Temné tajomstvá cloudminingu odhalené!

BitmarketsBitmarkets

V posledných rokoch sa stretávame s mnohými ponukami tzv. cloudminingu v rôznych formách. Niektoré ale vykazujú skôr znaky kriminálneho správania ako seriózne obchodné ponuky. Chrániť sa pred podvodnými ponukami firiem sľubujúcich rýchle zbohatnutie je často veľmi ťažké najmä pre investorov, ktorí nemajú zodpovedajúce technické znalosti.

Asi najjednoduchší podvod, čiže scam, bol doménou minulých rokov. Cloudminigové stránky, ako napríklad cloudminingservice alebo hashocean, nabádali investorov na vkladanie rôznych súm v Bitcoinoch s ponukou ich zhodnotenia. Nezriedka ste sa stretli s ponukami zhodnotenia desiatok až stoviek percent. Nejaký čas po spustení týchto a podobných služieb ich klienti narazili na nefunkčné stránky a ich vklady putovali nevedno kam. Veľa z týchto tzv. scamerov zostalo nepotrestaných napriek úsiliu vyšetrovacích orgánov.

Mohlo by vás zaujímať: Čo sú mining pooly a ako sa k nim pridať?

Scamy zďaleka nekončia!

Naivita investorov bola v rokoch 2015 až 2016 obrovská až zarážajúca. Vplyvom množstva zlých skúseností a následná medializácia bol tento druh podvodu pre ich tvorcov odsúdený na zánik. Nepoctivosť z tohto druhu odvetvia však nezmizla, ba naopak. Scameri len hľadajú stále sofistikovanejšie metódy na okrádanie investorov.

V dnešnej dobe je veľmi aktuálna ponuka stavby rigov a ich umiestnenie v priestoroch prevádzkovateľa. Aj tu sa môžeme stretnúť so serióznym aj podvodným konaním. Väčšina spoločností ponúkajúcich tieto služby ťaží na vlastné peňaženky, z ktorých potom po odpočítaní nákladov za elektrickú energiu a provízie za umiestnenie rigov vyplácajú svojich klientov. Tieto praktiky často vedú bohužiaľ ku skresľovaniu skutočnej výťažnosti a znovu k okrádaniu klientov. Za najlepšie riešenie považujeme to, keď výsledky ťažby prevádzkovateľ poukazuje priamo na peňaženky klientov a umožní im tiež elektronicky nahliadnuť do vlastných monitorovacích systémov. Vďaka tomu má klient vždy prehľad o momentálnom technickom stave rigu, jeho výkonu a výsledku ťažby.

Ďalší prevádzkovatelia, ktorí používajú ako operačný systém rigov Windows, často inštalujú tzv. dualminery, kde sa im darí časť vyťažených prostriedkov pomerne s veľkým úspechom skryť aj pred zrakmi klientov. Inde vidíme podstatne neprimerané provízie, ktoré od svojich klientov prevádzkovatelia za umiestnenie rigov požadujú. V mnohých prípadoch ide až o 30 % sumy z celkového výsledku ťažby bez poplatkov za elektrickú energiu, ktorá je účtovaná zvlášť.

Vo všetkých prípadoch, pre toto odvetvie nezdravé správanie, odrádza ďalších potencionálnych záujemcov o tento druh ťažby, lebo v týchto pre mining ťažkých časoch nedosahujú klienti ani pozitívne výsledky vzhľadom k cene elektrickej energie. Odporúčame sa v prípade záujmu o tento druh ťažby najprv poradiť s niektorou zo špecializovaných firiem.

Čo čítať ďalej?

Mining – Má to ešte vôbec význam?

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame a Twitteri.

Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil samslav84.

txbtxb
Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.