Krach banky First Republic spustí lavínu recesie, tvrdia analytici

Ekonomika Analytici varuju, že skrachujú ďalšie banky
Analytici varuju, že skrachujú ďalšie banky. Zdroj: shutterstock.com/FOTOGRIN/Billion Photos
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Po marcovom ukončení činnosti niektorých popredných amerických bánk, nedávno zlyhala aj First Republic. Pravidelne vás informujeme o tom, že banková kríza môže mať vážne ekonomické dôsledky z dlhodobého hľadiska a v mnohých ohľadoch sa nemusí prejaviť okamžite. Podľa správy News Bitcoin americký prezident Joe Biden upokojuje verejnosť, že bankový systém je bezpečný a zdravý. Analytici ale varujú, že prísť môžu ďalšie skrachované banky.

Ohrozených je ďalších 200 bánk

Ukončenie činnosti banky First Republic spôsobilo druhý najväčší bankový krach v histórii. Tomasz Piskorski, profesor na Columbia Business School, sa domnieva, že ohrozené môžu byť aj iné banky. Vypočítal, že ohrozených je až ďalších 200 bánk, z ktorých mnohé sú menšie ako First Republic.

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a
najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>
náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Sponzorovaný obsah

Môže za skrachované banky FED?

Zlyhanie bánk je často pripisované politike Americkej centrálnej banky (FED), ktorá sleduje inflačný cieľ 2 %, ktorý je pre mnohých analytikov nereálne dosiahnuť bez kolapsu dopytu. Podľa Gao Lingyuna z Čínskej akadémie sociálnych vied v Pekingu, sa FED pravdepodobne dostane do neriešiteľnej dilemy. Rast sadzieb spôsobí pokles inflácie, no rastie riziko nesplatenia. Dokonca podľa najnovších správ, FED opäť zvyšoval úrokové sadzby o 25 bázických bodov.

Úrokové sadzby v USA.

Úrokové sadzby v USA. Zdroj: Tradingeconomics

Všeobecne platí, že rast sadzieb nespôsobuje iba riziko nesplatenia, ale ovplyvňuje celý národný dopyt. Potlačenie dopytu môže spôsobiť novú lavínu recesie, ktorá sa bude prelievať aj do európskeho regiónu. Prvé príznaky sme mohli vidieť aj pri nedávnom prepade akcií českých popredných bánk o takmer 10 % za jediný deň.

Hodnota úrokovej sadzby sa v čase písania článku vyšplhala v USA podľa údajov Tradingeconomics  už na 5,25 %. Naposledy boli na takej vysokej úrovni ešte počas finančnej krízy v roku 2009.

Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.

Hľadanie vinníka v otázke skrachovaných bánk je vždy jednoduchšie ako prísť s komplexných riešením. FED síce sleduje inflačný cieľ a darí sa mu potláčať tempo rastu cien, no na druhej strane je otázne, do akej vysokej úrokovej sadzby bude ekonomika schopná fungovať. Očakáva sa, že čoskoro dôjde ku stagnácii a v roku 2024 začnú úrokové sadzby opäť postupne klesať.

Mohlo by ťa zaujímať: Robert Kiyosaki varuje pred ďalším krachom bánk

Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.