Vybrali sme top udalosti, ktoré nás vo svete kryptomien budú čakať počas roka 2022. Veľké aktualizácie, tapering, ale aj možný koniec bull marketu.
Úplný prechod na ETH 2.0?
Sieť Ethereum aktuálne funguje vo dvoch rozdelených verziách. Pôvodná funguje na princípe proof-of-work (PoW) a druhá novšia, ETH 2.0 verzia, funguje na princípe proof-of-stake (PoS). Cieľom vývojárov Etherea je úplne skončiť s ťažbou na sieti a postupne cez rôzne aktualizácie prejsť kompletne na mechanizmus proof-of-stake. Aktuálne iba približne 10 % všetkých mincí beží na novej verzií, zatiaľ čo až 90 % stále funguje na starej. Všetko sa má zmeniť v prvej polovici roka 2022, keď príde update s názvom Merge. Pôjde o spojenie obidvoch sietí do jednej veľkej.
Tapering
Tapering je plán centrálnych bánk, v súčasnosti najväčšej centrálnej banky USA, na spomaľovanie tempa kvantitatívneho uvoľňovania financií. Práve kvantitatívne uvoľňovanie malo znížiť na trhoch dopady koronavírusu a zabezpečiť stabilný rast. Keďže Fed už nemá potrebu pokračovať v záchranných balíkoch, rozhodol sa pre tapering. Znamená to, že na trhy bude prúdiť menej peňazí a cenový rast by sa mohol na všetkých trhoch výrazne spomaliť. Nezastaví sa však úplne, iba sa stabilizuje na dlhodobom priemere. Väčšina prognóz hovorí, že rok 2022 už nebude taký rastový ako rok 2021.
Ak chceš nakupovať kryptomeny cez internet, jednoznačne odporúčame použiť burzu Binance, kde máš široký výber coinov a jedny z najnižších poplatkov na trhu. Tie si ešte môžeš znížiť o 5 %, ak si vytvoríš účet cez >>>tento odkaz<<< a o ďalších 25 % nákupom BNB tokenov.
Koniec bull marketu?
Tapering môže mať dopad aj na kryptomenový trh. Nemusí síce znamenať koniec rastúceho trendu, avšak minimálne spomaliť rast určite môže. V roku 2022 to budú presne 3 roky, od kedy Bitcoin až na lokálne cenové výkyvy bez väčšieho poklesu neustále rastie. Ak by sme zohľadnili cykly z minulosti, tak vieme, že obvykle 3 roky Bitcoin rastie a posledný štvrtý rok v celom cykle zväčša v minulosti klesal. Cykly však nie sú úplne dokonalé, ale aj tak je to možné varovanie pred príchodom veľkej korekcie. Bitcoin od svojho posledného dlhodobého dna na 3 200 USD urobil približne 2 000-percentné zhodnotenie. Nemožno očakávať, že bude rásť donekonečna.
Prečítaj si aj: Január môže byť dôležitý mesiac pre pokračovanie, alebo koniec rastúceho trendu – Analýza
Salvádor a štátna mena?
Salvádor nemá svoju štátnu menu. Krajina oficiálne používa americký dolár a od roku 2021 aj Bitcoin. Práve Salvádor je prvý štát na svete, ktorý sa rozhodol ísť cestou postupnej akceptácie najväčšej kryptomeny sveta. V septembri uznal Bitcoin ako jediný na svete za oficiálnu menu štátu, ktorá sa odporúča používať. Niekoľkokrát počas roka za štátne peniaze vláda nakúpila Bitcoin a dokonca zriadila rôzne fondy, kde za zisk z kryptomien v budúcnosti plánuje vytvoriť nové školy a nemocnice. Salvádor bol pravdepodobne najväčšie politicko-kryptomenové prekvapenie roka 2021. Asi každý z nás je zvedavý na to, aký postoj bude mať Salvádor k Bitcoinu v roku 2022. Môže to byť vôbec prvý štát na svete, kde normálne v obchode, tak ako v Číne každý platí hodinkami, tak v Salvádore sa bude platiť Bitcoinom.
Regulácie a koniec anonymných ATM bitcoinových bankomatov?
V USA aj v Európskej únii sa viac hovorí o regulácii kryptomien. Konkrétne najdôležitejší bod je kontrola kryptomien a presunu peňažného majetku cez ne. Nad transakciami nemajú banky ani inštitúcie dohlaď a vedia iba veľmi ťažko sledovať kriminálnikov. Hlavne v rámci nákupu nelegálnych tovarov ako zbrane a drogy. Hlavne posledné roky sa veľa ľudí práve vďaka kryptomenám vyhýba zdaneniu svojich príjmov, keďže všetko je anonymné a pokiaľ niekto vie, ako na to, tak na Bitcoine a ostatných kryptomenách nezanecháva po sebe stopu. To sa minulý rok nepáčilo Americkému kongresu. Nový návrh na kontrolu kryptomenových transakcií ale nakoniec neprešiel. Okrem toho sa stále viac a viac začína hovoriť, že v roku 2022 budú všetky BTC ATM bankomaty obmedzené pre neoverených používateľov na 0 euro. Čiže bez overenia identity nebude možné použiť tento spôsob nákupu a predaja kryptomien. Pre väčšinu kryptonadšencov to tak môže byť veľmi negatívny krok zlým smerom.
Môže ťa zaujímať aj náš ďalší článok: Ekosystém Cardano – blockchain s najvýraznejšou vývojovou aktivitou za rok 2021