Údaje ukazujú, že inflácia bude naďalej rásť. Hrubý národný dlh USA je na novom rekorde!

Udalosti Inflácia bude naďalej rásť
Inflácia bude naďalej rásť. Zdroj: Shutterstock.com/SERSOLL
BitmarketsBest Wallet mobil

Podľa najnovšej prognózy vychádzajúcej z údajov Inflation Nowcasting Federálnej rezervnej banky v Clevelande, nadchádzajúce metriky indexu spotrebiteľských cien (CPI) v USA sa naďalej budú zvyšovať. Inflácia údajne stále nedosiahla vrchol, pričom septembrová a októbrová jadrová inflácia má narásť o ďalších 0,5 %. Táto správa prichádza uprostred prekročenia ďalšieho rekordu amerického hrubého štátneho dlhu, ktorý prekročil 31 biliónov dolárov.

Ak sa tempo inflácie stále bude zvyšovať, je pravdepodobné, že centrálne banky tak skoro nezmenia agresívnu menovú politiku zvyšovania úrokových sadzieb. Správa odhaduje v septembri medzimesačný rast inflácie o 0,3 % a v októbri o 0,7 %. Stále je to iba predpoveď, ktorá môže, ale nemusí byť naplnená. Je to ale aktuálna téma, keďže najnovšia septembrová správa o CPI má byť v USA zverejnená už 13. októbra.

Medzičasom vznikajú aj alternatívne štatistiky na shadowstats.com, ktoré dokonca hovoria o CPI nad 10 %. Truflation zobrazuje údaje CPI za 3. október medziročne na úrovni 8,67 %. Údaje shadowstats.com ukazujú historické maximá, štatistiky Truflation ukazujú, že inflácia už vrcholila.

Prečítaj si tiež: Inflácia rastie, sadzby rastú, ale úroky na sporiacich účtoch v bankách sa nepohli. Finančný paradox, ktorý nik nerieši

Dlh USA dosiahol 31 biliónov dolárov

Hlavným dôvodom stále rastúcej inflácie je pandémia Covid-19, šoky v dodávateľskom reťazci a prebiehajúci vojnový konflikt na Ukrajine. Niektorí považujú za chybu aj stimuly a výdavky, ktoré boli odpoveďou americkej vlády na pandémiu. FED totižto do obehu nalial rekordné množstvo peňazí a vláda USA vyčlenila bilióny dolárov na rôzne balíčky na pomoc. Výsledkom je, že hrubý štátny dlh USA je v čase písania článku 31,12 bilióna dolárov.

Národný hrubý dlh USA

Národný hrubý dlh USA. Zdroj: usdebtclock.org

The New York Times  informoval, že národný dlh USA bol zverejnený v správe ministerstva financií USA. Správa denníku cituje Michaela A. Petersona, výkonného riaditeľa Peter G. Peterson Foundation, ktorý povedal, že vyššie úrokové sadzby by mohli zvýšiť vládne výdavky. Podľa odhadov Petersonovej nadácie by vyššie sadzby mohli viesť k ďalšiemu prehĺbeniu národného dlhu USA o ďalší bilión. Ak totižto rastie dlh, rastú aj úrokové sadzby.

Mohlo by ťa zaujímať: Viac kontroly, transparentnosti, vzdelávania a predpisov. Taký je pohľad EÚ na reguláciu kryptomien

txbCrypto All Stars mobil
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.