Evergrande spôsobil vypredaj na trhu
Evergrande spôsobil vypredaj na trhu

Jedna z najväčších čínskych firiem Evergrande sa dostala do vážnych problémov. Veľké dlhy a záväzky v podobe 305 miliárd amerických dolárov spôsobili veľké znepokojenie. Regulačné úrady dokonca vydali varovanie pred veľkým rizikom v krajine. Dnes trhu nepomohla ani správa o očakávaných zmenách politiky svetových bánk.

Evergrande je čínsky developerský gigant. Hlavný príjem do firmy prichádza z predaja domov a bytov, ktoré sú stavané hlavne pre potreby vysokého množstva populácie. Firma zbohatla počas posledných desaťročí hlavne pre stále viac a viac otvárajúcej sa ekonomike Číny. Aktuálne jej patrí 122. miesto na svete v objeme tržieb. Evergrande je podľa tržieb druhým najväčším čínskym developerom. Prípadný krach firmy by mohol spustiť ďalšiu veľkú krízu.

O možnom začiatku recesii sme písali už v našom minulom článku zo začiatku mesiaca: Americké indexy rastú najrýchlejšie v histórii – Príde ďalšia veľká kríza?

Ak chceš nakupovať kryptomeny cez internet, jednoznačne odporúčame použiť burzu Binance, kde máš široký výber coinov a jedny z najnižších poplatkov na trhu. Tie si ešte môžeš znížiť o 5 %, ak si vytvoríš účet cez >>>tento odkaz<<< a o ďalších 25 % nákupom BNB tokenov.

Prípadný krach Evergrande predstavuje veľký problém

Čo vieme o aktuálnej situácii v Číne:

  • Firma má dlh viac ako 300 miliárd dolárov. Veľkú časť bude musieť zaplatiť už počas nasledujúceho roka. Dokonca ešte tento mesiac bude musieť vyplatiť takmer 100 miliónov dolárov.
  • Firma uvažuje dokonca nad predajom svojho vlastného majetku, aby sa vyhla krachu.
  • Veľa ľudí kúpilo od Evergrande byty ešte pred začiatkom výstavby. Peniaze a ani svoje byty by tak už nikdy nemuseli vidieť.
  • Prípadný krach firmy vytvorí obrovskú nezamestnanosť a môže spustiť veľkú reťazovú reakciu, dokonca aj krach ďalších firiem.
  • Na krach by mohli reagovať aj centrálne banky, ktoré by mohli podľa očakávania výrazne sprísniť podmienky pôžičok.

Táto zlá situácia v jednej z najväčších čínskych firiem spustila do pohybu takmer všetky svetové trhy vrátane Bitcoinu. Niektoré indexy stratili takmer 10 %. Bitcoin je aktuálne v 7 % strate za posledných 24 hodín.

Prečítaj si aj: Binance je znovu predmetom vyšetrovania – problémy s regulátormi pribúdajú

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. To všetko a ďalšie zaujímavosti, signály a ankety nájdeš na našom facebooku. Daj nám like a dostávaj spravodajstvo o kryptomenách priamo do svojho feedu.

Binance Disclaimer: Tento článok je len informačného charakteru, nemožno ho považovať za investičné poradenstvo. Trhy sú nevyspytateľné a bez dostatočných znalostí je obchodovanie hazard. Za prípadné straty nenesieme zodpovednosť. Pohyby na trhu sú ťažko predvídateľné, a preto odporúčame zvážiť riziko obchodovania na burze.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Pozrieť všetky komentáre