OneCoin – Ako funguje ponzi schéma

Novinky Ponziho schéma.
Ponziho schéma.Ponziho schéma. Zdroj: shutterstock.com/Elnur
BITmarkets BITmarkets

Wikipédia hovorí: “OneCoin je Ponzi schéma, ktorá sa tvári ako kryptomena so súkromným Blockchainom.” Reklamu jej robia hlavne firmy OneCoin Ltd (Dubaj) a (Belize). Obe vlastní Bulharka Ruja Ingatova, ktorú Indická polícia plánuje obviniť z podvodu. OneCoin je považovaný za Ponzi schému kvôli tomu, ako funguje a nepomáha ani fakt, že jeho zakladatelia boli v minulosti zapletení v podobných schémach.

Ako teda Onecoin funguje?

Biznis model OneCoinu spočíva v predávaní vzdelávacích balíčkov. Ich ceny sú v rozsahu 100 – 100 000 eur. Ide o materiály prevažne ukradnuté z iných stránok, prípadne kurzov, ktoré vás majú naučiť obchodovať na burze. Hlavným lákadlom (neoficiálne) sú však tokeny, ktoré môžete použiť na “ťaženie” meny. Tie vraj ťažia dva servery v Bulharsku a jeden v HongKongu. Firma však tvrdí, že nepredáva kryptomenu, ale zásadne iba vzdelávacie materiály. Teda, okrem balíčkov na leveli 6 a 7, ktoré obsahujú čisto len tokeny.

Zaujímavé je, že kryptomenu OneCoin nemôžete vymeniť za ostatné platidlá. Nenájdete ju na žiadnom serveri. V minulosti bolo možné túto kryptomenu vymeniť za eurá. Dalo sa tak spraviť na uzavretej burze xcoinx, tá však bola v januári 2017 bez predchádzajúceho varovania zrušená. Aj predtým bola prístupná užívateľom, ktorí investovali do balíčkov na vyšších leveloch a na eurá mohli premeniť iba obmedzené množstvá firemnej kryptomeny. OneCoiny sú v súčasnosti v podstate bezcenné.

0 Dní
0 Hodin
0 Minút
0 Sekúnd
TAGY: