TOP 25 coinov - porovnanie najzaujímavejších kryptomien k marcu 2018.
TOP 25 coinov - porovnanie najzaujímavejších kryptomien k marcu 2018. Zdroj: shutterstock.com/DavidSandron

V marci roku 2018 existuje viac ako tisíc kryptomien s kombinovanou tržnou kapitalizáciou cez 460 miliárd USD. Nasledujúca veľmi zaujímavá vizualizácia ukazuje 25 najzaujímavejších kryptomien, ktoré tvoria viac ako 90 % celkovej tržnej kapitalizácie a viac ako 85 % celkového objemu obchodu.  

Vývoj tržnej kapitalizácie kryptomien

Pred rokom bola kombinovaná tržná kapitalizácia kryptomien menej ako 19 miliárd dolárov. Pred dvoma rokmi menej ako 8 miliárd dolárov a vo veľmi krátkom čase bolo vytvorené veľké bohatstvo.

Prvá a najväčšia kryptomena, Bitcoin, vyrástla v priebehu tohto dvojročného obdobia o 2200 %. Zostávajúci rast (~ 2700 %) pochádza z ďalších kryptomien, tzv. altcoinov, ktoré teraz predstavujú približne 60 % celkového trhu a viac ako 85 % celkového objemu obchodu.

Príbeh o vývoji kryptomien

Cieľom tejto vizualizácie je vyrozrávať príbeh o vývoji kryptomien. Ukazuje rôzne smery, ktorými technológia prešla. Ukazuje tiež to, ktoré meny sa stávajú dominantné v tejto vznikajúcej krajine.

Na obrázku nižšie je 25 kryptomien porovnaných podľa ich tržnej kapitalizácie, dátumu vzniku, 30-denného objemu obchodovania a tiež podľa typu funkcie, ktorú každý coin alebo token má. Napríklad medzi tvz. privacy coins (písali sme o nich v samostatných článkoch) sa radí Monero a Dash dohromady s Zcash a Zcoin.

Jasne vidieť, že Bitcoin si stále drží výsostné postavenie. Na druhej strane, vývoj kryptomien je tak rýchly, že podľa niektorých predpovedí bude Bitcoin do piatich rokov nahradený kryptomenami tzv. druhej alebo dokonca tretej generácie. V tejto súvislosti sa veľa hovorí o Ethereu a Ripple.

Pokiaľ nechcete prísť o ďalšie novinky v tejto oblasti, zapnite si notifikácie zvončekom vľavo dole, alebo nás môžete sledovať na Facebooku, a najnovšie aj na Instagrame a Twitteri

Zdroje:
Dáta pre túto vizualizáciu: Coinmarketcap.com
Vizualizácia: Visualcapitalist.com, Github.com
Plné rozlíšenie obrázku si môžete stiahnut tu.