Trojuholníkové formácie: návod ako ich ziskovo obchodovať na burze

Plus Trojuholníky typy a návod
Trojuholníky typy a návod. Zdroj: Shutterstock.com/BestForBest
BitmarketsFlockers mobil

Trojuholník je grafový vzor znázornený pomocou trendových čiar pozdĺž konvergujúceho cenového rozpätia, čo znamená, že slúžia na identifikáciu bočného pohybu. Technickí analytici kategorizujú trojuholníky ako pokračujúce vzory.

Trojuholníkové vzory sú vhodne pomenované, pretože horná a dolná trendová čiara sa nakoniec stretávajú. Horná trendová čiara predstavuje spojenie lokálnych maxím cenového rozpätia a spodná trendová čiara predstavuje spojenie lokálnych miním cenového rozpätia. Čím viac sa k sebe približujú, tým bližšie je cena k prerazeniu jednej alebo druhej trendovej čiary.

Typy trojuholníkov

Trojuholníky sú podobné klinom a vlajkám, no odlišnosť spočíva vo vzájomnej pozícii trendových čiar. Existujú tri potenciálne variácie trojuholníkov, ktoré sa môžu vytvoriť:

  • symetrický trojuholník – symmetrical triangel
  • rastúci trojuholník – ascending triangel
  • klesajúci trojuholník – descending triangel

Technici považujú prelomenie alebo zlyhanie trojuholníkového vzoru, najmä pri veľkom objeme, za silné býčie/medvedie signály obnovenia alebo zvrátenia predchádzajúceho trendu.

Obchodníci by mali sledovať nárast objemu a aspoň dve uzavretia za trendovou čiarou, aby potvrdili, že prerušenie je platné a nie falošné. Symetrické trojuholníky majú tendenciu byť pokračovacími vzormi, čo znamená, že majú tendenciu sa lámať v smere počiatočného trendu pred vytvorením trojuholníka. Napríklad, ak stúpajúci trend predchádza symetrickému trojuholníku, obchodníci by očakávali, že cena prerazí trojuholník smerom nahor.

Pozor však na realitu, pretože nie je to pravidlom a hlavne na kryptomenovom trhu sa trojuholníky uzatvárajú rôzne. Preto je obchodovanie trojuholníkov rizikové a dokonca ani prerazenie trendovej čiary nemusí znamenať začiatok nového trendu. Mnohokrát sa udeje situácia, keď cena prekoná trendovú čiaru, no po niekoľkých sviečkach zmení smerovanie. Preto je menej rizikové počkať si na prerazenie najvyššieho maxima trojuholníka alebo minima. Tento postup si ukážeme na ďalších obrázkoch.

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

Rastúci trojuholník

Vzory vzostupných trojuholníkov sú vzostupné, čo znamená, že naznačujú, že cena  pravdepodobne porastie vyššie, keď sa vzor dokončí. Tento vzor je vytvorený pomocou dvoch trendových línií.

Prvá trendová čiara je plochá pozdĺž vrcholu trojuholníka a pôsobí ako bod rezistencie. Po úspešnom prelomení ceny nad rezistenciu cena signalizuje obnovenie alebo začiatok vzostupného trendu.

Druhá trendová čiara je spodná línia trojuholníka, ktorá ukazuje cenový support.  Predstavuje líniu vzostupu tvorenú sériou vyšších miním. Práve táto konfigurácia tvorená vyššími minimami tvorí trojuholník a dodáva mu býčiu charakteristiku.

Základná interpretácia je taká, že vzorec odhaľuje, že zakaždým, keď sa predajcovia pokúšajú stlačiť ceny nižšie, sú čoraz menej úspešní.

Vzor vzostupného trojuholníka sa vytvára, keď cena skáče tam a späť medzi tieto dve čiary. Aj keď cena nemusí niekoľkokrát prekonať rezistenciu, nevedie to k zvýšeniu sily predajcov, o čom svedčí skutočnosť, že každý výpredaj po stretnutí s rezistenciou sa zastaví na vyššej úrovni ako predchádzajúci pokus o výpredaj.

Nakoniec cena prerazí rezistenciu smerom nahor a pokračuje vo vzostupnom trende. V mnohých prípadoch je cena už v celkovom vzostupnom trende a vzor vzostupného trojuholníka sa považuje za konsolidačný a pokračujúci vzor. V prípade, že sa počas celkového klesajúceho trendu na trhu vytvorí vzor vzostupného trojuholníka, zvyčajne sa to považuje za možný náznak blížiaceho sa obratu trhu smerom nahor.

Pretože vzostupný trojuholník je bullish vzor, ​​je dôležité venovať veľkú pozornosť podpornej línii vzostupu, pretože naznačuje, že medvede postupne opúšťajú trh. Býci (alebo kupujúci) sú potom schopní tlačiť ceny za úroveň rezistencie indikovanú plochou hornou čiarou trojuholníka.

Ako obchodník je múdre byť opatrný pri vstupe na trh skôr, ako ceny prekročia hranicu rezistencie, pretože vzor sa nemusí úplne vytvoriť alebo sa môže narušiť pohybom nadol. Čakanie na potvrdzujúci únik predstavuje menšie riziko. Kupujúci potom môžu primerane zadávať stop-loss príkazy pod minimom trojuholníkového vzoru.

