Tento problém slovenskej ekonomiky s nami môže poriadne zamávať počas krízy

Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Jednostranné zameranie ekonomiky Slovenska nám môže spôsobiť obrovské problémy

Asi nikoho neprekvapí, že Slovenská republika je zameraná na automobilový priemysel. Ak sa pozrieme na počet vyrobených áut na jedného obyvateľa, tak patríme medzi svetovú špičku. Momentálne máme na našom území až 4 veľké automobilky, čo je na takú malú krajinu pomerne veľké množstvo.

Ide o:

  • Volkswagen
  • Groupe PSA v Trnave
  • Kia
  • Jaguar Land Rover

Na jednej strane sa v tomto smere môžeme zaraďovať medzi svetové veľmoci. Na strane druhej je naša ekonomika až príliš zameraná na jeden segment.

Zdá sa, že Slovensko sa už vysporiadalo s pandémiou koronavirusu a všetko sa vracia do normálu. Aké škody spravil COVID-19 v našej krajine a ako sa z toho poučiť? Skvelý prehľad o tom nedávno poskytol NKÚ:

(článok pokračuje pod odkazom)

Pandémia zbytočne poškodzuje slovenskú ekonomiku – Ako sa z toho poučiť?

Podiel na vývoze a obchodní partneri

Asi nebude žiadnym prekvapením, že najväčší podiel exportu má práve automobilový priemysel, ktorý osciluje okolo 25 % celkového exportu. To znamená, že až 25 % celkového vývozu je spojený s automobilovým priemyslom. Nemusí však ísť len o hotové vozidlá, ale aj o subdodávateľské reťazce.

Čo sa týka zahraničných partnerov, tak medzi tých najvýznamnejších patrí Nemecko, Rusko a Česká republika. Dnes je už ekonomika taká previazaná, že krajiny sú od seba doslova závislé. Našu ekonomiku teda môže zasiahnuť aj nižší dopyt po automobiloch najmä v týchto krajinách.

Ceny bytov porastú? Fed dáva rekordný stimulus trhu s nehnuteľnosťami

Súčasná situácia

Súčasnú situáciu asi pozná úplne každý. Svetom putuje COVID-19 a veľká časť sveta sa na niekoľko týždňov zastavila. Podniky prestali vyrábať a ľudia ostali doma. Teraz sa už ako-tak vraciame do normálneho režimu. Ale prvé dopady v ekonomických číslach prichádzajú až teraz.

Predaj nových osobných áut v mesiaci apríl klesol medziročne o 61,5 %. Podobne to bude aj u našich kolegov. Môže za to práve súčasná situácia.

Rozdelenie statkov

Statky môžeme rozdeliť aj na bežné a vzácne. Zatiaľ čo bežné potraviny, pracie prostriedky budeme kupovať stále, tak v ťažkých časoch obmedzíme práve vzácne statky. Medzi tie patria statky, ktoré nie sú nevyhnutné pre život. Jednoducho povedané, v tomto období nebudeme zbytočne rozhadzovať a s väčšími investíciami radšej počkáme. Pôjde napríklad o kúpu nového počítača, mobilu, auta či dokonca nehnuteľnosti. No základné potraviny budeme kupovať stále, pretože bez nich neprežijeme. Toto je aj jeden z dôvodov, prečo ceny bežných potravín neklesnú až tak razantne.

Blíži sa zákaz zlata? Kríza rozpálila kotol inflácie – Pozor na vaše úspory!

Záver

Naša špecializácia ekonomiky na automobilové odvetvie sa mi už dlhšie nepáči, pretože sme až veľmi závislí od tohto odvetvia. Nehovoriac o tom, že v každej kríze klesne predaj automobilov absolútne rapídne. Ako ďalšie negatívum vidím to, že automobilky majú obrovské investičné stimuly a daňové úľavy. Takže na platenie daní v plnej výške pri týchto automobilkách môžeme zabudnúť.

To je najmä jeden z dôvodov, prečo majú závody u nás. Tretie a posledné negatívum vidím v automatizácii výroby. Ako bude ďalej plynúť čas, tak práve v týchto závodoch bude človek nahradený strojom a zamestnanosť bude tak či tak klesať. Automobilový priemysel je motor našej ekonomiky a v druhej časti roka sa tento motor môže spomaliť. Zatiaľ je predčasné vynášať nejaké súdy, ale výkričníky sú tu už dlhšie.

Bohatí na každej kríze ešte viac zbohatnú, zatiaľ čo my, obyčajní ľudia, máme po nej zdecimované úspory a sme ešte chudobnejší. Ako presne funguje mechanizmus, ktorý zabezpečuje tento presun hodnoty? Na to sme sa pokúsili odpovedať v našej novej sérii. V prvej časti vysvetľujeme, ako vlastne centrálne banky v čase krízy „zachraňujú” ekonomiky a aké katastrofálne následky to pre nás má:

https://kryptomagazin.sk/takto-bohati-zarabaju-na-krize-okradaju-nas-pretoze-nerozumieme-systemu-cast-1/


Moje meno je Jakub Kraľovanský a s Trading11 vám ponúkame spoločné členstvá – Trader2.0 + Trading11! Pozri TU

Okrem plateného obsahu na Trading11 máte v cene aj moje členstvo Trader2.0, v ktorom sa po novom nachádza: Predikcie na kryptomeny, forex, komodity, indexy a akcie, Mince so zápalnou šnúrou, 100K challange LIVE ROOM, Traderský chat, Extra fundamenty a môj osobný prístup.

Autor:
Trader 2.0
Trader 2.0

Trader 2.0 je kryptomenový vzdelávací projekt. Od svojho vzniku patrí medzi najväčšie na Slovensku. Trader 2.0 sa venuje vzdelávaniu v oblasti kryptomien, investovania a tradingu najmä na Youtube kanále.