Turecko je už dlhodobo vnímané ako vstupná brána do Európy z Blízkeho východu. Na tomto území sa však kryptomeny netešia príliš veľkej popularite. Svedčia o tom aj posledné vyjadrenia tureckého prezidenta Erdogana, ktorý vyhlásil, že Turecko je vo vojne s kryptomenami.
Prečítaj si tiež: Vyjadrenie kanadského politika pred voľbami: Sme za kryptomeny!
Zakáže Turecko kryptomeny?
Prezident Tayyip Erdogan prišiel s týmto záverom na stretnutí so študentami, ktoré sa odohralo 18. septembra. Už v minulosti čelili kryptomeny veľkému tlaku zo strany tureckej vlády. Centrálna banka ešte v polovici apríla vydala zákaz o platbách s kryptomenami. Čoho sa však vláda obáva? Podľa predstaviteľov tureckej vlády je to najmä regulačná neistota, extrémne vysoká volatilita a najmä kriminalita.
Národná identita a digitálna líra
Erdogan je veľký vlastenec. Podľa jeho názoru by mala krajina využívať len vlastné peniaze, ktoré sú a vždy budú súčasťou národnej identity. Nie je už žiadnym prekvapením, že centrálne banky hneď po zákaze kryptomien prídu s oznámením o vývoji svojej vlastnej digitálnej meny. Inak tomu nie je ani v prípade Turecka. Výsledky vývoja a testov digitálnej líry budú oznámené budúci rok.
Môže ťa zaujímať: Môže Bitcoin dosiahnuť 100k ešte tento rok – podľa týchto dôvodov áno!
Ak chceš nakúpiť Bitcoin, Ethereum či iné kryptomeny, jednoznačne odporúčame využiť služby burzy Binance. Vytvor si účet cez >>>tento odkaz<<< a získaš doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky.
Turecko vzbudzuje záujem o kryptomeny
Ekonomika tejto krajiny nezažíva práve najlepšie obdobie. Obrovská inflácia a veľké znehodnotenie národnej meny prinútili obyvateľov premýšľať nad alternatívou. Práve tou môžu byť kryptomeny.
Zrejme najväčší vplyv na pád líry má prezident Erdogan, ktorý prepustil šéfa centrálnej banky. Následne však turecká líra padla o neuveriteľných 17 % v priebehu 24 hodín.
V Turecku je veľký záujem o kryptomeny a svedčí o tom aj vyhľadávanie slova Bitcoin na Googli, ktoré sa zvýšilo o viac ako 500 %.