Je verejným tajomstvom, že banky bitcoin aj ďalšie kryptomeny nakupujú vo veľkom. Považujú ich za špekulatívnu časť svojho investičného portfólia napriek tomu, že klientom ich obchodovanie a nákup čo najviac sťažujú. Nové pravidlá, ktoré schválil Európsky parlament im však tieto aktivity výrazne obmedzia. Kryptoaktíva bez krytia nebudú viac môcť byť súčasťou portfólia bánk. Ako informuje Coindesk, každé 1 euro v kryptomenách bude musieť byť kryté 1 eurom vo fiat peniazoch.
Eliminácia rizikových aktív
Európski zákonodarcovia sa zhodli, že je potrebné zaviesť pravidlá striktne upravujúce veľkosť rizika pri správe kapitálu pre všetky európske banky. Veľký vplyv na túto snahu mali aj nedávne krachy amerických bánk, ktoré doplatili na vysoko rizikové hospodárenie. Už skôr sa zákonodarcovia snažili presadiť „prohibičný systém”, ktorý by udržal kryptoaktíva mimo bankového sektoru. Kontroverzné pravidlá sa teraz dostávajú do európskej legislatívy a členské štáty budú mať niekoľko mesiacov na ich implementáciu.
On Tuesday 27/06 @EP_Economics negotiators struck a deal
on changes to Capital Requirements Regulation & Directive #CRR & #CRD @jonasfernandez w/ #EU2023SE details will follow pic.twitter.com/7eRCgk7Eg5— ECON Committee Press (@EP_Economics) June 27, 2023
Výbor Európskeho parlamentu pre hospodárske a menové záležitosti oznámil, že dospel ku dohode v tejto veci a bankové aktíva tak budú musieť byť spravované podľa prísnych štandardov. Podľa švédskej ministerky financií, Elisabeth Svantessonovej, ktorá predsedala rokovaniam, nové pravidlá „posilňujú silu a odolnosť bánk pôsobiacich v Únii”
Podľa vzoru amerických regulátorov?
Zdá sa, že Európska únia plánuje zaviesť pre kryptosektor, najmä ten v spojitosti s bankovým svetom, veľmi prísne pravidlá. Bazilejský výbor pre bankový dohľad už navrhuje najprísnejšiu možnú váhu rizika na úrovni 1250 %. To v praxi znamená, ako už bolo vyššie spomenuté, že by banky museli na každé jedno euro v bitcoine či ethereu, dokladovať 1 euro vo fiat mene. To by s najväčšou pravdepodobnosťou úplne demotivovalo banky investovať do kryptoaktív.
Ako sme informovali v článku Sťahovanie kryptomenového sveta: Kam odchádzajú kryptomeny z USA?, už teraz mnohé kryptomenové burzy a fintechové spoločnosti volia odchod z amerického i európskeho trhu, aby predišli problémom, ktoré im regulácie pripravujú. Útočiskom sa im stávajú jurisdikcie v štátoch ako sú Singapur, Hong Kong či Japonsko. Jasne definované kryptomenové podmienky a zázemie týchto štátov dávajú kryptomenovým spoločnostiam veľkú istotu, že nebudú pod nejasným regulačným tlakom, aký zažívali v USA.
Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.
Mohlo by vás zaujímať: Rast trhov sa čoskoro skončí. Pripravte sa na hrozivý pád, varuje známy stratég