TOP kryptomeny, ktoré tvoria decentralizované financie

Analýzy Kryptomeny odvetvia decentralizovaných financií
Kryptomeny odvetvia decentralizovaných financií. Zdroj: shutterstock.com/Blue Planet Studio/Things
BitmarketsBitmarkets

Predstavte si, že by existoval finančný systém, ktorý nie je kontrolovaný žiadnym centrálnym subjektom. Neregulujú ho vládne inštitúcie, nezabezpečujú ho banky, nepotrebuje ani žiadnych maklérov, brokerov alebo iných sprostredkovateľov. Funguje nezávisle a samostatne. Financie máte plne pod kontrolou vy sami. Ak ste o tom náhodou ešte nepočuli, tak takýto finančný systém existuje a nazýva sa DeFi.

DeFi to sú vaše financie vo vašich vlastných rukách

DeFi je skratka pre decentralizované financie. Tento systém je založený na technológií blockchainu a teda je schopný fungovať bez akéhokoľvek sprostredkovateľa, úplne automaticky.

DeFi pri transakciách využíva kryptomeny a decentralizované finančné nástroje DApps. Pomocou nich môžete využívať inteligentné zmluvy a rôzne finančné služby. Nie len obchodovať a predávať, ale aj požičať si alebo naopak kryptomeny uložiť a získavať úrok.

Najmä dnes, v čase keď sa bankový systém otriasa v základoch, je sféra decentralizovaného finančného systému hodná našej pozornosti.

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Sponzorovaný obsah

TOP projekty, ktoré tvoria decentralizované financie

Dnes sa pozrieme na najperspektívnejšie projekty z odvetvia decentralizovaných financií. Tento sektor má v súčasnosti trhovú kapitalizáciu vyše 48 miliárd dolárov. Jeho popularita dlhodobo rastie a je veľmi zaujímavý pre mnohých investorov.

Podľa Coinmarketcap sú najväčšími hráčmi na trhu DeFi kryptomeny uvedené v nasledujúcej tabuľke. Stručne vám predstavíme projekty, ktoré za nimi stoja a to, aký je ich prínos pre sféru decentralizovaných financií.

DeFi kryptomeny podľa trhovej kapitalizácie

DeFi kryptomeny podľa trhovej kapitalizácie. Zdroj: coinmarketcap.com

Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.

Avalanche- AVAX

Avalanche je platforma, ktorá umožňuje vytvárať DeFi projekty. Vyslúžila si označenie „zabijak Etherea” a to vďaka svojmu jedinečnému prístupu k spracovaniu transakcií. Namiesto jedného blockchainu, používa až tri reťazce. Prednosťou Avalanche je to, že je superrýchly, lacný a ekologický.

Cena tokenu AVAX je v čase písania článku 16,60 dolárov. Svoju maximálnu cenu dosiahol v novembri 2021 na hodnote 146 dolárov. Jeho súčasná cena je pre dlhodobých investorov určite lákavá, lebo má potenciál priniesť vysoké zhodnotenie.

DAI

MakerDao je platforma pre decentralizované financie, ktorá vyvinula vlastný, jedinečný stablecoin DAI. Jej cieľom bolo vytvoriť pre svoj protokol peniaze, ktoré sú digitálne, ale zároveň nepodliehajú výkyvom na kryptomenovom trhu. Cena DAI je viazaná na americký dolár a je zabezpečená niekoľkými kryptomenami. Tie, sa ukladajú do trezorov s inteligentnými zmluvami vždy, keď sa razia nové mince stablecoinu DAI.

Dnes je to štvrtý najväčší stablecoin na trhu, s trhovou kapitalizáciou takmer 5,5 miliardy dolárov.

Wrapped Bitcoin-WBTC

Aby sa dal kráľ kryptomien bitcoin používať v ekosystéme DeFi, bolo potrebné vytvoriť jeho ERC-20 verziu. Vďaka nej, môže bitcoin fungovať na blockchaine etherea, ktorý je základom DeFi nástrojov. Tou takzvanou „ethereouvou verziou bitcoinu” je Wrapped Bitcoin. Jeho cena sa vždy rovná cene BTC. WBTC je pre svet DeFi veľkým prínosom, lebo umožnil preniesť obrovskú likviditu bitcoinu do sveta decentralizovaných financií a inteligentných zmlúv postavených na blockchaine Ethereum.

