LIVE Sledujte s nami cestu prvej pilotovanej súkromnej vesmírnej lode k ISS

0

Dnes okolo 22:00 prvýkrát po deviatich rokoch poletí živá posádka do vesmíru z americkej pôdy! Loď Crew Dragon od SpaceX je pripravená na svoj historický štart. Cieľom je Medzinárodná vesmírna stanica (ISS) a na palube poletia dvaja americkí astronauti.

Na svoj prvý let sa dnes chystajú:

  • Robert Behnken
  • Douglas Hurley

Priamy prenos z letu lode Crew Dragon k ISS môžete v českom jazyku sledovať tu. Začína o 21:30, tak si to nenechajte ujsť! 

Čo je to Crew Dragon?

Crew Dragon je vôbec prvou skutočne modernou vesmírnou loďou a používa mnoho technológií, ktoré by ste ešte donedávna vo vesmíre nevideli. Okrem štýlových skafandrov astronautov v Crew Dragone čakajú pohodlné sedačky a dotykové panely.

Štartovať sa bude z legendárnej rampy LC 39A, z ktorej v minulosti lietali misie Apollo na Mesiac či americké raketoplány. Dnes túto rampu používa iba SpaceX a vyzerá naozaj futuristicky. Veď, posúďte sami.

[gallery td_select_gallery_slide="slide" ids="51923,51921,51922,51925,51924,51926,51927"]

Loď Crew Dragon do vesmíru poletí na vrchole revolučnej rakety Falcon 9, ktorú spoločnosť SpaceX vylepšovala posledných 10 rokov. Ide o moderný nosič, ktorého prvý stupeň je schopný pristáť na lodi v mori. To zatiaľ nevie žiadna iná raketa. Opakované využívanie prvých stupňov dovolilo SpaceX výrazne znížiť náklady.

Pilotovaným letom Crew Dragonu na Medzinárodnú vesmírnu stanicu (ISS) sa pre túto spoločnosť ukončí vývojová fáza vrámci programu Commercial Crew a NASA potom SpaceX ponúkne lukratívny kontrakt na pravidelné vozenie astronautov do vesmíru.

Koľko stál vývoj lode Crew Dragon?

SpaceX svoju vesmírnu loď vyvíjala pod záštitou NASA, ktorá firmu zásobovala svojím know-how a peniazmi. Celkovo za vývoj Crew Dragonu zaplatila 2,4 miliardy dolárov. SpaceX to však nestačilo a ďalšie stovky miliónov museli zaplatiť sami.

Koľko stál Elona Muska vývoj vesmírnej lode Crew Dragon? A kedy konečne poletí?

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Pozrieť všetky komentáre