Rastúci trojuholník

Rastúci trojuholník. Zdroj: Tradingview

  • Zelená šípka – Target po uzavretí rastúceho trojuholníka je zväčša rovnako vysoký ako prvý najdlhší leg trojuholníka.
  • Bod A – Na tejto horizontálnej úrovni je rezistencia.
  • Bod B – Pod tento bod sa zadáva príkaz stop loss na predaj.
  • Bod C – Potvrdenie prerazenia rezistencie spolu s vysokými býčími objemami, ktoré vidíme dole pod grafom.
  • Bod D – Spätné otestovanie predošlej rezistencie ako nového supportu. Nie je to podmienka, ale cena to často robí.

Klesajúci trojuholník

Na základe jeho názvu by nemalo byť prekvapením, že vzor klesajúceho trojuholníka je presným opakom vzoru, o ktorom sme práve diskutovali. Tento trojuholníkový vzor ponúka obchodníkom bearish signál, čo naznačuje, že cena bude naďalej klesať, keď sa vzor dokončí. Vzor tvoria opäť dve trendové čiary, ale v tomto prípade je podporná spodná čiara plochá, zatiaľ čo horná čiara rezistencie klesá.

Klesajúci trojuholník je bežným vzorom pokračovania, ktorý sa tvorí v klesajúcom trende. Ak sa objaví počas dlhodobého uptrendu, väčšinou sa to považuje za signál možného obratu trhu a zmeny trendu. Tento model sa vyvíja, keď cena klesá, ale potom sa odrazí od supportnej línie a stúpa. Každý pokus o zvýšenie cien je však menej úspešný ako ten predchádzajúci a nakoniec predajcovia prevezmú kontrolu nad trhom a tlačia ceny pod supportnú spodnú čiaru trojuholníka.

Táto akcia potvrdzuje náznak zostupného trojuholníka, že ceny smerujú nižšie. Obchodníci môžu eliminovať v čase prelomenia smerom nadol, pričom príkaz stop-loss je umiestnený trochu pod najnižšou cenou dosiahnutou počas vytvárania trojuholníka.

Klesajúci trojuholník

Klesajúci trojuholník. Zdroj: Tradingview

  • Červená šípka – Target po uzavretí klesajúceho trojuholníka je zväčša rovnako vysoký ako prvý najdlhší leg trojuholníka.
  • Bod A – Na tejto horizontálnej úrovni je support.
  • Bod B – Nad tento bod sa zadáva nákupná pozícia.
  • Bod C – Potvrdenie prerazenia supportu spolu s vysokými medvedími objemami, ktoré vidíme dole pod grafom.
  • Bod D – Spätné otestovanie predošlého supportu ako novej rezistencie. Nie je to podmienka, ale cena to často robí.

Symetrický trojuholník

Obchodníci a analytici trhu bežne považujú symetrické trojuholníky za konsolidačné vzory, ktoré môžu predpovedať buď pokračovanie existujúceho trendu, alebo jeho zvrátenie. Tento trojuholníkový vzor sa vytvára, keď sa postupne stúpajúce línie supportu a klesajúce línie rezistencie stretávajú a obchodné rozpätie sa zmenšuje.

Zvyčajne sa cena bude odrážať tam a späť medzi dvoma trendovými čiarami, posúvajúc sa k vrcholu trojuholníka, prípadne sa rozbije jedným alebo druhým smerom a vytvorí trvalý trend.

Ak symetrický trojuholník nasleduje bullish trend, pozorne sledujte prelomenie pod stúpajúcou supportnou líniou, čo by naznačovalo obrat trhu ku klesajúcemu trendu. Naopak, symetrický trojuholník, ktorý sleduje trvalý bearish trend, by sa mal monitorovať, či nedochádza k prelomeniu smerom nahor, teda k býčiemu obratu na trhu.

Bez ohľadu na to, či ide prelomenie symetrického trojuholníka v smere pokračovania existujúceho trendu, alebo v smere zvrátenia trendu, hybnosť, ktorá sa vytvorí, keď cena prenikne z trojuholníka, je zvyčajne dostatočná na to, aby posunula trhovú cenu o značnú vzdialenosť.

Prelomenie symetrického trojuholníka sa teda zvyčajne považuje za silný signál budúceho smerovania trendu, ktorý môžu obchodníci nasledovať. Formácia trojuholníka opäť ponúka ľahkú identifikáciu primeraných úrovní príkazov stop-loss na predaj, ktoré zadávame pod posledné minimum.

Symetrický trojuholník

Symetrický trojuholník. Zdroj: TradingView

  • Červená šípka – Target po uzavretí symetrického trojuholníka je zväčša rovnako vysoký ako prvý najdlhší leg trojuholníka. Target záleží od trendu, ktorý bol na trhu pred vytvorením trojuholníka. Je teda možné targetovať aj smerom nahor, ak bol predtým trend býčí.
  • Bod A – Pod tento bod sa zadáva stop-loss na predaj.
  • Bod B – Nad tento bod sa zadáva nákupná pozícia.
  • Bod C – Potvrdenie prerazenia supportu spolu s vysokými medvedími objemami, ktoré vidíme dole pod grafom. Prerazenie môže nastať aj smerom nahor.
Okazio PCtxb
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.