Turecká centrálna banka oficiálne zakazuje Bitcoin a kryptomeny

Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Podľa rozhodnutia zverejneného v piatok turecká centrálna banka zakazuje používanie kryptomien, ako je Bitcoin, pri platbách za tovary a služby.

Mnoho obyvateľov Turecka sa obrátilo práve na kryptomeny. Cieľom bolo chrániť svoje úspory pred rastúcou infláciou a prepadom tureckej meny.

Bitcoin a kryptomeny sú volatilné

Vo vyhlásení, v ktorom vysvetlila svoje dôvody, banka uviedla, že transakcie uskutočňované pomocou kryptomien predstavovali neodvolateľné riziká.

Kryptomeny „nepodliehajú žiadnym regulačným a kontrolným mechanizmom ani ústrednému regulačnému orgánu. Ich trhové hodnoty môžu byť nadmerne volatilné, uviedla banka.

Banka uviedla ako riziko aj nezákonné konania spôsobené anonymnými štruktúrami kryptomien. Ide napríklad o použitie kryptomien bez autorizácie držiteľa. Banka informovala, že obmedzenie nadobudne účinnosť 30. apríla.

Tento krok kritizoval hlavný vodca tureckej opozície Kemal Kilicdaroglu, ktorý uviedol, že tento krok je ďalším príkladom „šikany”. V sérii tweetov v piatok Kilicdaroglu odsúdil rozhodnutie ako „hlúposť”.

Čítajte tiež 74% veľkých investorov tvrdí, že Bitcoin je bublina – A to je dobrá správa!

Stúpajúca inflácia

Turecká líra dramaticky poklesla o 15 percent v dôsledku Ağbalovho vyhodenia, pričom centrálna banka má v priebehu dvoch rokov už štvrtého guvernéra.

Hospodárske otrasy, ktoré krajinu v súčasnosti obklopujú, viedli k prudkému nárastu záujmu o kryptomeny. Mnoho ľudí ich dokonca považovalo za stabilnejšie aktíva odolné voči inflácii ako nekrytá mena krajiny.

Turecko je poslednou krajinou, ktorá zaviedla takýto zákaz. V marci India oznámila jeden z najprísnejších zásahov do kryptomien s novým zákonom, ktorý by kriminalizoval vlastníctvo kryptomien, ich obchodovanie alebo ťažbu, ako aj prevod.

Čína tiež vydala podobný zákaz v roku 2017 na obchodovanie s kryptomenami.

Návod ako eliminovať riziko obchodovania na burze

Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.