Bitcoin je anonymný a používajú ho iba teroristi? TOP5 mýtov o kryptomenách

Novinky Strach a chamtivosť Bitcoin
Strach a chamtivosť Bitcoin. Zdroj: Shutterstock.com/FauxJewels
BitmarketsKvakomat mobil

Bitcoin ja tu s nami už jedenásť rokov a človek by si myslel, že niektoré dlho-pretrvávajúce mýty o tejto kryptomene by už mohli konečne ustúpiť. Bohužiaľ, opak je pravdou. Poďme teda uviesť na pravú mieru polopravdy a lži, ktoré už roky kolujú internetom.

1. Musím si kúpiť celý Bitcoin, alebo nič

Toto, samozrejme, nie je pravda. Bitcoin je deliteľný až na osem desatinných miest, teda bez problémov môžete vlastniť 0,00000001 BTC. Toto množstvo je tiež známe ako 1 Satoshi (podľa tvorcu Bitcoinu).

2. Bitcoin je mŕtvy

Ak aspoň chvíľu čítate túto stránku, tak pravdepodobne viete, že to nie je pravda. Bitcoin na tom nikdy nebol lepšie. Za posledné dva týždne jeho hodnota vzrástla o 25% a každý deň jeho platobná sieť (blockchain) spracuje viac ako 200 000 transakcií. Presné číslo sa dozviete tu. Na webovej stránke Bitcoin Obituaries nájdete všetky správy a vyhlásenia, ktoré už Bitcoin pochovali. Našťastie, žiadna z nich sa zatiaľ nenaplnila.

3. Bitcoin je anonymný

Nie, nie je. Teda, nie tak úplne. Bitcoin si predstavte akú účtovnú knihu, v ktorej nájdete úplne všetky transakcie od jeho vzniku až po súčasnosť. Tieto transakcie vedú z adresy odosielateľa k adrese príjemcu. Existuje veľa firiem, ktoré študujú Bitcoin blockchain a podarilo sa im k väčšine adries priradiť identitu ich vlastníkov.

Na druhej strane však neplatí, že Bitcoin je úplne transparentný. Skutočnosť je niekde medzi. Ak hľadáte anonymnú kryptomenu, odporúčame Monero alebo Zcash. Na Ethereum platforme beží projekt zk-SNARKS a po jeho dokončení a aktivovaní bude anonymné aj Ethereum. Viac sa dočítate v našom článku o Ethereum Metropolis.

4. Bitcoin používajú iba zločinci a teroristi

Hlavne po vzniku Bitcoinu sa po internete a v novinách šírili otrasné správy o tom, ako Bitcoin umožnil zločincom lepšie financovať ich… zločiny, vraždy, znásilnenia… Opäť, toto nie je pravda. Po prvé, Bitcoin nie je úplne anonymný a faktom je, že zločinci a teroristi radšej používajú cash (nie Bitcoin Cash ale normálne bankovky). Iste, niektorí zločinci využívajú Bitcoin a ostatné kryptomeny (Monero), ale ide skôr o výnimky potvrdzujúce pravidlo.

5. Šéf Bitcoinu je vo väzení

Tento mýtus vyplýva z totálneho nepochopenia myšlienky Bitcoinu a bolo by fajn ho uviesť na pravú mieru. Najprv sa však musíme pozrieť na pôvod podobných fámov.

V roku 2014 bola vytunelovaná/vykradnutá/stratila likviditu známa kryptoburza Mt. Gox. Neschopnosť ľudí odlíšiť Bitcoin a služby, ktoré vznikli nad Bitcoinom, spolu s masívnym šírením dezinformácií spôsobili, že mnohí identifikujú CEO Mt. Gox Marka Karpelesa ako šéfa Bitcoinu. To je samozrejme hlúposť. Šéf Bitcoinu neexistuje. Ani tvorca Bitcoinu – Satoshi Nakamoto – sa nedá označiť za šéfa, pretože Bitcoin je decentralizovaný. Nemá žiadny centrálny uzol, ktorý by mohol rozhodovať o zvyšku siete.

Ak investujete do kryptomien, je dôležité byť informovaný. Sledujte nás na facebooku a získajte najnovšie informácie z krypto-sveta v slovenskom jazyku. 

Wallstreetpepe PC banertxb