Toto sú najväčšie kryptomenové spoločnosti, ktoré okradli ľudí o desiatky miliárd dolárov. Ako sa im vyhnúť?

Novinky Veľké kryptomenové podvody
Veľké kryptomenové podvody. Zdroj: shutterstock.com/Bits And Splits, Bitconnect konferencia.
BitmarketsOkazio mobil

Počas tohto roka sa kryptomenový svet vyčistil od niekoľkých známych spoločností, ktoré robili svoj biznis za hranou zákona. Dokonca aj známa burza FTX nejavila z pohľadu používateľa žiadne známky podvodu alebo pyramídovej hry. Všetko sa odohrávalo na pozadí burzy a peniaze klientov sa použili na všetko možné, len nie na plnenie záväzkov používateľov.

V minulosti kryptomenový svet dokonca zažil hack najväčšej kryptomenovej burzy. Úmysel tam síce nebol žiadny, ale budúcnosť krypotmenien visela na vlásku. V tomto článku sa pozrieme na najväčšie projekty, ktoré dlhodobo fungovali a neskôr skončili ako podvod. Povieme si tiež, ako sa podobným spoločnostiam v budúcnosti vyhnúť.

Cielené podvody

Onecoin patrí k najznámejším podvodom, o ktorom sme informovali už v minulosti. Známa pseudo krypto-kráľovna Ruja Ignatova počas rokov 2014 až 2016 vyzbierala od ľudí 4 miliardy dolárov a neskôr zmizla. O tomto podvode sme informovali ešte v roku 2017: OneCoin – Ako funguje Ponziho schéma.

Pôvodne sa projekt tváril ako viacúrovňový marketing (MLM). Ako sa ale už pri samotnom zrode projektu ukázalo, tak namiesto MLM sa vytvorila pyramídová hra, ktorá ponúkala plagiátorské vzdelávacie knižky a kurzy bez hodnoty. Onecoin sa dokonca nikdy ani na burzu nedostal. Ako bolo spomenuté, ich jediný produkt nemal žiadnu hodnotu, dokonca bol za hranou zákona.

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

Bitconnect: nič iné ako Ponziho schéma

Podobný formát podvodu priniesol aj Bitconnect, ktorý predával investičné balíčky s vysokým zhodnotením až do stoviek percent ročne. Schému celého projektu a funkčnosť zakladatelia dokladovali tým, že vyzbierané peniaze používajú na ťažbu, obchodovanie a rôznych botov.

V tomto čase aj tie najlepšie ťažobné firmy a obchodníci vykazovali svoj ročný zisk  maximálne do výšky 20 %. Pre porovnanie, najznámejší akciový index v USA posledné roky urobil priemerný zisk okolo 8 – 10 %. Ako teda niekto dokáže niekoľkonásobne prekonávať top svetové firmy? Odpoveď je: pomocou pyramídovej hry na báze vyplácania starých používateľov novými a na pozadí sa ani v tomto prípade nerealizovala žiadna skutočná hodnota. Spoločnosť bola v januári 2018 políciou zatvorená a chytila všetkých hlavných zakladateľov a propagátorov. Podľa justice.gov sa škody odhadujú na 2,4 miliardy dolárov.

Zle zvládnuté riadenie firmy

O nič viac legitímnejšie nie sú ani spoločnosti ako Celsius a FTX, kde ľudia počas tohto roka prišli o desiatky miliárd dolárov. V prípade FTX peniaze od klientov burzy mali byť podľa priebežných zistení použité na reklamné kampane alebo dokonca na kúpu nehnuteľností na súkromné účely. Firme neskôr došli peniaze a po boji so šéfom konkurenčnej burzy Binance na Twitteri vyhlásili bankrot. Celková strata je pre zatiaľ vyčíslená na 10 miliárd dolárov.

Druhý spomenutý projekt Celsius má veľmi podobný scenár. Peniaze klientov boli použité na obchodovanie a vklady do iných spoločností, ako napríklad do ekosystému Terra,  ktorý rovnako počas posledných poklesov na krypto trhu padol. Firma tak postupne strácala likviditu a vyhlásila krach.

V tomto prípade nejde priamo o pyramídovú hru. Na druhej strane, o legitimite môžeme len ťažko uvažovať. Burzy a fondy by v žiadnom prípade nemali používať vaše peniaze na iné účely, než na úschovu na peňaženkách.

Hacknutia a krachy spoločností

V iných prípadoch tu máme spoločnosti, ktoré boli hacknuté, a prostriedky používateľov boli vykradnuté. Najznámejší hack zažila burza MtGox v roku 2014, ktorá v tom čase bola najväčšou krypto-burzou s trhovým podielom okolo 90 %. Ukradnutých bolo až 740 000 bitcoinov v celkovej hodnote pol miliardy dolárov, čo zatiaľ predstavuje svetový rekord. V tom čase bolo z celkového obehu ukradnutých naraz počas jedného hacku až 6 % všetkých bitcoinov. V prepočte na dnešné čísla, ak by sa podobný hack zopakoval a niekto by ukradol percentuálne rovnaký počet bitcoinov, tak by si jednorazovo nelegálne zarobil 20 miliárd dolárov.

Ponaučenie a niekoľko bodov, ako eliminovať riziko

Na záver sme vybrali niekoľko bodov, ktoré vám pomôžu sa pohybovať v kryptomenovom svete bezpečne:

1. Sľubované 50- alebo 100-percentné zisky za rok sú jasný podvod! Ani najznámejší obchodníci či veľké ťažobné firmy ako Bitmain nemajú dlhodobo takýto stabilný zisk. Nehovoriac o pochybných malých spoločnostiach, ktoré chcú z vás iba vytiahnuť peniaze a vtiahnuť do pyramídovej hry. Takýmto spoločnostiam sa radšej vyhnite.

2. Podobný podvod sa šíri aj na Slovensko, a to v podobe prvotného vkladu u vášho takzvaného pseudobankára, ktorý vám sľubuje, že z 250 eur vám urobí milióny. Stačí iba vložiť peniaze a čakať. Neskôr, samozrejme, po vás pri prvom výbere bude chcieť ďalšie peniaze na overenie alebo použije iné praktiky, ako z vás vytiahnuť peniaze. Nikdy nikomu nič neposielajte.

3. Burzy používajte iba na obchodovanie a následne si kryptomeny vyberte na peňaženky. Nikdy neviete, či aj tá najväčšia burza neskôr neskrachuje alebo nebude hacknutá. Na burze vlastnite iba primerané množstvo prostriedkov, ktoré si viete dovoliť stratiť. Alebo množstvo, ktoré má nevyhnutne slúžiť na obchodovanie s malou časťou kapitálu. Ochránite sa tak nielen pred vonkajším rizikom z tretej strany, ale aj eliminujete prípadné vaše burzové chyby a prídete tak maximálne o zlomok kapitálu.

4. Nikdy nikomu nezdieľajte vašu obrazovku, prístup k bankovému ani burzovému účtu, nech vám sľubuje čokoľvek. Rovnako tak používajte bezpečné heslá, 2FA dvojité overenie a na uloženie hesla použite password manager. Nikdy si ich neukladajte do prehliadača!

Okazio PCtxb
Autor:
Ľuboš Kovár
Ľuboš Kovár

Kryptomenám sa venuje už od strednej školy. Za niekoľko rokov vybudoval z Kryptomagazínu najväčší kryptomenový a zároveň ekonomický magazín na Slovensku.