Streda sa nesie v znamená stagnácie. Väčšina kryptomien veľmi nemení svoju hodnotu, i keď sa našlo aj zopár výnimiek. Niekoľkokrát sa zdalo, že Bitcoin, Ethereum a Stratis prerazia svoje včerajšie maximum, ale nakoniec z toho bol dvojitý vrchol a teraz mieria smerom dole. Trhová kapitalizácia sa drží nad 85 miliardami dolárov. Zdá sa, že z najhoršieho už sme vonku.
Alebo nie? Nuž, minulo-týždňový dump začala neistota ohľadom aktualizácie Bitcoinu na kontroverzný protokol SegWit2X. Ten zrýchli spracovávanie transakcií v sieti a zíroveň zväčší veľkosť bloku na 2 MB. Menu tak má pripraviť na budúci rast.
Prechod na SegWit2X však ešte nenastal. Iste, 80% minerov signalizuje za BIP91, ktorý je byť so SegWit-om kompatibilný,, ale zďaleka ešte nemáme vyhrané. (viac nižšie v krátkych správach)
Teraz sa pozrime na zopár grafov:
Toto je graf trhovej kapitalizácie.
- V stredu minulý týždeň začala väčšina kryptomien opäť prudko padať.
- Dump sa zastavil tesne nad hranicou 60 miliárd dolárov. V nedeľu večer sme sa začali pomaly zotavovať.
- Maximum sme dosiahli už včera. Zatiaľ sa nepodarilo preraziť hranicu 90 miliárd. Ako môžete vidieť na grafe, otočili sme sa na 88 miliardách.
- Po menšom nočnom poklese trh aj dnes zaútočíl na včerajší vrchol. Nakoniec však ostal visieť tesne pod ním a v súčasnosti už hodnota veľkých kryptomien opäť klesá.
A takto vyzerá graf ceny Bitcoinu:
Ako môžete vidieť, trh v podstate kopíruje hodnotu Bitcoinu. Väčšina kryptomien je naň chtiac či nechtiac naviazaná. Bitcoin tento týždeň už dvakrát zaútočil na hodnotu 2400$, no ani raz ju neprerazil. Takýto dvojitý vrchol často predznamenáva pád. Majte sa teda na pozore.
Nakoniec sa ešte pozrime na Ethereum:
Na prvý pohľad sa môže zdať, že Ethereum si svoju hodnotu drží. Graf totiž vyzerá celkom plocho. Opak je však pravdou. Ether minulý týždeň klesol o 60%, iba aby sa neskôr vrátil späť. V nedeľu sa vymieńal za 130 dolárov za kus, zatiaľ čo včera ste ho mohli predať za 270$. Vysokú volatilitu Etherea spôsobila hlavne séria podvodných ICO. Viac sa dočítate v našom článku o volatilite Etherea.
Môže vás zaujímať: Ako legálne ukradnúť 100 miliónov dolárov [ICO rant]
Krátke správy
Lock-in BIP91-u je úspešný
Aktualizáciu Bitcoinu na protokol BIP91 môžeme považovať za úspešnú. Nový softvér podporuje 80% siete, čo je dosť. Protokol je vytvorený tak, aby bol kompatibilný s kontroverzným BIP141 (SegWit2X) a BIP 148 (USAF – User Activated Soft Fork). Dalo by sa povedať, že z najhoršieho už sme vonku? Nie. Čakajú nás ešte dva týždne drámy a môžeme sa tešiť na minimálne jeden chain split. Od hlavnej vetvy Bitcoinu sa oddelí Bitcoin ABC – Bitcoin Cash (BCC) a vytvorí tak osobitnú kryptomenu. Za tento split môže spoločnosť ViaBTC a viac sa o ňom dočítate vo včerajšej Trhovej Analýze.
Nepodceňte aktualizáciu Bitcoinu, dotýka sa aj vás! Všetko sa dozviete v našom ćlánku
Podporu minerov si môžete pozrieť na tejto stránke
Enterprise Ethereum Alliance má nových členov
Z Enterprise Ethereum Alliance (EEA) sa stáva poriadne veľké konzorcium spoločností. Dnes doň vstúpili zaujímaví hračí. Medzi 29 nových spoločností patrí MasterCard, Indická vláda a Cisco Systems.
Viac si môžete prečítať v našom článku.
Výskumníci našli chybu v škálovacom návrhu Bitcoin Unlimited
Nový výskum medzinárodnej skupiny IMEC priniesol nemilé zistenia. Návrh na zmeny Bitcoin softvéru známy ako Bitcoin Unlimited podľa neho zväčší efektivitu útokov na sieť.
Bitcoin Unlimited je vytvorený tak, aby odstránil pevnú veľkosť bloku v sieti. Miesto toho má trh sám skonvergovať k ideálnej veľkosti, čo by malo pomôcť s budúcim škálovaním siete. Bohužiaľ, výskum od IMEC ukázal, že veľké minerské spoločnosti, ktoré sú schopné podporovať väčšiu veľkosť blokov by z nej mohli výrazne profitovať. Postupne by tak zo siete vytlačili menších minerov.
Môže vás zaujímať: Čo je Blockchain?
Tí by potom mali motiváciu oddeliť sa od hlavného prúdu a Bitcoin by sa rozdelil na dve meny. Simulácie potvrdili, že takéto splity by sa diali relatívne často, čo by v konečnom dôsledku Bitcoin úplne destabilizovalo. Premenlivá veľkosť bloku teda možno nie je práve najlepší nápad.