10 krutých právd o kryptomenách

Novinky TOP 10 právd o kryptomenách
TOP 10 právd o kryptomenách. Zdroj: Shutterstock, David Sandron
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Kryptomeny priniesli mnohým ľuďom bohatstvo a nové príležitosti. Veľa ľudí verí, že majú pozitívny vplyv na celé ľudstvo. Aj tie najúžasnejšie veci však môžu vytvárať problémy, na ktoré sa častokrát zabúda či nie sú hneď viditeľné. V tomto článku sa pozrieme na TOP 10 negatívnych znakov kryptomien.

1. Manipulácia s trhom zo strany veľkých hráčov

Nie je žiadnym tajomstvom, že veľkí hráči, tzv. veľryby alebo inštitúcie, ktoré držia veľké množstvo kryptomien – dokážu manipulovať s trhom. Samozrejme, retailoví investori sú radi, keď Elon Musk vypumpuje Dogecoin, alebo MicroStrategy oznámi, že hodluje BTC. Vtedy totiž cena stúpa. Platí to však aj naopak. Typickým príkladom je Tesla, ktorá oznámila, že už nebude akceptovať Bitcoin ako platidlo za svoje elektromobily.

Najhoršie sú však anonymné veľryby, ktoré manipulujú s cenami tak, aby vyvolali chaos a paniku.

2. Špekulanti vs. ľudia oddaní kryptomenám

Buďme úprimní. 90 % ľudí investuje do kryptomien preto, lebo očakáva, že na nich zarobia. Čiže nie preto, že by im verili alebo ich chceli používať. A preto je veľké množstvo kryptomien, ktoré prežívajú pumpy a následne pády.

3. Ceny, ktoré sú na míle vzdialené od reality

Uveďme si jeden príklad. Je ním Dogecoin. Meme minca, ktorá vznikla ako vtip. A aktuálne patrí medzi TOP 10 kryptomien podľa trhovej kapitalizácie. Áno, je to absolútne absurdné. Teda aspoň v čase, keď Dogecoin nemal žiadne využitie. Dnes už sa situácia pomaly mení, no v čase najväčšieho ošiaľu okolo kryptomeny nemala žiadne využitie.

Dogecoin

Dogecoin. Zdroj: Medium.com

Existuje veľké množstvo projektov, ktoré nemajú prakticky žiadny zaujímavý fundament, ale ich cena je omnoho vyššie, ako u projektov, ktoré majú reálne využitie.

4. Minca, ktorá je zakótovaná na burze, ešte nemusí byť legitímna

Kryptomenové burzy zarábajú najmä na poplatkoch pri obchodovaní. V prípade, že nejakú mincu obchoduje veľké množstvo obchodníkov, burza výrazne zarába. Častokrát sa burzy vôbec nezaujímajú o samotný fundament projektu. A to môže byť problém.

5. Niektoré projekty využívajú nových a neskúsených ľudí

Častokrát sa stáva, že kryptomenové projekty ponúkajú novým a neskúseným ľuďom obrovské výnosy. No zabúda sa na to, že zverejnia aj nepravdivé alebo podvodné informácie, ktoré vás pripravia o vaše úspory. Svet kryptomien sa doslova hemží podvodníkmi, preto treba byť obozretný a všetko si overovať.

Prečítaj si tiež: Kryptomenové podvody – ako vás pripravia o peniaze a ako sa pred nimi chrániť

6. Bezpečnosť

Bezpečnosť je stále obrovským problémom kryptomien, ktorý využívajú šikovní hackeri. Napríklad v roku 2021 bolo len v prvej polovici v dôsledku hackerských útokov ukradnutých približne 3 miliardy dolárov.

Je to veľký problém. Odporúčame preto využívať tie najväčšia a najznámejšie burzy či platformy, ktorých história nie je obohatená o veľké a úspešné hackerské útoky. Je to napríklad burza Binance.

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

7. Falošné správy

Buďte pripravení na to, že v médiách narazíte na rôzne nepravdivé a falošné správy o kryptomenách. A je to prirodzené. Ľudia sa boja nových vecí a väčšinou reagujú nedôverčivo. Časom si však zvyknú a zmenia názor.

Fake správy z médií

Fake správy z médií. Zdroj: Medium.com

Tu je pár príkladov:

  • Kryptomeny sú pyramída
  • Využíva ich mafia
  • Bitcoin škodí životnému prostrediu
  • Kryptomeny sú zbytočné …

Kryptomeny škodia najmä veľkým korporáciám, bankám a vládam, ktoré kontrolujú mainstreamové médiá. Urobia všetko pre to, aby kryptomeny zastavili. Zatiaľ sa im to však nedarí.

8. Pretvárka

Ak sa pohybujete vo svete kryptomien, určite ste už narazili na „svetových a profesionálnych” obchodníkov, ktorí sami seba prezentujú len v tom najlepšom svetle. Ukážu vám vymyslené štatistiky, ktoré nemajú s realitou nič spoločné. Z vymyslených účtov si vytvoria referencie a takto následne klamú ľudí.

Ale čo keď príde krach? Vtedy zrazu otočia kabát, zmiznú a už o nich nikdy nepočujete. Sú však aj takí, ktorí po neúspechu jedného projektu, vytvoria iný a takto dookola.

9. Väčšina projektov zlyhá

Existuje veľké množstvo kryptomien a rôznych tokenov. Väčšina však skončí skôr ako začne. Stačí sa pozrieť na historické údaje portálu CoinMarketCap. Mince, ktoré boli pred pár rokmi v TOP 50, dnes nenájdete ani v prvej stovke. Ide o prirodzený proces, ktorý sa častokrát ignoruje.

10. Súčasť systému

Faktory a negatíva, ktoré som uviedol v predošlých bodoch, sa nedajú vyriešiť. Považujem ich za súčasť systému.

Netreba na tieto znaky zabúdať a už vôbec ich podceňovať. Pozitívom je, že sa svet kryptomien neustále vyvíja a zdá sa, že k lepšiemu. Podľa môjho názoru sú však kryptomeny stále vhodnejšou voľbou, ako tradičné finančné systémy.

Čítaj ďalej: Prechod Etherea na Proof of stake sa opäť odkladá, Vitalik kritizuje poplatky L2