hlásia aj spoločnosti Genesis, BlockFi či burza BitMEX a FTX.

Prečítaj si tiež: Európe hrozí podľa ekonómov recesia už tento rok

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

Spustenie lavíny

Stratégia bola na prvý pohľad jednoduchá. Spoločnosť si požičala peniaze od investorov a následne ich preinvestovala do nových kryptomenových startupov, ktoré vykazovali obrovský potenciál. Keďže fond fungoval už viac ako 10 rokov, na strane investorov bola prítomná značná dôvera. To je však dosť veľký problém.

Majitelia fondu Zhu a Davies do dnešného dňa odmietajú komentovať akékoľvek otázky investorov. Zaujímavosťou je, že podľa vyjadrení právnikov spoločnosti sa proces likvidácie ešte nezačal. Dôvod nie je prekvapivý – neexistuje hotovosť na vyplatenie veriteľov.

Investori do ekosystému Terra

Investori do ekosystému Terra. Zdroj: CNBC

Ak sledujete trh s kryptomenami, určite vám neušiel historický krach ekosystému Terra, ktorý v podstate celý tento proces odštartoval. Investori prišli v tomto prípade o 60 miliárd dolárov. Do Terry investoval fond Three Arrows Capital viac ako 200 miliónov dolárov. Fond jednoducho nemá kapitál na to, aby investorov odškodnil. Miliardy dolárov z prostriedkov veriteľov sa vyparili.

Spoločnosti, ktoré ponúkajú extrémne ročné zhodnotenia, nemôžu ustáť taký silný predajný tlak na trhu s kryptomenami. Táto lavína zasiahne každého, kto nemá dostatočnú likviditu. Boli sme svedkami toho, ako nedostatočne bol v oboch prípadoch chránený investor.

Čítaj ďalej: Historický okamih: euro dnes dosiahlo paritu s dolárom. Pre trhy je to negatívny signál