Trhová kapitalizácia WBTC je dnes viac ako 4 miliardy dolárov.

Chainlink- LINK

Chainlink je jedinečný, veľmi významný projekt, ktorý prepojil uzavretý svet inteligentných zmlúv s reálnymi externými údajmi. Inteligentné zmluvy prebiehajú na blockchaine automaticky, no nemajú prístup k údajom mimo blockachainovej siete. Chainlink orákulum, dokáže údaje z externého prostredia preložiť do jazyka, ktorému rozumejú inteligentné zmluvy. Tento projekt teda vyriešil reálny problém DeFi sféry a posunul celý jej ekosystém na novú úroveň.

Cena mince Link je v čase písania článku 6,8 dolárov, svoje historické maximum zaznamenal na úrovni 52 dolárov v máji 2021.

Uniswap-UNI

Decentralizovaný protokol obchodovania s kryptomenami UniSwap funguje tak, že z investorov sa stávajú partneri v oblasti likvidity. Za sprístupnenie prostriedkov do fondu, investor získavá podiel z každého obchodu, na ktorý bol tento fond likvidity použitý.

Token UNI sa dnes obchoduje za 5,7 dolárov a svoju najvyššiu hodnotu dosiahol na cene 45 dolárov v máji 2021.

Hor sa na DeFi!

V prípade, že by ste chceli po prvýkrát preskúmať magický svet decentralizovaných financií, potrebujete v prvom rade kryptomeny. Tie si môžete jednoducho kúpiť za fiat peniaze na niektorej známej burze ako je Binance alebo Coinbase.

Aby ste mohli používať nástroje decetralizovaných financií DApps, musíte si vytvoriť peňaženku, ktorá ich podporuje. Najpopulárnejšou je MetaMask. Následne sa môžete pustiť na svoju cestu objavovania možností tohto nového sveta financií.

Prečítajte si aj: Revolučný krok nemeckej banky: spustí vlastnú kryptospoločnosť

Okazio PCtxb
Autor:
Nikola Litvinová
Nikola Litvinová

Vyštudovala odbor financie a intenzívne sa venuje investovaniu. Analytickým okom sleduje svetové aj domáce ekonomické dianie. Zaujíma sa nie len o kryptomeny, ale rovnako aj o tradičné finančné trhy. Baví ju vytvárať pútavý obsah, ktorý prináša čitateľom skutočnú hodnotu.

Najčítanejšie články

1

Kórejci na Slovensku skončili. Veľká fabrika putuje do dražby

2

Populárna pochúťka je toxická. Slovenské reťazce ju sťahujú z predaja

3

Veľký slovenský zamestnávateľ spustil nábor. Láka na vysoké platy a benefity

4

Obyvatelia v tomto meste budú zúriť. Poslanci zvýšili dane aj o 200 %, sebe odklepli štedrý bonus

5

Slovensko sa ocitlo na čele nelichotivého rebríčka: Desivá realita slovenských pracujúcich

PR články

Warren Buffett vs. trhy: Prečo investičná legenda hromadí hotovosť?

Henrieta Balázsová  | 19. novembra 2024

Zatiaľ čo akciové trhy šplhajú na rekordné hodnoty, investori dychtivo sledujú, kam zamieria ich peniaze. Väčšina z nich verí v nekonečný rast, ale Warren Buffett, ikona investičného sveta, vsádza na opatrnosť.

Spoločnosť Warrena Buffetta mení stratégiu

Dosiahne Bitcoin hranicu 100-tisíc dolárov ešte do konca roka? Tu je odpoveď

Henrieta Balázsová  | 14. novembra 2024

Článok vznikol v spolupráci s XTB. V posledných týždňoch sa na kryptomenovom trhu zvyšuje optimizmus a investori sledujú, či Bitcoin a ďalšie digitálne meny môžu dosiahnuť nové cenové rekordy.