TOP 5 dôvodov, prečo je teraz dôležité vlastniť BTC

Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Prinášame ďalší diel z obľúbenej série TOP 5. Tentoraz sa pozrieme na 5 dôvodov, prečo vlastniť aspoň časť BTC. 

Nádejná budúcnosť

Hádam nikto nemá pochybnosti o tom, že BTC tu bude o 10 a pravdepodobne aj o 50 rokov. Či už v súčasnej podobe, alebo ho vývojári zdokonalia. Je to nová technológia o ktorej sa ešte veľa nevie. Podobne ako v 20. storočí – málokto v Európe vedel o internete. Rýchle medzinárodne platby, lacné poplatky, či úplná bezpečnosť. Toto sú hlasné dôvody, prečo nie je Bitcoin scam a ani nevymiera. Tieto reči zväčša vypúšťajú analytici, ktorí si nikdy ani len neskúsili kúpiť časť z BTC.

Predchádzajúce diely zo série TOP 5 nájdete v tejto sekcii.

100 % bezpečnosť

Samozrejme, nič nie je úplne bezpečné… aj Bitcoin má svoje negatívne bezpečnostné stránky. Pokiaľ ale vieme ako držať Bitcoin bezpečne, tak je prakticky 0 % pravdepodobnosť, že sa stanete obetou hackerského útoku. Hardvérové peňaženky poskytujú veľmi vysokú bezpečnosť, dokonca pokiaľ sami nevyzradíte heslo alebo private key, tak nie je šanca, že sa k vašim BTC niekto dostane. Naopak, pokiaľ máte peniaze v banke, tak prakticky nie sú vaše. Banky sa hocikedy môžu rozhodnúť z rôznych dôvodov váš účet zamraziť a peniaze už nikdy nemusíte vidieť. Dôvodom môže byť napríklad exekúcia, či možné podozrenie na spáchanie trestného činu. Áno, toto sú účinne opatrenia od bánk, ktoré zamedzia podvodníkom okrádať ľudí. Ani tak však nemáme istotu, či niekomu nezablokujú a nezmrazia všetky peniaze v banke len tak, bez udania dôvodu.

Malá inflácia, často až deflácia

Bitcoinov po vyťažení poslednej mince z bloku bude obmedzené množstvo. Iba 21 miliónov. Týmto sa zamedzí inflácii a znehodnoteniu predchádzajúcich mincí, ktoré boli pustené do obehu. Dokonca sa môže stať, že Bitcoin bude deflačný. Prečo? Pretože pokiaľ niekto stratí svoj private key k peňaženke, tak svoje mince s veľkou pravdepodobnosťou navždy stratil a zostanú nehybne ležať stovky rokov bez pohybu. Mince síce nezmiznú zo siete, stále ich bez ohľadu na prístup majiteľov peňaženiek bude 21 miliónov. Ale nebudú použiteľné. Môže dokonca nastať aj taká situácia, že počet aktívnych mincí v obehu bude len polovica z celkového množstva. Zvyšok zostane navždy nehybne stratený na zabudnutých peňaženkách so strateným heslom.

Žiadna kontrola

O Bitcoine môžeme sčasti hovoriť, že je anonymný. Nedá sa na prvý pohľad určiť, komu peňaženka patrí. Pokiaľ sami neprezradíte, že ide o vašu BTC wallet. Na vašej peňaženke nie ste podpísaní svojím menom, adresou, či občianskym preukazom, ale niekoľkoslovným zašifrovaným kódom. Ešte anonymnejší spôsob ako presúvať kryptomeny je cez Monero. Cez túto sieť sa nedá vyhľadať ani história transakcií na danej peňaženke.

Zhodnotenie

Pre niekoho úplne samozrejmé, a naopak, pre niekoho iba formalita. Bitcoin je za posledných 10 rokov najrýchlejšie sa rozrastajúce aktívum s vysokým zhodnotením. Niekto používa Bitcoin ako ochranu pred bankami, niekto sa zasa spolieha na technológiu, vďaka ktorej BTC sieť funguje. Niekto naopak investuje a skupuje Bitcoin iba kvôli svojmu potenciálnemu zhodnoteniu. Preto možné zabezpečenie finančnej istoty pomocou držania BTC môže byť ďalší dôvod, preto si zaobstarať aspoň malú časť z BTC.

S nákupom prvého BTC vám môže pomôcť aj náš prehľadný návod.

Prečítajte si tiež

POZOR – Podvodníci na internete pýtajú BTC za falošný liek na COVID-19

Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.